• DOLAR
  $1.224,43
 • EURO
  $0,353
 • ALTIN
  $21.077,97
 • BIST
  1,0592
Zübeyde Hanım’ın kızları mezun olur olmaz iş buluyor

Zübeyde Hanım’ın kızları mezun olur olmaz iş buluyor

 

 

Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Lisesi grafik bölümünde eğitim gören öğrenciler mezun olur olmaz iş bulup çalışabiliyor. Öğrenciler, dünyada kullanılan tüm grafik programlarını öğrenerek mezun oluyor.

 

 

 

Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Lisesi Grafik ve Fotoğrafçılık bölümü öğrencilerin okulun son günün kadar hem eğitim görüyor hem de dışarıdan gelen siparişleri yetiştiriyorlar. 11. sınıfta uygulamalı eğitim gören öğrenciler 12. sınıfta da matbaa ve reklam ajanslarında staj görerek mesleğin tüm detaylarını öğrenip birer grafiker olarak mezun oluyorlar. Grafik ve Fotoğrafçılık Bölümü Öğretmeni Elif Mamak, grafik alanında öğrencilerin uygulamalı eğitim gördüğünü belirterek, şunları aktardı:

ÇALIŞMA ALANI ÇOK GENİŞ

“Bu alanda dijitalleşme olduğu için dünyada bu bölüm bizim için çok önemli. Bütün öğrencilerimizden yoğun talep gören bir bölüm. Buz şuanda 11. Sınıflarla kurumsal kimlik çalışmaları yapıyoruz. Dışarıya da siparişle iş yapabiliyoruz. Kurumsal kimlik, afiş, takvim gibi çalışmaların hepsini yapabiliyoruz. Buradan mezun olan öğrencilerimiz 12. sınıfta staja gidiyorlar. İşletmelerde çalışıp tecrübe kazanıyorlar. Matbaalar, reklam ajansları, yayın evlerinin dizgi tasarım yapılan bölümlerinde çalışabiliyorlar. İş alanları çok geniş alanımız grafik ve fotoğraf olduğu için fotoğrafçı olup fotoğraf stüdyolarında da çalışabiliyorlar.”

YETİŞMİŞ ELEMAN OLARAK MEZUN OLUYORLAR

Mezun öğrencilerin çalışacakları işyerleri konusunda önceliklerinin reklam ajansı ve matbaalar olduğunun altını çizen Öğretmen Elif Mamak, sözlerini şöyle sürdürdü: “El çizimiyle bu işleri öğreniyorlar. Ama 11. ve 12. sınıfta bilgisayar ağırlıklı çalışıyorlar özellikle görüntü işleme programlarını kullanıyorlar. Şu anda bütün dünyada kullanılan bütün programları burada öğreniyorlar. Onun haricinde bizim evde çalışmalarımız da oluyor. Karakalem, yağlı boya, gerekirse sulu boya kullanarak düzenleme çalışmaları da yapıyoruz. Sektörde şu an bilgisayar çok ağırlıklı kullanıldığı için bizim ağırlığımızda o tarafa kaymış durumda. Buradan mezun olan öğrenciler bir matbaa ya da ajansta rahatlıkla çalışabilecek durumda oluyor.”İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM