• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Zeybek: Ruhsat ve deprem  izolatörünü mecbur tutacağız

Zeybek: Ruhsat ve deprem izolatörünü mecbur tutacağız

Afyonkarahisar Belediye Meclisi Mehmet Zeybek başkanlığında deprem gündemi ile alakalı olarak olağanüstü toplandı. Mecliste gündem ile ilgili konuşan Başkan Zeybek, “Dikey yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Sadece 1’inci Sanayi Çarşısı’nı 10 kata ruhsat vereceğiz. Ama kesinlikle ruhsat ve deprem izolatörünü mecbur tutacağız” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in başkanlığında deprem gündemi ile ilgili toplanan Belediye Meclisi önceki gün yapılan toplantıyla gerçekleştirildi. Ülkemizde yaşanan depremler ve onların etkileri ile ilgili konuşan Zeybek, “1 Mart’ta olağanüstü meclis toplantısı yapalım diye bir karar aldık. Bugün bir araya geldik. 6 Şubat’ta ciddi bir depremle karşı karşıya kaldık aşağı yukarı 48 bin ile 50 bin civarında insanımızı kaybettik. Deprem uzmanlarından söylediğine göre bu dünyadaki fay hayatlarının yüzde 50’den fazlası Türkiye’de bulunuyor. Ona göre de bizim tedbir almamız gerektiğine inandık. Bu depremden sonra Doğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu fay hatlarının aynı anda kırılmasından dolayı ciddi bir can kaybı, ciddi bir hasarla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

‘BİZ DE BİRİNCİ DERECE BİR DEPREM KUŞAĞINDA YER ALIYORUZ’

Zeybek konuşmasının devamında, “Tabi burada imalat hataları da var. Uzmanların söylediğine göre yerleşim alanı olarak seçilen yerlerde hatalar var uygulamada hatalar var. Afyonkarahisar olarak biz de birinci derece bir deprem kuşağında yer alıyoruz. Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu fay hattı gibi büyük hatlarda olmadığı ama küçük küçük de olsa kırılmamış fay hatlarına sahip bir ilimiz var. Bunları da göz önüne alarak arkadaşlarımız imar komisyonumuz ciddi bir çalışma yaptılar” dedi.

‘HER TÜRLÜ RİSKİ GÖĞÜSLEMEYE HAZIRIZ’

Başkan Zeybek’in konuşmasının satır başları şu şekilde: “Tabi biz Büyükşehir olmadığımız için imar yasasını yapma gibi bir yetkimiz yok. Ama meclis olarak imar komisyonumuzun yapmış olduğu çalışmaları tavsiye kararı olarak alma yetkimiz var. Tavsiye kararı alacağız ama uygulamada bunu kesin uygulayacağız. Her türlü riski göğüslemeye hazırız”

‘BİRLİKTELİĞİMİZİ TÜM DÜNYA GÖRDÜ’

“Depremin olduğu ilk günden itibaren hükümet yetkililerimiz, bakanlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyelerimiz hepsi de ben bu işin neresindeyim demeden bil fiil deprem bölgesinde yer aldılar. El birliği, gönül birliği yaparak birlikteliğini tüm dünyaya gösterdiler. Afyon olarak biz de 2’inci günden itibaren Hatay merkez ile bizi eşleştirdiler. Hatay merkezdeydik. Orada merkezde geçtiğimiz günlerdeki toplantıda da bahsettim anıtın olduğu yerde aşevini kurduk. Orada çadırımızı kurduk ve 15 bin günlük sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere günlük 15 bin kişiye yemek çıkardık. Kamyon ve iş makineleri olarak 84 aracımız şu an için hala deprem bölgesinde çalışmalara devam ediyor.”

‘YAPI VE NİZAMINI BOZMAYACAĞIM’

“Yapılan binaların çoğunda uygulama hataları var. İşçilik hataları, uygulama hataları, zemin seçimindeki hatalar var. Afyonkarahisar’da bir caddedeki yapı nizami neyse o yapı nizamını bozmam. O caddede 4 kat ise yapı nizamı 5’inci katı vermem. Dikey yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Sadece 1’inci Sanayi Çarşısı’nı 10 kata ruhsat vereceğiz. Ama kesinlikle ruhsat ve deprem izolatörünü mecbur tutacağız. Biz bütün tedbirleri alacağız.” Kübra Ergün

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM