• DOLAR
  $1.185,5
 • EURO
  $0,352
 • ALTIN
  $20.704,98
 • BIST
  1,0586
Uysal, Yeni anayasa büyük bir toplumsal mutabakatla yapılmalı

Uysal, Yeni anayasa büyük bir toplumsal mutabakatla yapılmalı

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu parti genel merkezindeki makamında ziyaret etti.

Uysal’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Temel Karamollaoğlu, “Bizler Türkiye siyasetinde mümkün olduğu kadar makulü temsil etmeye çalışan anlayışa sahip siyasileriz. Bugüne kadarki görüşmelerimizde de bunun doğru olduğunu, bu yaklaşımın pekiştirilmesi gerektiğini, ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için de bir diyalog ortamına ihtiyaç olduğunu sürekli vurguladık.  Bu yaklaşımdaki beraberliğimiz bizlere ümit veriyor” diye konuştu.

“ARAYA KALBEN MESAFE GİRMEZ”

Karamollaoğlu’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da, “Siyasi partilerin kendi fikirleri, programları vardır. Ama özellikle Türkiye gibi bugün çok derinden sarsılan bir zamanda ortak temel değerler etrafında bir araya gelmeye ihtiyacımız var. Bu ziyaret aslında biraz gecikmiş bir ziyaret. Eski genel merkezleri bize daha yakındı ama şimdi araya biraz mesafe girdi ama kalben girmez” dedi.

“HERKES EŞİTTİR AMA BİRİLERİ DAHA FAZLA EŞİTTİR”

Koronavirüs salgını nedeniyle uzmanların kalabalıklardan uzak durulması uyarısı yapmalarına rağmen AK Parti il kongrelerinin dolu salonlarda yapıldığı ve AK Parti Edirne il kongresinin ardından 47 kişinin testinin pozitif çıktığı yönündeki iddiaları nasıl değerlendirdikleri yönündeki soru üzerine DP Genel Başkanı Uysal, “Sürecin başladığı andan itibaren iktidar adına söylemlerle eylemlerin tenakuz içinde olduğu bir süreci yaşıyoruz. Bu tavır Türkiye’nin genel ikliminden de pek bağımsız değildir. Herkes eşittir ama birileri daha fazla eşittir mantığı içerisinde, kitlelere ‘sosyalleşmeyin’ telkinleri yapılırken, kongrelerdeki görüntüleri hepimiz izliyoruz. Ülkeyi yönetenlerin sözlerinin böyle bir süreçte karşılık bulabilmesi için sözleri ile eylemlerinin örtüşmesi gerekir” dedi.

AÇIKÇASI BEN DE MERAK EDİYORUM

Cumhur İttifakı’nın Yeni Anayasa çağrısı ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da tüm partilerin anayasa çalışmasına destek vermeleri yönündeki çağrının hatırlatılması üzerine DP Genel Başkanı Uysal, “Bugün iktidarın keyif bir rejimi ete kemiğe büründürdüğü böyle bir ortamda hangi teklifleri getirecekler açıkçası ben de merak ediyorum. Yargıyı bağımsız hale getirelim de üstünü örttükleri bakanları mı yargılansın. Bunu mu teklif edecekler? Bilerek ve isteyerek toplumsal iklimi zehirleyen siyasal bir dil kullanacaksınız, diğer taraftan büyük bir uzlaşma gerektiren anayasa meselesini Türkiye’nin gündemine getireceksiniz. Niyetle iradenin çakışmadığını her meselede olduğu gibi burada da görüyoruz” dedi. SP lideri Karamolloğlu da yeni anayasa çağrısı konusunda, “Anayasa değişikliğinden önce zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Siz mevcut anayasayı birl kaale almazken değişiklik yapsanız ne yazar. Önce bu tavır değişecek” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM