• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Koronavirüs, tarihi Taşhan esnafını etkiledi

Koronavirüs, tarihi Taşhan esnafını etkiledi

Müşteri kapasitesi turist mevsimine rağmen yerinde sayan Afyonkarahisar Taşhan esnafı günü nasıl kurtarabileceğinin hesabını yapmaya başladı.

Müşteri bulma problemiyle baş etmeye çalışan Tarihi Taşhan zor günlerden geçiyor. Çeşitli atölyelerinin de durma noktasına geldiği Taşhan çarşısında esnaflar hayatın biran önce normale dönmesi için dua ediyorlar. Koronavirüs salgınıyla birlikte iyiden iyiye çıkmaza giren Afyon esnafı zor günlerden geçiyor. Atölyelerin ve satış noktalarının iş yapamaz duruma geldiği tarihi Taşhan ’da siftah açmak bile “zor mesele” haline geldi. Yerel esnafın günbegün eridiği Taşhan’da işler yolunda gitmiyor. Ölümcül Koronavirüs salgınıyla birlikte iyice çıkmaza giren esnaf siftah açamadan dükkân kapatmak zorunda kalıyor. Gidişatın kötü olduğunu ve biran önce hayatın normale dönmesi için dua ettiklerini ifade eden Tarihi Taşhan esnafı ayakta durmakta zorlandıklarını dile getirdiler.

GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Tezgâh satışları olmayınca üretiminde sekteye uğradığını ve durumun geniş yelpazede etki oluşturduğunu dile getiren esnaflar “satışlar olmayınca normal olarak üretim noktaları da durmak zorunda kaldı. Bu durum onlarca iş kolunu etkilemiş oldu. Çalışanlar günlük harçlıklarını çıkarabilmek için yoğun uğraş içine girmiş durumdalar. Kötü olan bu ortamın son bulması ve hayatın normale dönmesi için dua edip tedbirlere uymak dışında çıkar yol bulamıyoruz. Sabırlı olup hayatın normale dönmesini beklerken yetkililerin de bizleri sıkıntıya sokan fatura ve kira durumlarını gözden geçirmesi gerekiyor. Vergi konusu gibi önemli kalemlerin elden geçirilmesi; bizlerin gelecekte esnaflık yapabilirliğimiz için önemli bir husustur” diye belirttiler.

ESKİ GÜNLERİ ÖZLÜYORLAR

Afyonkarahisar merkez Umurbey Mahallesi, Yemeniciler Çarşısı’ndadır. Hoca Üveys Hanı olarak da anılan bina, XVII. yüzyılın ortalarında Kadı Abdullah Efendi tarafından kareye yakın planda ve iki katlı olarak yemenici esnafının da katkılarıyla yapılan, esnafının imalat ve satış yeri olarak hizmet veren Taşhan ekonomik toparlanma günlerini iple çekiyor. Ekonomik gelirin sıfıra vurduğu handa ayakta durmanın iyice zorlaştığını ve toparlanma sürecine odaklandıklarını ifade eden esnaflar “Bütün dünya da olduğu gibi şehrimizde de salgının etkisi sürüyor. Bizim şehrimizde biraz daha ağır geçtiğini düşünüyoruz ama normalleşme sürecinin geleceğini düşünüyoruz. Bu öngörü de bizleri ayakta tutuyor ve dükkânlarımızı açmaya devam ediyoruz. Dileriz bu hastalık biran önce kontrol altına alınır ve hayat normale döner. Bu süreçte de devletimizin bizlerle olduğunu görmek bizleri daha fazla motive edecektir” şeklinde konuştular.

İŞLER YÜZDE 100 DÜŞTÜ

İhsan Soysal “Kısıtlamalar nedeni ile müşteri potansiyelimiz neredeyse %100 düştü tamamen bitti diyebiliriz. Bizler bekliyoruz bir şeyler üretmeye çalışıyoruz sabrediyoruz İnşallah bu dönem sağlıkla sonuçlanır. Taşhan esnafı olarak daha önce Mart ayında Haziran’a kadar işte kapalı kaldık. Onun haricinde de işte şu dönemde de yasaklar başladı. Cafe bölümü kapanınca tabii diğer esnaflarımızı çok etkilendi. Çünkü burada herkes birbiriyle ilişkili bana gelen esnaf komşuma da geliyor komşuma gelen bana da geliyor. Ama dediğin gibi çarşıda kimse olmayınca alın gücü de ona keza maalesef işlerimiz bayağı bir düştü.

“Fiyatlarımızı düşürdük”

Gülşen işletmecisi sahibi ise “Pandemi döneminden beri sürekli olarak esnafımız sıkıntı yaşamakta ve müşteri potansiyelimiz olmadığı için de işlerimiz çok durgun.  Pandemi kurallarına fazla kurallara uymaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar sattığımız ürünlerin fiyatlarını düşürmek zorunda kaldık. Ürettiğimiz ürünleri düşük veriyoruz ki müşterimizi daha memnun olabilsin ve daha çok bizlere alışa bilsinler diye. Ancak Afyon’da veya Türkiye içerisinde kültürel şeylere veya elemeği ürünlerine fazla önem verilmediği için ve pandemi döneminden dolayı maddi problemler olduğu için işlerimiz daha sıkıntılı   “ dedi.

YÜZDE 90 KADIN ESNAFI

Deri işleri yapan diğer bir kadın esnaf ise “ Burası tarihi bir Taşhan. Dışarıdan turistlerin daha çok geldiği bir yer. Bu pandemi sürecinde de bütün kurallara riayet ettik ve devam ediyoruz. Temizlik hijyen ve mesafe kurallarına uymaya elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Bu süreçte Tabii ki dünya olarak bir ekonomik sıkıntı içerisindeyiz. Bu Handa yüzde doksanı kadın esnaf oluşturuyor ve en iyi işler yapılıyor burada. İnanın hani şu süreçte yaptığımız ürünleri maliyetinin bile altında satmaya çalışıyoruz çok direniyoruz.  Hani kepenk kapatmamak adını ayakta kalmaya çalışıyoruz ve Afyon halkından ve bütün dünyadaki insanlardan şunu istiyoruz. Lütfen kurallara uyalım birlik ve bütünlük içerisinde bu süreci atlatalım“ ifadelerine yer verdi.

“KÜÇÜK ESNAF ÇOK ETKİLENDİ”

Taşhan esnaflarından otantik Giyim Üretim yapan esnaf ise  “Bu süreç malum herkese yansıyan bir süreç. Fakat küçük esnaflar bunu daha çok çekiyor diye düşünüyorum.  Daha çok yıprandık daha çok ayakta kalmaya çalışıyoruz. Belediyemizden valiliğimizden küçük esnaflara daha fazla yapabileceği varsa eğer tabii ki desteğini bekliyoruz. Devletimiz zaten gereken desteği veriyor. Ödemelerimiz var, kredilerimiz var bunların ertelenmesini bekliyoruz. Yani şu an dünyada olan Türkiye’de de var. Fakat emin olun ki bundan küçük esnaf çok daha fazla etkilenmiş durumda. Bazı günler siftah yapamadığımız zaman oluyor. Ayrıca Hisar Gazetesi’ne teşekkür ederiz bizlerin sıkıntılarını dile getirdiğiniz için” ALAATTİN YEŞİLÇAY ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM