• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Editör Editör
Editör Editör
editor@afyonhisargazetesi.com
YAĞMUR DUASI
 • 0
 • 246
 • 25 Aralık 2020 Cuma
 • +
 • -

 

 

 

 

 

“Seni, ibadetin sevindirir, günahın üzerse sen kâmil bir müminsin”

Hadis-i Şerif (Müsnet,Hakim)

O yıl kış ortasına kadar yağmur yağmamıştı. Köylülerin ektiği ekinler toprağın üstüne çıkmamıştı. Köyün meydanında akan çeşmenin suyu bile cır cık gibi akar hale gelmişti. Köydeki koyunlar ve diğer hayvanların içeceği su günden güne azalmaktaydı.

Köylüler durumu köyün imamına anlattılar ve hep birlikte yağmur duasına çıkmak için karar aldılar.

Köyün imamı yağmur duasına gidilecek günü ve saati açıklarken, minareden şunları sık sık tekrar etmişti:

“Yağmur duası için köyde hiçbir kimse kalmayacak, çoluk, çocuk, genç ihtiyar, kör topal hep beraber yağmur yağması için dua etmeye gideceğiz.”

Yağmur duasının yapılacağı gün ve saat gelmişti. Bütün köylüler köy meydanında toplanmıştı. Hep birlikte yağmur duasının yapılacağı tepeye yarım saat sonra varmışlardı. İmam yüksek bir yere çıkarak köylülere şöyle seslenmişti:

“Şimdi açık ve seçik soruyorum, içinizde şimdiye kadar hiç günah işlemeyen varsa burada kalsın, diğerleri evine dönsün.”

Bu cümleleri duyan köylüleri bir düşünce alır, işlemiş oldukları günahları göz önüne getirirler ve o meydandan birer birer ayrılırlar. Kala kala meydanda beli bükülmüş ve bir gözü görmeyen bir ihtiyar kalır.  İmam ona sorar:

“Ömründe hiç günah işlemedin mi?” Adam:

“Bir zamanlar bir kadına gözüm ilişmişti, bir kere değil de iki kere bakıvermiştim. Sen misin bakan diyerek bir gözümü elimle çıkardım ve ondan sonra da hiçbir günah işlediğimi hatırlamıyorum.” Deyince köyün imamı:

“Gel Ey Allah’ın sevgili kulu sen yağmur duasını yap ta ben de senin duana âmin diyeyim.” Dedi.

Adam imamın bu isteğini geri çevirmedi ve güzel bir yağmur duası yaparak imamla birlikte köye dönüyorlardı ki Rabbim şakır şakır yağmuru yağdırmaya başlamıştı.

Her şeyi özü haram ve günahla örtülürse her şey tersine döner. İnsan anasından tertemiz bir şekilde doğar onu günaha bulaştıranlar yine kendisi ve hep beraber yaşadıklarıdır.

Allah-ü Âlem bu dünyaya gelip te alnı secde görmeden ölen insanlara ne demeli? Seni Yüce Allah (c.c.) dört dörtlük yaratmış, el vermiş, dil vermiş, akıl vermiş, fikir vermiş, evlat vermiş, yat vermiş, kat vermiş, her şeyi vermiş, evlat vermiş, torun vermiş, mal vermiş, mülk vermiş, sen hala niye nankörlük ediyorsun diyerek bir günden bir güne tefekkür etmeyi aklına getirmemiş. Peki, bunun gibileri yetiştiren ana ve babalara ne demeli?

   Önemli bir Ayet:

  “Men ce e bil haseneh” (Kim bir iyilik yaparsa, ona on katı vardır. Kim de bir kötülük yaparsa, o da sadece kötülüğün misliyle cezalandırılır ve onlara zulmedilmez.)   En’am Suresi (6/160)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM