• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
  UZUN LAFIN KISASI!
 • 0
 • 432
 • 08 Aralık 2020 Salı
 • +
 • -

Sayfalar dolusu cümleler yazsak, bunları birileri de okusa belki bir taraftan girecek, bir taraftan çıkacak nitelikte olabilir. Aşağıda zikredilenler ise böyle bir şey değil. Okuyan, anlayan, anlamaya çalışan mutlaka bir kısa zaman da olsa tefekküre dalar ve kendine bunlardan bir pay çıkarmaya çalışır. Gelin bu pay çıkaranlardan olalım Allah’ın izni ve keremiyle…

“Hayat bunca şeye rağmen devam ediyor ama biz ise hayatın anlamını bilmiyoruz, bu dünyaya niye geldiğimize kafamızı yormuyoruz, bizi yaratana kulluk etmiyoruz. Allah bizi affeder mi acaba?”

CENNETTE YER VAR MI?

Osmanlı Devletinin zirvelerde şahlandığı, akıncılarının Avrupa içlerinde at oynattığı bir dönemde, kilisede bir papazın vaaz verirken “Dünya hâkimiyetinin Türk’lere, fakat Cennetin de kendilerine ait olduğunu…” söylemesi üzerine, bu taksime aklı yatmayan cemaatten bazılarının büyük bir ümitsizlik içinde:

“Dünyada bizi yurtlarımızda kalmamız, inancımızda hür olduğumuzu bildiren ve bu konuda çaba sarf eden ve her gittikleri yerlere medeniyeti, imanı, İslam’ı ve insanlığı götüren Türk’ler hiç Cennette yer bırakırlar mı?

&&&

O BENİ GÖRDÜ!

Cüneydi- Bağdadi Hazretleri bir deniz kenarında gezerken bir Mecusi, yanına bol miktarda yem almış, denizdeki balıklara yem atıyormuş. Aralarında şöyle bir konuşma geçmiş:

-Ne yapıyorsun böyle?

-Sevap kazanmak için balıklara yem atıyorum.

-Senin sevap kazanman için önce iman etmen gerek. Sen Müslüman değilsin ki, hangi sevaptan bahsediyorsun?

-Peki benim bu balıklara verdiğimi o bahsettiğin Allah görüyor mu?

-O’nun bilmediği, O’nun görmediği bir şey yoktur ki..

-Bu da bana yeter.

Aradan 3-5 sene geçmiş, Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri hacca gitmiş, tavaf ederken bakmış, deniz kenarında balıklara yem atan Mecusi tavaf ediyor. Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri sormuş:

-Burada ne işin var senin?

-O beni gördü.

-Nasıl gördü?

-Sen gittikten sonra içimde bir nur parladı, baktım, balıkların hepsi Kelime-i Şehadet getiriyor. Ağaçlara baktım, Kelime-i Şehadet getiriyor, ben de Kelime-i Şehadet getirmeye başladım. Senin Rabbin beni gördü. O gördüğü için buraya geldim. Sana bir nasihat vereceğim:

“İyilik yap denize at, balık görmezse Halık görür.”

&&&

AĞACA ASILAN ZEKÂT PARASI

Cennet Mekân Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslüman’ın günlerce dolaşıp yıllık zekâtını verebileceği birin arayıp bulamadığını ve bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu’ndaki bir ağaca asıp, üzerine de:

“Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekâtımı verecek kimse bulamadım. Eğer yardıma muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al” diye yazdığını ve bu kesenin üç ay orada asılı kaldığını bilenler ve duyanlar bugünkü duruma bir bakıyor mu acaba?

&&&

YÜZÜN AY GİBİ PARLAMASI İÇİN

Hiçbir emek iyi biliniz ki boşa gitmez. Tarlaya ekilen tohum bile Allah’ın izni ve keremiyle toprak üstüne çıkar. Her söylenileni Hz. Allah (c.c.) duyar ve bilir. Sen hiç eline, diline, ve bütün azalarına bir bakıp ta hiç düşündün mü? Bana bu azaları veren Rabbim bana bu azaları hiç para almadan vermiş, acaba benim ne yapmamı istiyor? Diye hiç düşündün mü? Azalarının her birini paraya vurmaya kalksan trilyoner kişi olduğun ortaya çıkar. Hal böyle olunca Allah (c.c.) sadece ve sadece senden kulluk yapmanı istiyor. Eğer sen de bunu yapmıyorsan ne diyeyim sana? Cahil misin? Nankör müsün? Yoksa Şeytanın ve nefsinin esiri misin?

Gel imdi üzerinde zamanında kılamadığın namaz borcu varsa hemen onbeş yaşından itibaren hesapla ve ödemeye başla. Şunu da unutma: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

“Günde yüz kere ‘LA İLAHE İLLALLAH” Diyenin yüzü ay gibi parlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM