• DOLAR
  $1.306,67
 • EURO
  $0,4943
 • ALTIN
  $18.933,22
 • BIST
  0,9694
Vatandaş memnun, peki ya esnaf!

Vatandaş memnun, peki ya esnaf!

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması illerin durumlarına göre sona erdi. Afyonkarahisar hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması sona eren iller arasında yer alıyor.  Sokağa çıkma kısıtlamasının kalkmasından vatandaş memnun, peki ya esnaf! Esnaf vatandaşın yerel esnaftan alışveriş yapmasını bekliyor.

GELİR YOK, GİDER ÇOK

Taksici Cengiz Dombaylı; “  Tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs, hemen her sektörü olumsuz etkiledi. Ulaşım sektörü de pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Ticari taksi esnafının zor günler geçiriyor. Şoförün masrafı devam eder. İşe çıkmadığı zaman geliyor durağında bekliyor ama daha önce 4-5 iş yapıyorsa 10 iş yapıyorsa bu iş sayısı2’ye 3’e düştü. Esnaf çok zor durumda bu konuyla ilgili.  Yüzde 80 iş kaybımız var. İş yapsam da yapmasam da vergilerimi ödüyorum, ödemek zorundayız. Gelir yok, gider çok. Taksitlerimizin hepsi durakta bekliyor. Vatandaşlar evinden çıkmıyor” diye konuştu.

VATANDAŞA TAKSİ KÜLTÜRÜNE AŞILAMAMIZ LAZIM

Yine taksici esnafından Zafer Aytekin’de duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Aytekin ; “Vatandaşın çoğunluğu taksilere uyum sağlamış değil. Bize gelen her müşteriyi memnun etmeye odaklıyız, gidecekleri yerlerin fiyatlarının altında almaya çalışıyoruz, bize güvenmeleri ve samimiyetimize inanmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Pandemi sürecinde Şehrimize gelen turistlerde azalmanın, insanların taksiyle bağlarının kesmesi, ülke ekonomisindeki sıkıntılar,  öğrenci yoğunluğu fazla olmaması öğrencilerin ulaşımda taksileri kullanmaması gibi faktörler bizim işlerimizi çok zor duruma getirdi. Vatandaşa taksi kültürünü yerleştirmek, taksicilerin işlerine engel olan korsan taksicilerin durdurulması gibi taksi mesleğini icra eden çalışanların çalışmalarına engel olan faktörlerin ortadan kalkması için gereken yerlerin olaya el atması gerekiyor. Ancak bu şekilde bizim işlerimiz yoluna girer” dedi.

ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZ KAZANIR

Saatçi esnafından Rıdvan Yurtyapan; “  Hafta sonlarının açılması iyi oldu.Bu nedenle öncelikle vatandaşlara teşekkür ederim. En büyük çabayı Devletin koyduğu kurallara uyarak onlar verdi. Tabi yine de tedbiri elden bırakmamız gerekiyor. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması kalktı ama müşterinin de çıkıp gelmesi lazım. Pandemi başladığından bu yana sadece benim değil bütün esnafın işlerinde ciddi derecede düşüşler yaşandı. Vatandaşların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak normal işlerine dönmesi lazım. Yerel esnafı kalkındırmamız lazım. Bu dönemde internetten alışveriş  çoğaldı. İnternet alışverişi bizim işlerimizi yüzde 99 düşürdü. Vatandaşlarımız yerel esnaftan alışveriş yaparsa hem şehrimiz hem de ülkemiz kazanır. Yokluk zamanında kemerleri sıkmamız lazım. Umuyorum ki daha güzel günler bizleri bekliyor. Yeter ki inanalım” ifadelerini kullandı.

YENİDEN ÖZLEDİĞİMİZ ESKİ GÜNLERE DÖNECEĞİZ

Konfeksiyon esnafından Melih Sandıkçıoğlu; “  pandemi tamamen kalkmadan işlerimiz de umut beklemiyorum. Üretim durdu, ürünlerin fiyatları neredeyse 3 katına çıktı. Ürün bulamıyoruz, bulduğumuz ürünü satamıyoruz.  Haftada 5 güne düşmüştü açık kaldığımız günler çok şükür yine haftanın tam günü açık olacağız. 2-3 kişinin işlerinin iyi olması tüm esnafın işlerinin iyi olduğunu göstermiyor. Ben buradan vatandaşlara sesleniyorum, lütfen alışverişinizi yerel esnaftan yapın, yapın ki şehrimiz ekonomisi daha da güçlensin. Genel olarak işlerimiz çok durgun, umuyorum ki pandemi süreci sona erdiğinde yeniden özlediğimiz eski günlere döneceğiz” diye konuştu.

VİRÜS, TEDBİRLERDEN GÜÇLÜ DEĞİLDİR

Taşmedrese Çay Bahçesi Sorumlusu Yusuf Arslan; “Kafe, çay bahçeleri açılınca çok iyi oldu. İnsanların iş aş  sahaları açılmış oldu. Biz çay bahçemize vatandaşlarımızı HES kodlarıyla alıyoruz. Maske mesafe temizlik kurallarına özellikle dikkat ediyoruz. İnsanlar bunaldı, yavaş yavaş mesafeli sosyal hayat normale dönmeye başladı. Elbette her şey eskisi gibi olmayacak ama şunu da unutmamalıyız ki virüs, tedbirlerden güçlü değildir. Bunda sonra kapanacağına ihtimal vermiyorum zaten yerli aşımız da yakında piyasada olacak arkadaşlara tavsiyem kurallara riayet edelim Allah Türk milletini korusun” diye konuştu. SELÇUK TAŞKIN ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM