• DOLAR
  $1.308,16
 • EURO
  $0,4924
 • ALTIN
  $18.921,33
 • BIST
  0,9694
Uysal: ‘Meclis ivedilikle Akkuyu’yu görüşmeli!’

Uysal: ‘Meclis ivedilikle Akkuyu’yu görüşmeli!’

 

 

DP Lideri Uysal: “Böylesine önemli ve stratejik bir proje olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali; ekonomik, siyasi ve dış politika etkisi kamuoyunda birçok konuda olduğu gibi yeteri şekilde tartışılmadan, TBMM’de çok hızlı bir şekilde onaylandı. Bu nedenle gelinen durumun TBMM’de bilgilendirilmesi ile ilgili genel görüşme yapılmasında çok büyük fayda bulunmaktadır.”

 

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç (ANG) Santrali’ndeki tartışmalarla ilgili bir açıklama yaptı.  Son günlerde yaşanan Akkuyu krizi hakkında görüşlerini ifade eden Uysal, TBMM’nin bu önemli gündemle ilgili ivedilikle bir genel görüşme yapması gerektiğini söyledi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, konunun kamuoyunda ve TBMM’de yeterince tartışılamadığına dikkat çekerek ‘Proje stratejik açıdan ülkemiz için çok önemlidir. Bu nedenle gelinen durumun TBMM’de ivedilikle bir genel görüşme yapılmasını Türkiye için kritik önemde buluyoruz’ diye konuştu. Uysal’ın yaptığı yazılı açıklamadan öne çıkanlar özetle şöyle:

‘YETERİNCE TARTIŞILMADAN TBMM’DE ONAYLANDI’

Böylesine önemli ve stratejik bir proje olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali; ekonomik, siyasi ve dış politika etkisi kamuoyunda birçok konuda olduğu gibi yeteri şekilde tartışılmadan, TBMM’de çok hızlı bir şekilde onaylandı. Konuyla ilgili TBMM’de Dışişleri Komisyon raporu var. Sanayi, Ticaret

Enerji Tabii Kaynaklar ve Bilgi Teknoloji Komisyonu ise raporunu sunmadı. Dışişleri komisyonunda konuyla ilgili CHP’den 2 milletvekilinin de şerhleri bulunuyor.  Akkuyu Nükleer Santrali Projesinin yatırımcısı, yani Proje Şirketi Akkuyu Nükleer Enerji AŞ isimli ticari oluşum zaten kanunda tanımlanmıştır. Yüzde 51’i Rus tarafında kalmak üzere tarafların rızası ile ortak alabileceklerdir. (Madde 5) Projenin genel yüklenicisinin de Antlaşmanın 6/3 maddesinde JSC ‘Atomstroyexport’ (ASE) olduğu da Antlaşmada yazılıdır. İçtaş-Titan Konsorsiyum da ana yüklenicinin ana taşeronudur. Ana taşeronun altında çok sayıda taşeron vardır.

NASIL DEVREYE ALINACAK?

Nükleer santral tüm dünyada merkezi Viyana’da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) denetimine tabidir. Bu kurumun standartlarında ve şartlarında inşa edilmeden devreye alınamaz. Binlerce sayfayı bulan yazılı standartları vardır. Bu standartlar çok katıdır. Bu devreye alma süreci 12-18 ay arasında bir süreçtir. Nükleer santralin inşasının tamamlanmasını müteakiben ‘dokümantasyonun hazırlanması’ bile başlı başına bir süreçtir. Ayrıca Akkuyu Nükleer santralinin ‘ünitelerinin faz farkı ile devreye alınacak olması’, işletmede olan bir nükleer santralin içinde inşaat faaliyetlerinin sürmesi nedeniyle azami dikkat ve farklı bir süreç izlenmesine de sebep olacaktır.

‘STRATEJİK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE’

Şu anda kadar yaşanan süreç TBMM tarafından kabul edilmiş 6007 sayılı kanunun hükümlerine aykırı bazı gelişmelerin de olduğunu göstermektedir. Proje stratejik açıdan ülkemiz için çok önemlidir. Bu nedenle gelinen durumun TBMM’de bilgilendirilmesi ile ilgili genel görüşme yapılmasında çok büyük fayda bulunmaktadır. Bu nedenle TBMM’nin genel görüşmeye çağrılmasında çok büyük fayda bulunmaktadır. Demokrat Parti olarak mümkün olan en kısa sürede ivedilikle ve öncelikle ‘Akkuyu Nükleer Santrali’ ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bir genel görüşme yapılmasını talep etmekteyiz.” Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM