• DOLAR
  $4.199,2200
 • EURO
  $0,9183
 • ALTIN
  $53.581,0700
 • BIST
  1,1309
‘Vatandaş AKP’ye kırmızı  kart göstermek istiyor’

‘Vatandaş AKP’ye kırmızı  kart göstermek istiyor’

 

 

TBMM’de konuşan CHP Milletvekili Köksal: Zafer Havalimanı’nda devletin milyonlarca lirasını resmen çöpe atıp Kabil Havalimanı’nı işletmeye heves eden, kendi çiftçisi zarardayken Venezuela’dan peynir ithal edip Sudan’da arazi kiralayan AKP’ye vatandaş kırmızı kart göstermek istiyor.

 

TBMM’de görüşülen Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 9’uncu maddesi üzerinde parti gurubu adına konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, hem teklifin üzerinde görüşlerini ortaya koydu hem ülke gündemini değerlendirdi. Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarım Kredi Market’ten alışveriş yaptığını, ancak fiyatlardaki artışı görünce maaşına 12 bin lira birden zam yaptığını söyleyen Köksal, işçi, çiftçi, emekli, memur, öğrenci, esnaf, EYT’li vatandaşların sıkıntılarını gündeme getirdi. CHP Milletvekili Köksal’ın TBMM Genel Kurulu’nda, partisi adına yaptığı konuşmadan öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

TEKLİF KOOPERATİFLERİN GENEL SIKINTILARINI ÇÖZMÜYOR

“Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin geneline baktığımda kooperatiflerin, kooperatif birliklerinin, merkez birliklerinin ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliğinin Genel Kurul toplantılarından en az on beş gün önce ilgili bakanlıktan temsilci talebinde bulunması zorunlu hâle getiriliyor. Bunu destekliyoruz ancak bu temsilcinin nitelikleri, görev ve yetkileri ile ücret tarifesinin yönetmelikle yapılacağı belirtiliyor. Bir kere bakanlık temsilcisinin alacağı ücretin tarifesinin yönetmelikle belirlenmesi doğru değil, bunun yasayla belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca, yönetmelik henüz bakanlık tarafından hazırlanmadığı için de bir belirsizlik söz konusu, bunun için de mutlaka kanunda yer alması gerektiğini söylüyoruz. Tabii, teklifin geneline baktığımızda birtakım değişiklikler yapılmış ama kooperatiflerin genel sıkıntılarının çözümüne dair bir ibare yok, bir madde yok.

BUGÜN ÇİFTÇİ TARIMDAN ÇEKİLİYOR

Çiftçi bugün sırtında 200 milyar liralık borç taşıyor, hiç olmazsa Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizini silin diyoruz Hayır. diyorsunuz. Tam da bu teklifte Komisyonda Komisyon üyesi milletvekillerimizin verdiği bir önerge vardı hani sizin reddettiğiniz bir önerge orada, o önergede Cumhuriyet Halk Partisi olarak dedik ki: Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerin borçlarının faizinin tamamını silin, anaparayı bir yıl gecikme zammı almadan erteleyin ve kırk sekiz ayda ödenecek şekilde taksitlere bölün yani çiftçiye nefes aldırın ama reddettiniz. Niye? Milletin anasına küfreden müteahhidin vergi borcunu silen AKP, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerin faizini neden silmiyor? Kafanızı kaldırın, bakın, çiftçinin tarlasını süreceği traktörü ipotekli, sütünü sağacağı ineği hacizli. Bugün çiftçi tarımdan çekiliyor çünkü kullandığı her şeye zam üstüne zam geliyor, gübreye, mazota, yeme, ilaca neredeyse her gün zam geliyor ama yaptığınız hiçbir şey yok, öyle görmezden geliyorsunuz.

YANDAŞLARINIZA ÇİFTER ÇİFTER MAAŞ BAĞLIYORSUNUZ

Milletvekili Köksal, konuşmasının devamında, ülke ve Afyonkarahisar gündemine dair bazı başlıklar üzerinde konuştu. Köksal’ın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle: “Cumhurbaşkanı bir markete gitti, fiyatların uçtuğunu görünce kendi maaşına 12 bin lira zam yaptı ama millete gelince ‘Şükredin’ diyorsunuz. Seçimlerde ‘Yaparsa AKP yapar’ dediniz, elektriğe, doğal gaza, benzine, mazota, gübreye, yeme, kömüre, her şeye iğneden ipliğe zam üstüne zam yaptınız. ‘Memura 3600 ek gösterge vereceğiz’ dediniz, ona vermediniz ama Somali’ye 1 milyar dolar hibe ettiniz. Emeklilikte yaşa takılanlara söz verdiniz, ‘Çözeceğiz’ dediniz, Erdoğan çıktı EYT’linin maliyeti 750 milyar lira. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz şu dönemde böyle bir yükü milletin sırtına bindirmeye hakkınız var mı? dedi ama 2 saray yapmanın, 2.600 süper lüks makam aracının, tanesi 30 milyon liraya mal olan 9 kat zırhlı Mercedes aracın yükünü milletin sırtına bindirdiniz. Hiç ihtiyacı olmayan yandaşlarınıza çifter çifter maaş bağlıyorsunuz. Cumhurbaşkanı için uçak üstüne uçak alıyorsunuz, saray üstüne saray yapıyorsunuz, danışman üstüne danışman atıyorsunuz; sıra işçiye, memura, emekliye, esnafa, öğrenciye gelince Para yok. diyorsunuz. Size bir şey söyleyeyim mi? Vatandaş da ‘sandıkta AKP’ye oy yok’ diyor.

VATANDAŞ AKP’YE KIRMIZI KART GÖSTERİYOR

Zafer Havalimanı’nda devletin milyonlarca lirasını resmen çöpe atıp Kabil Havalimanı’nı işletmeye heves eden, kendi çiftçisi zarardayken Venezuela’dan peynir ithal edip Sudan’da arazi kiralayan AKP’ye vatandaş kırmızı kart göstermek istiyor. Elektrik ve doğal gaz faturalarını ödeyemediği için elektriği ve gazı kesilen 3 milyonun üstündeki vatandaşımız, borçlarını ödeyemediği için icralık olan ve dosya sayısı 22 milyonu bulan borçlular, yurt bulamadığı için üniversiteye gidemeyen öğrenciler, pandemide sırtınızı çevirdiğiniz esnaflar, alay eder gibi 55 liralık zam verdiğiniz emekliler artık bu iktidardan kurtulmak istiyor. Yeter artık, yeter! Çekilin, çekilin sandığı getirin! Bu millet artık hak ettiği gibi yönetilmeli, hak ettiği gibi yönetimi Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında millet görecek.”

TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLAIRNI AKTARDI

TBMM Genel Kurulu’nda kitlerde esas işi yapan taşeron işçilerin kadro talebi ile geçici orman işçilerinin kadroya alınması gerekliliğini de dile getiren Köksal, KİT’lerde esas işi yapan taşeron işçiler, yaklaşık 400 bine yakın taşeron işçi AKP’nin 2018 seçimlerinden önce verdiği kadro sözünü tutmasını bekliyor” diye konuştu.

ÖĞRETMEN CESUR HASIRCI’YA YAPILAN SALDIRIYI MECLİS’E TAŞIDI

Daha sonra Afyonkarahisar gündemine ilişkin bazı konuları gündemine alan CHP Milletvekili Burcu Köksal, geçen hafta Atatürk İlkokulu’nda görev yapan öğretmen Cesur Hasırcı’nın görev yaptığı sırada, okulunda bir veli tarafından darp edildiğini belirtti. Köksal, saldırıyı kınadı, şiddete karşı olduklarını belirtti.

DEREÇİNEM KADIN KOOPERATİFİ DESTEK BEKLİYOR…

Dereçinem Kadın Kooperatifinin kadınların ekonomiye katılımlarını sağladığını kaydeden Milletvekili Köksal, Sultandağı İlçesi’ne bağlı Dereçine Beldesi’nde, Belediye Başkanımız Ömer Yıldız’ın üstün çaba ve gayretleriyle, 64 kadın çiftçi tarafından, 2019 yılı Kasım ayında, Afyonkarahisar’ın ilk kadın kooperatifi olarak kurulan, adı ve logosunun patenti alınan, paketleme yetkisi olan Dereçinem Kadın Kooperatifi; kiraz, vişne, elma, erik gibi meyvelerin geleneksel yöntemlerle kurutularak satılmasını sağlıyor. Ayrıca salça, turşu, kuru bakliyat ürünleri de satış listesinde. Kadın işsizliğinin yüksek olduğu ülkemizde kadınların ekonomiye katılımlarını sağlayan bu kooperatif destek bekliyor; büyük şehirlerdeki pazarlarda satış yapabilmesi için ürünlerini taşıyacak bir nakliye aracına ihtiyacı var. Bu konuda Dereçinem Kadın Kooperatifi gibi kadın kooperatiflerine niçin destek verilmiyor, niçin pozitif ayrımcılık yapılmıyor? 13’üncü madde bu bağlamda yetersizdir. Bu konunun aslında biz bu teklifte olmasını beklerdik. Bu konuda Komisyon ne düşünüyor? ifadelerini kullandı.

KOOPERATİFLERE DÜZEN GETİRE YASA MECLİS’TEN GEÇTİ

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Kooperatiflere düzenlemeler getiren “Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.HİSAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM