• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vatandaş maskesini takmıyor, uyardığımız zamanda sert tepki alıyoruz 

Vatandaş maskesini takmıyor, uyardığımız zamanda sert tepki alıyoruz 

Tüm dünyayı saran korona virüs sürecinde küçük esnaflar en sessiz günlerini yaşıyor. Giyim, gıda, zücaciye sektörlerinin yanında ulaşımı sağlayan taksicilerde kontak kapatma durumuna geldi.

Korona virüs salgını çarşı esnaflarını ve daha birçok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Özel ulaşım hizmeti sağlayan taksicilerde iş olmayışından dert yanıyor. Mart ayından bu yana kontak kapatma durumuna gelen taksiciler aşının bulunup bir an önce normal günlerine dönmeyi bekliyor.

Afyonkarahisar merkezde taksi işletmeciliği yapan esnaf Çetin Sağım önceden işlerin iyi olduğunu lakin pandemi sürecinden bu yana zor günler geçirdiklerini dile getirdi. Sağım, her gün oturuyorum, önceden işlerimiz iyiydi, pandemi sürecinden bu yana işimiz yok. A’dan z’ye işlerimiz kesat, çalışma diye bir şey yok. Piyasanın durumunu herkes biliyor. Öğleye kadar caddelerde insan yoktu, öğlenden sonra oldu hala yok. Oruçoğluçarşısında bütün dükkânlar kapalı, uzunçarşı aynı şekilde, kurtuluşta da bütün iş yerleri kapalı. Ara mahallelerde, yeşil yol tarafındaki kafelerde aynı şekilde hepsi kapalı. Yapacak bir şey yok, devletinde aynı şekilde yapacağı bir şey yok. Yapacağımız tek bir şey var, maske kullanımına ve sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. Bu şekilde yaşamayı ilaç bulunana kadar öğreneceğiz. İlaç bulunmadığı takdirde de, devlet ne diyorsa onlara uyacağız” ifadelerini kullandı.

“TEDBİRLERE UYARSAK, BU SÜREÇ BİTER”

Kontrollü sosyal hayat döneminde belirtilen sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliğine dikkat edilmediğine dikkat çeken taksi işletmecisi Sağım, bu süreçte belirtilen kurallara uyulması durumunda önceki hayata dönülebileceğini söyledi. Sağım “belirtilen tedbirlere uyulmuyor, dikkate alınmıyor. Vatandaş maskesini takmıyor, uyardığımız zamanda sert tepki alıyoruz. Afyon valimiz bu süreçte çok uygulama yaptı. Aynı şekilde cezayı ağırlaştıracak, ceza ağırlaşmadığı müddetçe hiç kimse bir birine saygı duymaz. Uyarılara rağmen maskesiz biçimde alışverişini yapıyor, seyahatini gerçekleştiriyor. Vaka sayılarında ki artışta bu yüzden, tedbirli davranmalıyız ki süreç bitsin. Bizim kadar dolmuşlarda etkilendionlarda boş gelip gidiyor, müşteri yok” diye konuştu.

“TAKSİLERİMİZDE TÜM TEDBİRLERİMİZİ ALDIK”

 

Son günlerde vaka sayılarındaki artış tedbirlere daha sıkı dikkat edilmesi gerektiğini açık vaziyette gösteriyor. Kontrollü sosyal hayat döneminde çarşı esnafları da bu süreçte işletmelerinde gerekli tedbir ve uyarıları almış durumda. Taksici Sağım, araçların her müşteriden sonra dezenfekte edildiğine dikkat çekti. Sağım “Taksilerde korona virüs tedbirlerini aldık, her araç ta dezenfektan cihazımız var. Araçlarımız her iş sonrasında sürekli olarak ilaçlıyoruz. Müşteriden aldığımız paraya kadar ilaçlama yapıyoruz bu süreçteki gerekli kurallara uyuyoruz ifadelerini kullandı.

“İŞ YOK, TÜVTÜRK HALA VAR”

Korona virüs sürecindeki geçirdikleri zorlukları anlatan Çetin Sağım araç muayenesinin yüksek tutarlarda olduğuna dikkat çekerken, yetkililerden bu durumun düzeltilmesini istedi. Sağım ”İşimiz zaten yok, aracı TÜVTÜRK’e götürdüğümüz zaman en az 500 lira muayene parası ödüyoruz, bunun yetkililerden bu duruma el atması gerekli. Biz risk peşindeyiz götürüyoruz araçlarımızı 5 dakika sürmüyor 500 lira para ödüyoruz yazık değil mi. Bizi kurtarın, bunun çaresini bulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.SELÇUK ÖZEL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM