• DOLAR
  $2.009,87
 • EURO
  $0,3875
 • ALTIN
  $24.824,25
 • BIST
  1,0260
Yüzyıllardır değişmeyen doğal güzellik sosyal medyada gündem oldu

Yüzyıllardır değişmeyen doğal güzellik sosyal medyada gündem oldu

 


 


Türkiye’de blok mermerin üçte biri Afyonkarahisar İscehisar’da çıkarılmaktadır. Toplam mermer rezervi 400 milyon metreküp olarak tahmin edilen Afyonkarahisar’da yıllık üretim kapasitesi 6,9 milyon metreküp civarında. Kaymak, Havai, Afyonkarahisar Şeker, Kaplan Postu, Afyonkarahisar Gül, Afyonkarahisar Gri, Hareli, Beyaz Bal Sarısı, Patlıcan Moru, Çıtırlı ve Kirli türü mermerler çıkarılmaktadır.


Afyonkarahisar Mermeri; Güzel sanatlar alanı, dekorasyon ve inşaat sektörü mermerin ana kullanım alanlarıdır. Mermer en geniş inşaat sektöründe kullanılır. Yapılan mimarilerin iç ve kaplamaları, dekorasyon işleri, özellikle mutfak, balkon ve merdiven işçiliklerinde, anıtlar, heykeller ile süs ve hediyelik eşya imalatı alanlarında tüketimi çok fazladır. İnşaat sektöründe binaların iç kısımlarında yer döşemesi ve duvar kaplamaları, merdiven basamakları, şömine, sütunlar, mutfak ve banyolarda kullanılır. El sanatları ve hediyelik eşya alanlarında ise biblo, vazo, avize, şekerlik vb. gibi hediyelik eşya yapımında, parlak ve canlı rekli mermerler kullanılır. Doğaltaştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır. Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan nasıl işleneceğinin bilinmesi gerekir. Önceleri estetik ve dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik,süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır. Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır. İlimizde Mermer Ocaklarına bağlı olarak Çok sayıda Mermer Fabrikası ve Mermer Süs Eşyaları Fabrikaları mevcuttur. Galeride Mermerlerin kullanım alanları, mermer süs eşyaları ile Fabrikalardan ve Ocaklardan örnek kesitler verilmektedir.


ŞEHRİN YÖNETİCİLERİ PAYLAŞIMDA BULUNDU


Sosyal Medya’da gündem olan Afyonkarahisar Mermeri için Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek; “Antik dönemden bu yana birinci sınıf kalite mermer denildiğinde Afyon Mermeri akla gelir. Dünyada 120’ye yakın ülkeye ihraç edilen, 200’ün üzerinde çeşidi bulunan Afyon Mermeri, tüm dünyadaki en kaliteli mermerdir” ifadelerini kullandı. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Ülkemizde ve Dünya’da Antik Çağ’da Synnada Mermeri günümüzde de Afyon Mermeri olarak bilinen ve tanınan mermer aslında ilimizde çıkartılıp işlenmektedir. 120 Ülkeye 200 Milyon Dolarlık Mermer İhracatı yapılmaktadır” cümlelerini kullandı. Afyonkarahisar Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ise; “Afyon sadece Sucuğu ve Sandıklı’sıyla değil; Afyon Mermeriyle, Afyon Kaymağıyla,Afyon Termaliyle, Afyon Gastronomi şehri oluşuyla, Afyon bambaşka mutfağıyla Afyon her şeyi ile ama en önemlisi de Mert insanlarıyla meşhurdur. Velhasıl gençler; Afyon, aşktır” dedi. Selçuk

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM