• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uzun Çarşı’da  Esnaf da vitrinlerin  çerçevesini yenilesin

Uzun Çarşı’da Esnaf da vitrinlerin çerçevesini yenilesin

Afyonkarahisar’ın ticari nabzının attığı Uzun Çarşı’da cephe sağlıklaştırma çalışmalar hızla devam ederken, yapılan çalışmaların takdire şayan olduğunu belirten vatandaşlar, ancak genellikle sarrafiye gibi pahalı işyerlerinin bulunduğu dükkânların pencere çerçevelerinin de mevcut tarihi dokuya uygun olarak yenilenmesi gerektiğini belirttiler.

Afyonkarahisar’daki ticaret merkezlerinin başında gelen tarihi Uzun Çarşı’daki işyerlerinin cepheleri aslına uygun olarak yeniden yapılıyor. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in vizyon projelerinden olan cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile Uzun Çarşı’nın tarihi dokusunun şehrin tarihi mimarisine uygun dizayn edilme çalışmaları sürüyor. Proje ile cazibe merkezi haline gelecek Uzun Çarşı’da başlatılan dönüşüm çalışmalarının çok yerinde olduğunu ve ortaya çıkan görüntünün şimdiden göz kamaştırdığını belirten vatandaşlar, Afyonkarahisar Belediyesi’nin çabalarına esnafın da katkı sunması gerektiğini vurguladılar.

PROJEYE İŞYERİ SAHİPLERİ DE OMUZ VERSİN

Tarihi dokuya uygun yapılan cephe çalışmalarının buram buram tarih kokan Afyon’un ticari kalbi olan Uzun Çarşı’da görsel kirliliğinin önüne geçeceğinin altını çizen vatandaşlar, genellikle sarrafiye gibi pahalı işyerlerinin bulunduğu dükkân sahiplerinin de projeye omuz vermesinin şart olduğunu, bunu yaparken de işe kendi dükkânlarındaki pencere çerçevelerini tarihi dokuya uygun gale getirerek başlayabileceklerinibelirttiler. Öte yandan, Afyonkarahisar Belediyesi’nin ürettiği proje ve karşıladığı maliyetle 90 dükkânının cephe iyileştirmesi yapılacak. Çalışmalar tamamlandığında Uzun Çarşı yolu 4 metre, kaldırımlar ise 4 metre olacak şekilde yenilenerek toplamda 12 metre uzunlukta alan oluşturulacak. Çarşı, imar hatalarından kaynaklı problemler, görsel kirlilik, trafik sorunları ortadan kalkacak çarşı silueti de yeni baştan değişecek. Hakan Dilek

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM