• DOLAR
  $2.128,7900
 • EURO
  $1,3936
 • ALTIN
  $59.550,0100
 • BIST
  1,1904
Zeybek, “Biz her türlü organizasyonu yapmaya hazırız”

Zeybek, “Biz her türlü organizasyonu yapmaya hazırız”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Modern Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hakan Dilek’i ziyaret etti. Zeybek, ziyarette TEKNOFEST ve AFRAY hakkında açıklamalarda bulundu.

TEKNOFEST AFYON’A YAKIŞIR

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) grubu bulunan 4 siyasi partinin il başkanları, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in, Büyük Taarruz’un 100. yılında şehirlerinde yapılmasını istemişti. Bu birliktelik tüm Türkiye’nin ilgisini çekmiş ve Kamu kurum ve kuruluşlardan da tam destek gelmişti. Ziyarette açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek TEKNOFEST’in ilimizde yapılmasının uygun olacağını vurguladı. Başkan Zeybek; “Sayın Valimizle ve vekillerimizle bir araya geldiğimizde 2022 yılı Kurtuluş Savaşının başlangıcının yüzüncü yılı için hem ciddi bir etkinlikle Afyonkarahisar’ın sesini duyuralım hem de ilimizde unutulmayacak bir organizasyon gerçekleştirelim istedik. TEKNOFEST için girişimlerde bulunduk. Sayın Valimizin öncülüğünde dört siyasi partinin il başkanları bir araya gelmişti. TEKNOFEST Afyonkarahisar’a yakışır” dedi.

“ŞEHRİMİZDE YAPILMASI HALİNDE ÇOK CİDDİ KAZANIMLARIMIZ OLACAK”

Afyonkarahisar’da yapılması halinde çok ciddi kazanımlar olacağını belirten Zeybek;” Belediye olarak bizimde ciddi bir masrafımız olur ama bu masrafı yapmaya da değer. Nihayetinde Afyonkarahisar’ın tanıtımı söz konusu. Biz her türlü masrafı da organizasyonu da yapmaya hazırız. Organizasyonu yaparken gelen misafirlerin kalabilecekleri yatak kapasitelerini de dikkate almak gerekir. Bu hususta da termal su ile ısıtılan, termal sudan faydalanılan Türkiye’de 27 bin yatak kapasitesine sahip tek iliz. Merkezinde beş yıldızlı otellerin yoğunlukta olduğu başka bir il yok. Trabzon’da TEKNOFESTE talipmiş. Bizim talebimiz de İçişleri Bakanına iletildi. Kurtuluşun başlangıcı olması sebebiyle Afyonkarahisar’ın çok daha uygun olduğu görüşü hakim oldu. Bizde bu talebimizi devam ettireceğiz. İnşallah TEKNOFESTİN Afyonakrahisar’da yapılması için gayretlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

HIZLI TREN İLE AFYONA GELEN VATANDAŞIMIZ AFRAY ‘A BİNİP İSTASYONA GEÇEBİLECEK

AFRAY ile ilgili amacın Üniversite ile Ali Çetinkaya İstasyonunu birleştirmek olduğunu söyleyen Başkan Zeybek; “Düşüncemiz şuydu; öğrenciyi tekrar merkeze nasıl çekeriz. Merkezden daha çok nasıl istifade edebiliriz. Tek düşüncemiz buydu. Projenin halesi yapıldı. İhaleyi alan firma bir çalışma gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği çalışmada Üniversitenin arkasından geçen Gazlıgöl Eskişehir hattına paralel bir hat çekilecekti. Bize sunum yaptıklarında ben şunu söyledim. şayet AFRAY projemiz üniversitenin arkasında kalacaksa şahsen ben bu hattı kullanmam dedim. Çünkü öğrenci ordan inipte 500 metre 1 kilometre yürüyerek fakülteye gitmez. Öğrencilerin isteklerine göre yapmamız lazım dedim. Rektör ve Rektör yardımcıları ile görüşüp mutabakat sağladık ve hattı Üniversitenin ön tarafına yani gazlıgöl yolu üzerine çıkardık. Minibüs duraklarının olduğu yere, istasyon yapıp bağlantı kuracaktık. Sağolsun 7. Bölge Müdürlüğü hızlı tren hattı ihalesi yapılınca hızlı tren istasyonuyla merkezle bu hatla birlikte entegre edelim diye bir proje geliştirdiler. Bunu da Sayın Ulaştırma Bakanımız buraya geldiğinde görsellerle sunum yaptık. Hızlı tren ile Afyonkarahisar’a  gelen vatandaşımız merkeze gelebilmek için AFRAY ‘a binip Ali Çetinkaya istasyonuna gelebilecek” ifadelerini kullandı.

“NOSTALJİK VAGONLA VATANDAŞIMIZI ÜCRETSİZ TAŞIMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Zeybek sözlerini şöyle sürdürdü; “Nostaljik Vagonun örneklerinin birer örneğini alacağız mesela istanbulda bulunan nostaljik trenin lastik tekerliklisi yapılmış. Lastik tekerlekli şarjlı nostaljik vagondan iki tane alıp İstasyondan şehir merkezine ücretsiz vatandaşı taşımayı düşünüyoruz. Hatta nostaljik vagonu turizmimize ayrı bir güzellik katması için Ulu Camiye kadar uzatmayı düşünüyoruz. Yoksa AFRAY ‘dan vazgeçilmiş değil. Hafif  raylı sistem diye bir sistemimiz vardı. Mecidiye girişi çok dar ve tercihli yol olabilmesi için onun çalıştığı güzergahta hiç araç parkı olmaması lazım biz onu Devlet Demir Yolları Genel Müdürü ve Yardımcıları ile güzergahları gezdik buraya en uygun sistem işletme maliyetleri açısından kataral sistemli lastik tekerlekli trambüs dedi. Örneklerini gördük hemen hemen bütün belediyeler trambüse geçmeye başladılar. Geçtiğimiz günlerde de trambüs işini yapan firma elektrikli şarjlı otobüs ve trambüs imal etmiş. Pilot bölge olarak Antalya’yı seçmişler oraya gönderip deneyecekler. Biz kendilerinden rica ettik Afyonkarahisar’a getirdiler. Şarjlı olarak 230-240 km yol yapabiliyor. Kendimde çıktım kullandım.Araç çok güzel ve çok konforlu hiç sesi yok. En uygunun trambüs olduğunu düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM