• DOLAR
  $1.035,01
 • EURO
  $0,3128
 • ALTIN
  $19.235,49
 • BIST
  1,0406
Uysal, “Çadırımızı, sırtlanların güzergâhına kurduk akıllı olmak mecburiyetindeyiz”

Uysal, “Çadırımızı, sırtlanların güzergâhına kurduk akıllı olmak mecburiyetindeyiz”

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın TBB’de Gara’daki olaylarla ilgili bilgilendirme konuşmalarının ardından söz alarak bir değerlendirme konuşması yaptı.

TBMM’deki konuşmasında yaşanan acı hadisenin herkesi sarstığını hatırlatan Uysal, “Ama özellikle de mutlak iktidar gücüyle yönetenleri de sarsması kanaati içerisindeyim. Yaşadığımız bu acı tarifsiz. Yaşadığımız bu acı üzerine söylenecek her söz maalesef klişe bir sözden ibaret. 13 tane rehine alınmış, infaz edilmiş, onlarla beraber 3 tane daha verdiğimiz Şehitlerimizi bu vesile ile bir kez daha rahmetle anmak istiyorum” dedi.

POLİTİKAMIZI YENİDEN TANIMLAMAK MECBURİYETİNDEYİZ

Uysal; “PKK Terör örgütüyle mücadeleyi salt olarak bir iç mesele olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, bu konuda dış politikaların da geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Uysal, “Hain terör örgütüyle mücadeleyi salt bir iç mesele olarak göremeyiz. Bugün özellikle iki tane köprü ülkeye komşu olmanın bedeli olarak, bölgemizdeki değişen şartların ortaya çıkardığı iklim, bizleri daha farklı stratejik bir pencereden bakmaya mahkum ediyor. Terörle mücadeleyi kolaylaştıracak, hedefe en az maliyetle gitmemizi sağlayacak dış politik çerçevemizi, Suriye politikamız başta olmak üzere yeniden tanımlamak mecburiyetindeyiz” dedi.

YENİ POLİTİKALARI DA BERABERİNDE ORTAYA KOYMALIYIZ

Uysal sözlerini şöyle sürdürdü; “Büyük düşünürümüz Cemil Meriç’in güzel bir sözü var; Hatadan hakikate geçilmez, diye. Bunca bedeli, yanlışlığı ısrar ederek ödemiş olmamıza rağmen, doğruyu bulabilme imkanımız yoktur. Bugün PKK terör örgütünün Türkiye sınırları içerisinde değil, onu aşan bir şekilde içi çökmüş iktidar boşluğuyla nitelik değiştirdiğini, mahiyet değiştirdiğini, faz değiştirdiğini net bir şekilde görmek mecburiyetindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu yeni hale uygun entegre politikaları ile düşmanı yenmenin, onun azmini yok etmekten geçtiğinin bilinci içerisinde yeni politikaları da beraberinde ortaya koymalıyız diye düşünüyorum” diye konuştu

ÜST AKLI HEP BERABER İŞLETECEĞİMİZİ ÜMİT EDİYORUM

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü; “Burada elbette, iktidarımızın özellikle Türkiye’nin aleyhinde uluslararası alanda yeterli miktarda odaklara, FETÖ terör örgütü de dahil olmak üzere Türkiye’nin haklı olduğu tezleri maalesef Uluslararası alanda anlatamaz hale geldiği gerçeğini de hepimiz idrak etmeli ve cevap üretmek durumundayız. Bölgede, uluslararası güçlerin neredeyse özel şirket haline gelmiş onlara hizmet sunan ve bu imkanlardan yararlanarak kendi hedefine ulaşmak isteyen bu terör örgütüne karşı, sadece silahlı kuvvetlerimizin, emniyet güçlerimizin değil bir dış politikadan bir Kürt sorunu endüstrisi haline gelmiş bu sorunun kompleks bağlarını, arasındaki bağları kopartacak, bir üst aklı hep beraber işleteceğimizi ümit ediyorum. Ben bu kısa süre içerisinde cefada yanında olmasını iktidarın beklediği muhalefete sefada kıymamasını talep ediyorum. Türkiye’nin asırlar boyu bu coğrafyada var olmanın gereği olarak, bir düşünürümüzün ifade ettiği gibi; Ne yapalım geldik çadırımızı, sırtlanların güzergâhına kurduk. Burada akıllı olmak mecburiyetindeyiz. İdrakimizi tazelemeli aklın önderliğinde yeni politik setlerle beraber bu mücadeleyi kazanmalıyız. Bu vesile ile canlarıyla vatan toprağı hamuruna kavuşan tüm Şehitlerimizle birlikte bu büyük trajedide canlarını kaybeden Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM