• DOLAR
  $1.865,4900
 • EURO
  $0,6370
 • ALTIN
  $33.189,8500
 • BIST
  1,1963
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
YALANCININ MUMU!…
 • 0
 • 272
 • 04 Aralık 2020 Cuma
 • +
 • -

İşte size yaşanmış bir hayat hikâyesinden kesitler.

Hasan Sandıklı’nın bir köyünde ilkokulu bitirdikten sonra babası onu ortaokula yazdırmıştı. Altı kardeşin içinde bir ortaokulu okuyan o olacaktı. Diğer ağabeyleri ve kardeşleri ortaokula gitmemişlerdi.

Köyde yapılan eğitim kalitesinin düşük olması sebebiyle birinci dönemde Hasan’ın karnesinde yedi tane zayıfı vardı. Arkadaşı Ali’nin de sekiz zayıfı vardı. Hasan ile Ali Karneleri beraberce aldıktan sonra baktılar ki birinin yedi, birisinin de sekiz zayıfı var. Aynı köyden olan Ali arkadaşı Hasan’a dedi ki:

“Anne ve babalarımıza bu karneleri nasıl göstereceğiz, hangi yüzle onların yüzüne bakacağız? Gel şu karnemizde 3 olan notları sekiz yapalım, zayıfların sayısını dörde düşürelim, belki o zaman bir şey demezler.”

Hasan da; “Olur mu böyle dedi? Sonra karneleri okula verirken ne yapacağız?” deyince Ali:

“O zaman da notları eski haline ben getiririm, sen hiç merak etme.” dedi.

Karneleri anne ve babalarına gösterdiklerinde o kadar zayıfı normal olarak karşılamışlardı. İkinci dönemde bu zayıfları nasıl olsa kurtarırlar diye düşünüyorlardı.

Karne tatilinin bitimine iki gün kala hiç akla gelmedik bir şey olmuştu. Ali Hasan’ın ağabeysini gördüğünde demiş ki:

“Sizin oğlanın kaç zayıfı var?” O da demiş ki:

“Dört zayıfı var.” Ali de:

“Hayır, sizin oğlanın yedi tane zayıfı vardı, biz onları dörde düşürmek için üç olan notları sekiz yaptık ve size az göstermeye karar verdik.”

Bunu duyan Hasan’ın ağabeyi durumu babasına ilettiğinde o da sinirlenmiş ve Hasan’ı bir odaya kapatarak adamakıllı bir dövmüştü.

Okula götürürken de yollarda diz boyu kar vardı. Yayan olarak on kilometre yürüttü Hasan’ı babası. Eline de üç beş kuruş harçlık vererek bırakıp gitmişti. Giderken de:

“Bu zayıfları tez zamanda kurtar, sınıfı geç, yoksa seni bir daha okutmam.” demişti.

İkinci dönemde beş zayıfı kurtaran Hasan iki dersten borçlu olarak ikinci sınıfa geçmişti.

Arkadaşın arkadaşa ettiğini görüyorsunuz değil mi? Hem arkadaşının karnesini düzeltir, hem de ailesine düzelttiklerini söyler.

Bunda da bir hayır olmalıydı muhakkak. Bilinmez ki belki de o dayak yüzünden Hasan beş tane zayıfı kurtarmış bulunuyordu.

Erinde gecinde yalan ve yanlışın ne olduğu ortaya çıkıyordu. Birilerini aldattıklarını sananlar aldattıkları insanların daha sonra gerçeği öğrenmeleri neticesinde durum ortaya çıkmıştı. Demek ki hiçbir yalan ve dolan gizli kalmıyordu, erinde gecinde ortaya çıkıyordu. Bu Hasan’a büyük bir ders olmuştu. İkinci ve üçüncü sınıftaki zayıf dersleri üçü geçmemişti, yine de borçlu geçerek

Ortaokulu bitirmiş ve diplomasını almıştı, sonradan da arkadaşı Ali’ye bunun için teşekkür etmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM