• DOLAR
  $3.721,9700
 • EURO
  $1,0774
 • ALTIN
  $61.355,5400
 • BIST
  1,1611
Uysal: ‘Sistem krizi devlet krizine gidiyor’

Uysal: ‘Sistem krizi devlet krizine gidiyor’

 

 

İyi Parti Lideri Akşener’le bir araya gelen DP Genel Başkanı Uysal: Bugün sınırsız yetki sıfır denetim mekanizmasıyla ülkenin ihtiyacından daha çok şahsi ihtiyaçlarını merkeze alarak keyfi bir rejim icra edildi. Sistem krizi devlet krizine gidiyor.”

 

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Türkiye’nin bir sistem krizi var ve bir devlet krizine doğru ilerliyor” görüşünü dile getirdi. DP Genel Merkezi’nde bir araya gelen Uysal ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener, ikili görüşmenin ardından birlikte karşısına geçti.  Görüşmede Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem başta olmak üzere ülkenin güncel meselelerini değerlendirdiklerini belirten DP Lideri Uysal, “Ülkenin derinden bir nefes almaya ihtiyacı var” dedi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletin ıstırapları kılavuzumuzdur. Bugün sınırsız yetki sıfır denetim mekanizmasıyla ülkenin ihtiyacından daha çok şahsi ihtiyaçlarını merkeze alarak keyfi bir rejim icra edildi. Bunun tabii çıktısı olarak da yüksek işsizlik, yüksek faiz, yüksek enflasyon ile karşı karşıyayız ve bunların bedelini milletimiz ödüyor, milletimizin sofralarından ekmekleri çalınıyor. Elbette Türkiye’nin bir sistem krizi var ve bir devlet krizine doğru ilerliyor. Büyük ekseriyetiyle vatandaşımızın sandıkta bir hükmü olacak. Önümüzdeki dönem belki de Türk demokrasisinin en zor sınavı olacak.

POZİTİF BİR SİYASETE İHTİYAÇ VAR

Türkiye meşruiyet içerisinde bu krizin içinden çıkmalı. Aksi takdirde demokrasisine, hukukuna, ekonomisine, eğitim sistemine ülkemize yeni bir derinlik ve boyut katamazsak ülkemiz daha büyük çapta kırılmalar ve meydan okumalarla karşı karşıya kalır endişesini taşıyoruz. Bugün kutuplaşan, mahallelere sıkışan, kimliklere hapsolmuş bir Türkiye değil; konuşabilen, yüz yüze medeni rekabetleri yapabilen, ülke adına, millet adına söz söyleyebilen pozitif bir siyasete ihtiyaç var. İyi Parti zaten TBMM’den başlayarak sahada faaliyetlerini yürütüyor. Demokrat Parti olarak bizler de bütün arkadaşlarımızla kendi istikametimizde bu mücadeleyi veriyoruz. Türkiye’nin yarınlarının aydınlık olduğundan eminim. İnşallah bu çalışmalar hayra vesile olacaktır.”

BİRLEŞTİRİLMİŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİ GÖRÜŞTÜK

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, partisince geliştirilen “Birleştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem” modelini Genel Başkan Gültekin Uysal ve DP heyeti ile birlikte değerlendirdiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye’nin uzun zamandır istişare kültürünü kaybettiğini biliyoruz. Bu istişare kültürünün tekrar tahkim edilmesinin hayati bir öneme haiz olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede çok istifade ettiğimiz Türkiye’ye dair karşılıklı görüşlerimizi ifade ettik.”

İkili görüşmede Uysal’a genel başkan yardımcıları Muhammed Kelleci, Bülent Şahinalp ile Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Akşener’e ise genel başkan yardımcıları Cihan Paçacı, Uğur Poyraz ve Koray Aydın eşlik etti.

 

Karşılıklı kitap hediye ettiler

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisi tarafından hazırlanan İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hakkında hazırladıkları kitapçığı Uysal’a sundu. Uysal da Alain’in “Politika” adlı kitabını Akşener’e takdim etti.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM