• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yeni yılda 2. El araçlar düşüşe geçecek mi?

Yeni yılda 2. El araçlar düşüşe geçecek mi?

İkinci el araç piyasası sıfır araç fiyatları ile yarışıyor. Araç fiyatları uçtu gidiyor. Aralık ayın itibariyle 2020 yılının son günlerine yaklaşıldığı bu günlerde fiyatlar düşüş gösterecek mi. Sıfır otomobile gücü yetmeyen vatandaşların yöneldiği 2. El piyasası otomobil fiyatlarının da düşüşe geçip geçmeyeceği ise merak konusu.

İkinci el ve sıfır araç fiyatları yükselecek mi? 2.el araba fiyatları son dakika düştü mü? Gibi sorular aylardır vatandaşın gündeminde yer almaya devam ediyor.

Bu anlamda çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bazı otomotiv markaları, yılsonunun gelmesi ile birlikte fiyat indirimlerine başladı. Bazı firmalar sıfır faizli kampanyalar düzenlerken fiyatlarda da indirimler yapıldığına yer verildi. 2. El araç piyasası ise halen yüksek fiyattan alıcılarını bekliyor. Konu ile ilgili Afyonkarahisar Fuar alanı Galericiler sitesinde işletme sahibi olan Hasan İlik 2. El piyasasını değerlendirdi. İlik “korona virüsün ülkemizde görünmeye başlaması ile biz araç fiyatlarının daha düşeceğini beklerken fiyatlar inanılmaz bir şekilde yükseldi. Bunun nedenini şu şekilde yorumluyorum ben, korona virüs toplu ulaşım araçlarında ve aynı şekilde toplu alanlarda yayılımı çok daha kolay olduğundan dolayı aracı olmayan insanlar araç sahibi olma yoluna gitti, rağbet çok olduğundan dolayı da fiyatlar yükseldi” ifadelerini kullandı.

SIFIR ARAÇLAR PİYASAYI DÜZLEYEBİLİR

Sıfır araçların üretimi yapılmamasından dolayı ikinci el piyasasının artışı, ne zaman fiyatlar normale düşecek sorusunu da beraberinde getiriyor. Araç sahibi olamayan vatandaşlarda merakla piyasanın normal seyrine dönmesini bekliyor.Konuyla ilgili konuşan İlik “Malum Aralık ayındayız yıl sonuna sayılı günler kaldı. Yeni yılla 2021 model araçlar bu durumu düzleyebilir diye düşünüyorum. Araçlardaki yüksek fiyatlar 12. Aya kadar devam etti, bu 12. Ayda da sıfır araçların bayilerde birikmesiyle biraz daha düşeceğini umut ediyoruz” dedi.

“ARAÇLAR 2 KATINA ÇIKTI”

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını ile birlikte 2. El araç piyasasındaki yükselişte engellenemedi. Araç sahibi olma düşüncesindeki vatandaşlar piyasanın bu durumu cebini yakar hale geldi. Galerici İlik ”Ortalama 50 bin liralık araçlar şuanda 100 bin liranın üzerine çıkmış durumda. Pandemiden önce aldığım 150 bin liralık araç şu anda 300 bin liranın üzerinde satılıyor. Bu süreçte model farkı olmaksızın bütün araçlar prim yaptı” dedi.

“KAZALI ARAÇLAR ÇOK FAZLA SATILDI”

2020 Yılının sonlarına doğru gelindiğinde ülke bakımından çok büyük badireler atlatıldı. Fiyatı yükselenler hareketlilikten dolayı düşmedi. Aynı şekilde 2. El araç piyasası da yükselipte fiyatları düşmeyenler arasında yer alıyor. İlik ”maddi geliri biraz daha az olan vatandaşlar fiyatı uygun araçlara yöneldi. Trammer kaydı olmayan araçlar iki katına çıktığından dolayı vatandaşlar o araçları alma imkanı bulamadı. Çaresiz bir şekilde kazalı, parça bakımında değişmiş ve boyalı araçlara yönelmeye başladı. Bu vesile ile de kazalı araçlar bu yıl en fazla satışını yaptı” diyerek sözlerini noktaladı. CAN GÖKPINAR ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM