• DOLAR
  $1.848,2
 • EURO
  $0,3734
 • ALTIN
  $23.432,89
 • BIST
  1,0168
Yurdanur Mergen
Yurdanur Mergen
yurdanurmergen@afyonhisargazetesi.com
YAKAYI PAÇAYI DAĞITSANIZ DA DİK DURACAKSINIZ
 • 0
 • 750
 • 27 Ekim 2021 Çarşamba
 • +
 • -

 

Hayatta tek başına kalmak, kalabalıklar arasında yalnızlığı hissetmek…

Güçlü olmak zor. Güçlü görünmeye çalışmak daha da zor. Ama her ne olursa olsun bunu başarabilen kadınlar var. İyi ki de var.

Şartlar zorlayacak, pes etmeyeceksin. Cahit Zarifoğlu demiş ya “gönlümün yükünü kaldıramıyorum!” ne olursa olsun kaldırmak zorunda, bunun da altından kalkmak zorundasınız. Gönül işleri yıpratıcı olabiliyor. Kadınların yaşadıkları ise her ne olursa olsun duygusal tarafımızı da işin içine kattığımızda daha ağır yaşayabiliyoruz, biliyorum. Tabi ki üzüleceksiniz, ağlayacaksınız, belki sinir krizleri bile geçireceksiniz. Yapın, üzülün, ağlayın, her şeyi yaşayın. Öfkenizi de, üzüntünüzü de dibine kadar yaşayın. Ama toparlanmayı bilin. Hiçbir şeyin dünyanın sonu olmadığını bilin. Güçlü olmak ve güçlü durmak zorunda olduğunuzu asla unutmayın. “Kadınlar zayıftır” algısını siz/biz değiştireceğiz.

***

Bir gün öncesi ne acılar, ne ayrılıklar, ne kavgalardan çıkan kadını bir gün sonra en ihtişamlı kıyafetiyle takındığı duruşuyla, dudaklarına yerleştirdiği gülümsemesi ve sürdüğü kırmızı rujuyla, hiçbir şeye aldırmadan inadına giydiği ve topukluların üstüne basa basa yürüyen güçlü kadınlar çok var. Çünkü onların sorumlulukları var. Çocukları olan bir kadın süper kahramanlardan bile daha güçlüdür. Yapamayacağınız imkânsız gördüğünüz şeyleri anne olunca yapabiliyorsunuz bunun verdiği gücü şuan ben anlayamıyorum ama tahmin edebiliyorum. Ayrıca onların kendilerine saygıları, özgüvenleri var. Kendini seven ve özsaygısını koruyan kadınlar “bittim” dediği noktada tekrar ayağa kalkar. Hayat onlar için çakıl taşlarıyla dolu yol ve onlar o yolu çıplak ayakla bile yürürler. Yeter ki bu gücü içlerinde bulsunlar.

***

Heybeniz dolu olabilir, ağırlıklarınız çok olabilir, yükünüz de ağır olabilir, beklide bir tüy daha konsa heybenize taşıyamayacak da olabilirsiniz ama lütfen vazgeçmeyin…

Dimdik durmayı hep bilin bu hayatta…

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki vazgeçenin, pes edenin veya yere düşüp sızlananın ezilip geride kalması, hayatta yok olması bile muhtemel… O yüzden yakayı paçayı dağıtsanız da dik duracaksınız. Meydan okuyarak yürüyeceksiniz sizi yıpratan üzen her şeye… Siz güçlüsünüz bunu aklınızdan çıkarmayın!

Kazanmak da kaybetmek de sizin elinizde. Mücadeleci olun. Kaybetmeye tahammülünüz olmasın. Yeniden tekrar tekrar deneyin. Başaracaksınız kendinize inanın. “Benim için geçti” dersen değil “her şey daha yeni başlıyor” dersen kazanabilirsin.

İçinizde ki savaşçıyı yetiştirin çünkü ancak böyle kazanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM