• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
Üretim ve istihdam dengesini korumaya çalışıyoruz

Üretim ve istihdam dengesini korumaya çalışıyoruz

Türkiye’de günlük ekonomi yayıncılığının öncü gazetesi olan Dünya, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in 2021 yılı hakkındaki değerlendirmelerine geniş yer ayırdı. Haberde, ATSO’nun 2021 yılında da proje ve eğitimlere devam edeceği vurgulandı.

Dünya Gazetesi’nde yayımlanan haber şöyle: Pandeminin olumsuz etkilerinin sanayici ve esnaf tarafından derinden hissedildiğini ancak özellikle hizmet sektöründeki etkilerinin daha ağır olduğunu ifade eden Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, özellikle mart-haziran arasında üretimde ciddi kayıplar yaşandığını, sanayi işletmelerinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanarak üretim ve istihdam dengesini korumaya çalıştıklarını kaydetti.

 

KREDİ LİMİTLERİNİN YÜKSELTİLMESİNİ BEKLİYORUZ

 

Afyon sanayicilerinin zorlu sürece rağmen istihdamda küçülmemeye özen gösterdiklerinin altını çizen Serteser, 2020 ve 2021 ile ilgili DÜNYA’ya değerlendirme yaptı. Kısa çalışma ödeneğinin çok yerinde bir destek olmasına rağmen sanayicilere yönelik desteklerin sınırlı kaldığını kaydeden Serteser, 2020’de üretici şirketlerin ihracat kotalarına takıldıklarını dile getirdi. Serteser, konu ile ilgili, “Haşhaş ihracatçısı şirketlere 2019 yılı ciroları kadar ihracat kotası açılması, kira desteğinin sanayicileri de kapsaması, mermer ocakları için ucuz mazot desteği verilmesi, ocak harçlarının 2021 yılından başlayarak alınmaması ve tüm sektörler için kredi limitlerinin yükseltilmesini bekliyoruz. Bu sayede mermer başta olmak üzere lider sektörlerimizin daha hızlı toparlanacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“GASTRONOMİ TURİZMİ İÇİN HAZIRLANIYORUZ”

 

Coğrafi işaretli Afyon Sucuğu, Pastırması, Mermeri ve Kaymağı’na ek olarak manda yoğurdu ve keçe için de çalışmaların sürdüğünü belirten Serteser, sözlerini şöyle sürdürdü: “ATSO olarak coğrafi işaretli ürünlerimizi markalaştırarak dünyaya taşıyoruz. Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren, Türkiye’deki 3, dünyadaki 36 şehirden biri olan Afyonkarahisar’da gastronomi turizminin gelişmesi için ilimiz kurumları ile işbirliği içindeyiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM