• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vali Yiğitbaşı, ‘Mahremiyet  Eğitimi Seferberliği’ başlattı

Vali Yiğitbaşı, ‘Mahremiyet Eğitimi Seferberliği’ başlattı

 

 

Vali Yiğitbaşı’nın öncülüğünde başlatılan ‘Mahremiyet Eğitimi Seferberliği’ ile başta veliler olmak üzere ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine yönelik, ‘kişisel sınırlar/iyi-kötü dokunuş, hayır diyebilme becerisi, çocuk ihmal ve istismarından korunma yolları, ailede mahremiyet ve dijital mahremiyet’ gibi konularda bilgiler aktarılacak.

 

 

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, mahremiyet eğitimi seferberliği başlattı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ve Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) uzmanları tarafından verilecek projenin ilk aşamasında başta veliler olmak üzere ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine yönelik, ‘kişisel sınırlar/iyi-kötü dokunuş, hayır diyebilme becerisi, çocuk ihmal ve istismarından korunma yolları, ailede mahremiyet ve dijital mahremiyet’ gibi konularda bilgiler aktarılacak. Eğitimle birlikte dağıtılacak çeşitli materyaller ve etkili sosyal medya kampanyaları ile desteklenecek sürecin, çocuklarda mahremiyet bilincinin erken yaşlarda oluşmasına katkı sunması bekleniyor. Yürütülecek bu çalışmanın özellikle çocukların cinsel kimliği üzerindeki rolüne dikkat çeken Vali Yiğitbaşı, dijital tehlikelere karşı mahremiyet bilincinin önemini de şu sözlerle vurguladı:

‘TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNE ÖNEMLİ ROLLER DÜŞÜYOR’

“Bu çalışma her şeyden önce geleceğimizi yakından ilgilendiren bir çalışma. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Çocuklarımıza bu mahremiyet bilinci erken yaşlarda kazandırılırsa, hayatın ilerleyen zamanlarında ve diğer alanlarındaki mahremiyet algısı da yerleşmiş olur.  Günümüzde mahremiyet dijital yollarla çok kolay ihlal edilebilen bir alan. Dolayısıyla yürüteceğimiz bu çalışma sayesinde çocuklarımızın dijital tehlikelere karşı da farkındalığı artacaktır.  Aksi takdirde çocuklarımız son yıllarda hızla hayatımıza giren dijital tehlikelere savunmasız bir şekilde maruz kalabilirler. Tekrar ifade etmek isterim ki bu seferberlikte başta anne babalarımız olmak üzere toplumun tüm kesimlerine önemli roller düşüyor.” Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM