• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Hakan Dilek
Hakan Dilek
hakandilek@afyonhisargazetesi.com
Valimize Afyon Kalesi’ne çıkma tavsiyesi
 • 0
 • 1798
 • 30 Haziran 2022 Perşembe
 • +
 • -

 

Lafın başında, şunu açıklıkla söylememe izin verin: Biz Afyonlular, ateş almaya gelir gibi gelip giden memurlardan bıktık.

Çünkü bir bakıyorsun bir bürokrat Afyon’a gelmiş, bir bakıyorsun daha sokağını tanımadığı ilden başka bir yere tayin olmuş. Tayin edilmiş, tayin istemiş ya da ne olduysa olmuş. “(Bu arada gelip, başarısız oldukları yüzlerine defalarca çarpılmasına rağmen koltuklarına lök gibi oturanlar da değil muradım. Kalsın ama başarılı olsun. Neyse onları da yazarız bir ara.)

Bu konu aklımın köşelerinde bir yerlerdeydi. Ta ki önceki gün bir toplantıya katılana dek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Şerife Münire Burcu hanımefendi aradı, TRT Haber Savaş Muhabiri Elif Akkuş’un anılarını anlatacağı söyleşiye gelip gelmeyeceğimi sordu. Şerife Hanım, bizlerin ilde bağlı olduğu en üst yetkilidir. Geleceğimi belirttim.

TRT Haber Savaş Muhabiri Elif Akkuş, ‘en delikanlı gazetecilerin’ bile geri durduğu savaş bölgelerinde, adeta gül bahçesinde dolaşır gibi dolaşıyor, gördüklerini, yaşadıklarını TRT Haber kanalında 25 yıldır izleyiciye olan biteni anlatıyor. Bu yüzden meslektaşları ona, ‘Savaşa koşan kadın’ diye sesleniyorlar.

Elif Akkuş, gazetecilik mesleğini yerine getirirken yaşadıklarını anlatmak üzere Afyonkarahisar’a geldi. Afyon Lisesi Konferans Salonu’nda vali Kübra Güran Yiğitbaşı başta olmak üzere seçkin bir topluluğa gazetecilikte başından geçenleri anlattı. Hayli etkileyici bir konuşma oldu. Adeta savaşların gerçek yüzünü yeniden gördük.

Katılımcıların ilgiyle dinlediği anılarının ardından söyleşinin soru cevap bölümünde Savaş Muhabiri Akkuş’a, dinleyicilerden Afyon Kalesi’ne çıkma önerisi geldi. Mikrofonu alan her katılımcı Akkuş’un Afyon Kalesine çıkması konusunda ısrarla tavsiyede bulundu. Akkuş’a kaleye çıkma önerisinin ünlü bir efsaneye dayandığı anlatıldı. Bilirsiniz işte, efsaneye göre, 226 metre yükseklikteki kaleye çıkanların yedi yıl süreyle Afyonkarahisar’dan ayrılamadıklarına inanılır. Kaleye çıkan kişinin 7 yıl Afyonkarahisar’da kalma efsanesi oldukça ilgisini çeken Gazeteci Akkuş, kaleye çıkacağını ifade etti.

İşte bu anda ben de kaleye çıkma önerisini Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na götürdüm.  Afyonkarahisar’a atanan valililerin ve bürokratların daha ili tanımadan başka yere atandığından yakındım. “Sayın Valim, ben Hakan Dilek. Afyon Kalesine siz de çıkın. Çıkın ki diğer valiler gibi siz de erkenden bizi terk etmeyin” dedim. Vali Yiğitbaşı, gülümsemekle yetinirken, söyleşiye katılanların benim önerime destek vermeleri elbette beni gururlandırdı.

Sayın Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı Hanımefendi, 226 metre yükseklikteki Afyon Kalesi’ne çıkar mı, yoksa çıkmak için Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in büyük gayretleriyle ihalesi yapılan teleferiğin faaliyete geçmesini bekler bilmem.

Sayın Valimiz, kaleye çıkmak isterse elbette kendisine eşlik etmek isteriz. Kaleye çıkma önerisinin–sizin de bildiğiniz gibi- bir metafor olduğundan şüphe yok.

Ancak burada asıl derdimiz Afyonkarahisar’dır. Önce Afyonkarahisar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM