• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Yılbaşından bu yana kırmızı et fiyatları 3 kez zamlandı’

‘Yılbaşından bu yana kırmızı et fiyatları 3 kez zamlandı’

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Yalçın Görgöz et ve süt fiyatlarına ilişkin görüşlerini ifade eden yazılı bir açıklamada bulundu. Görgöz, “Yılbaşından bu yana kırmızı et fiyatları 3 kez zamlandı. Market zincirlerindeki indirimli ve sabit fiyatlara rağmen kıyma 150-160 TL’ye çıkarken, kasaplarda 170-190 TL’ye, kuşbaşı ve diğer et türlerinin kilosu 210-230 TL’ye ulaştı” dedi.

Çiğ süt ve süt ürünleri üretiminin düştüğünü ifade ederek sözlerine başlayan CHP Milletvekili Aday Adayı Yalçın Görgöz, “İktidar üreticiyi, girdi maliyetlerinin çok altındaki fiyatlara üretim yapmaya zorlayınca, çiğ süt ve süt ürünlerinin üretiminde ciddi anlamda düşüş yaşanıyor. Üretim düşünce haliyle fiyatlarda artıyor. Önce çiğ sütte ve süt ürünlerinde başlayan üretim düşüşü ve fiyat artışı şimdi kırmızı ete de sıçradı” dedi.

‘1.5 MİLYON SÜT İNEĞİ KESİME VERİLDİ’

Görgöz, “Ulusal Süt Konseyi uzun süredir, tarımsal girdi maliyet endeksi artışlarını, yem fiyatlarında yüzde 250’yi aşan zamların altında tutuyor. Çiğ süt fiyatları üreticinin kayıplarını dayanılmaz hale getirince, Türkiye Ziraat Odaları Birliği verileriyle 1,5 milyon civarında süt ineği kesime gönderildi. Türkiye’nin süt üretiminin gerilemesine yol açan bu gelişmenin ardından süt ve süt ürünlerinin fiyatları erişilemez noktaya tırmanırken şimdi benzer sorun et fiyatlarında da gözleniyor” şeklinde konuştu.

‘VATANDAŞ ET ALAMAZ HALE GELDİ’

“Yılbaşından bu yana kırmızı et fiyatları 3 kez zamlandı” diyen Görgöz, “Market zincirlerindeki indirimli ve sabit fiyatlara rağmen kıyma 150-160 TL’ye çıkarken, kasaplarda 170-190 TL’ye, kuşbaşı ve diğer et türlerinin kilosu 210-230 TL’ye ulaştı. Sürekli artan et fiyatlarından dolayı, vatandaş et alamaz hale geldi. Kasaplar Odası iktidara çağrıda bulunarak, satışlar düştüğü için artan fiyatlara çözüm bulunmasını istedi” ifadelerine yer verdi.

‘UCUZ KIYMA ALABİLMEK İÇİN SAATLERCE BEKLİYORLAR’

Görgöz, “Et ve Süt Kurumu da kırmızı et alış fiyatlarına zam yaptı. Bu zam önce kasaplara, sonra da vatandaşa yansıyacak. Et ve Süt Kurumu’nun ülke çapında 14 satış mağazası var. Mağazaların önünde sabahın karanlığında kuyruğa giren dar gelirli insanlarımız, 1 kilo ucuz kıyma alabilmek için saatlerce bekliyorlar” dedi.

‘AKP İKTİDARI 20 YILDIR YERLİ BESİCİYİ SAHİPSİZ BIRAKTI’

“AKP iktidarı 20 yıldır yerli besiciyi sahipsiz bıraktı” diyerek sözlerine devam eden Görgöz, “Güney Amerika’dan, Afrika’ya kadar dünyanın dört bir yanından canlı hayvan ve et ithalatına milyarlarca dolar kaynak aktardı. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin et kombinası ve kesimhanelerdeki ortalama fiyat verilerine göre dana kesim çıkış fiyatı 126,9 lira, kuzu kombina çıkış fiyatı ise 121,7 lira olarak yer aldı. Tarım ve Orman Bakanı, et krizi ve olağanüstü fiyatlar karşısında, kırmızı et ve kesimlik canlı hayvan ithalatına başlanacağını, bu konuda bazı Balkan ülkeleriyle ithalat bağlantıları yapıldığını duyurdu. Canlı hayvan ve et ithaline kapıları açarak yerli üretici ve besiciyi baskılamaya çalışan saray iktidarı, uyguladığı yanlış politikalarla, ülkemizin tarım ve hayvancılığını tüketti. O nedenle dar gelirli vatandaşlarımız ve çocuklarımız süt içemez, et yiyemez insanca beslenemez duruma getirildi.  Ancak umutlarımız var. Hiç kimse endişe etmesin. Tarım ve hayvancılığın anavatanı olan ülkemizde, üreticilerimize, çiftçilerimize ve topraklarımıza sahip çıkacağız. Köylümüz, çiftçimiz, üreticimiz kalkınacak, halkımızın yüzü gülecek. Az kaldı” dedi. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM