• DOLAR
  $1.188,6300
 • EURO
  $0,2725
 • ALTIN
  $34.569,0000
 • BIST
  1,2081
Esra Güleç
Esra Güleç
esragulec@afyonhisargazetesi.com
Yiyin için israf etmeyin
 • 0
 • 132
 • 26 Kasım 2020 Perşembe
 • +
 • -

Günümüz toplumları birçok dertle uğraşıyor.

Dünya, terazi kefesi misali olup biten her şey bir tarafta ağır basıyor.

Zaman zaman açılış, tanıtım, tanışma adı altında toplantılara katılıyorum. Kimisinde kahvaltı, yemek ikramı oluyor. Bu ikramların çok hoşuma gittiğini yakın çevrem iyi bilir, size de itiraf etmiş olayım. Topluluk ile yenilen içilen yemekler benim için büyük bir değer, özeldir. Hem topluluk oluşturmuşsun hem de dostlarla bir arada yiyip içiyorsun daha güzel ne olabilir ki …

Buraya kadar her şey çok güzel de…

Yemek sonrası ve arasında masadan toplanan tabaklara bakıyorum tabakta hiç dokunulmamış yiyecekler var. Tabak kenarına bırakılmış, artmış yiyecekler var.  ‘’Tabağın hepsini bitirmiş demesinler’’ diye bırakanlar da var. Yetmedi, en kutsal yiyecek kabul ettiğimiz ekmeği israf eden, çöpe atan var. Nimete yazık.

Gösteriş uğruna şu yapılanlar israf değil mi ?

Evinde hapur hupur yiyen adam etrafında üç-beş kişi veya önemsenecek birisi olduğunda kibarlaşıyor (!) yazık yazık.

Halbuki ekonomik koşullarımız, dinimiz hem de misafirperverliğimizden çıkartacak derslerimiz var. Ülkemizde gıda israfının önlenmesi konusunda kamu ve özel sektörden bir girişim duymadım. Görmedim. Kuru kuruya üç-beş cümle ile topluma iletileri çalışma saymıyorum elbette. Size çok çarpıcı bir bilgi vereyim. Bulgaristan nüfusu 7 milyon civarında. Biz 82 milyon nüfusa sahibiz. Aldığımız, ürettiğimiz ekmeğin % 10’luk kısmını israf ettiğimizi düşünelim.

Özellikle toplu yemeklerde düğünde, dernekte israf ediyoruz.

Yani Bulgaristan’ın bir günlük ekmek ihtiyacının tamamı kadar ekmek israf ediyoruz. Bir de işin ekonomik boyutu var. Oraya da bir göz atalım.

8 milyon kişi günde 1 ekmek tüketse günlük 1.25 TL den 10 MilyonTL günlük çöpe attığımız ekmeğin maliyeti.

Bildiğim kadarı ile 3 günlük ekmek israfımız ile 30 milyon TL’ye bir banka kurulabiliyor. Her ne kadar bu az sermayeye karşı çıkılmak istenilse de  yılda 100 tane banka kurulabilecek banka sermayesi çöpe atılıyor.

Yuhh bize!  Ne kadar acı ve vahim bir durum değil mi?

Tarladan sofraya kadar gelen aşamalardaki sebze-meyve israfı ve artan yiyecek israfı ise daha korkunç boyutlarda ….

Bir de sokaklarımızda evsizler ve düşük gelir gurubunda evinde hayatını zor idame eden vatandaşlarımız var. Dün sokak hayvanlarını konu edinmiştim. Yiyecek bulamadıklarından bahsetmiştim ya,  hiç değilse öncelikle yiyeceğimizin artan kısmını insanlar ile paylaşalım. Tabakta kalan ve çöpe atacağımız kısmını ise hayvanlar ile paylaşalım. Sonuç itibarıyla cebimizden bir kuruş çıkmıyor. Bizim çöpümüz hayvanların hayatı ….

Hani İslam Dini paylaşım ve kardeşlikti ya hatırlatmak istedim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM