• DOLAR
  $3.236,2300
 • EURO
  $0,7681
 • ALTIN
  $42.372,4100
 • BIST
  1,1420
YASEMİNİN KİLOSU 200 TL

YASEMİNİN KİLOSU 200 TL

 

Uzakdoğu Asya ülkelerinin tropikal bölgelerinde yetişen ve bir tür yeşil çay olan yasemin çiçeğinin topu Afyonkarahisar’daki aktarlarda 2 TL’ye kilogramı da 200 TL’ye satılıyor.

Türkiye’de fazla bilinmeyen Yasemin çayı dünyada aromalı bir çay türü olarak tüketiliyor.Afyonkarahisarlı aktar Zafer Murat Çakır, Yasemin’in yeşil çay türü olduğunu ve kendilerine Uzakdoğu Asya’nın tropikal bölgelerinden yuvarlak top şeklinde geldiğini söyledi. Hisar gazetesi muhabirine açıklamada bulunan Çakır, yaseminin çiçek halinde iken elle tek tek toplandığını ve yapraklarının ince işçilikle katlanarak top şekline getirildiğini belirtti. İnsan vücuduna pek çok faydası bulunan yasemin çiçeğinin içiminin çok lezzetli olduğunu aktaran Çakır, şunları kaydetti: “Bir top yasemin çiçeği 2 litrelik sürahinin içinde sıcak suyla demlenir. İçimi lezzetlidir. Birçok faydası vardır. Enerjiyi arttırır bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir depresyon belirtilerini azaltır, antioksidandır, stresi azaltır ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Özelikle bayanların zayıflama kürlerinde kullanılıyor.”

“ABD, UZAKDOĞU VE AVRUPA ÜLKELERİNDE YOĞUN TÜKETİLİYOR”

Yasemin bitkisinin yeşil çay türlerinin en pahalısı olduğunun altını çizen Çakır, aktarlarda genelde tek tek ve top şeklinde satıldığını kaydetti.Çakır, Yaseminin bir topunun 2 TL olduğunu belirterek, “Kilo olarak pek satmıyoruz ama bir topu ortalama 10 gram. 1 kiloda 100 top olur.  Onu da hesaplarsak, 200 TL’ye denk geliyor. Türkiye’de fazla bilinmeyen yasemin çayı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, ABD ve Uzakdoğu ülkelerinde çok tüketilen bir bitkidir.” diye konuştu. Alaattin YEŞİLÇAY ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM