• DOLAR
  $1.207,31
 • EURO
  $0,3888
 • ALTIN
  $16.372,89
 • BIST
  1,0342
‘Üniversite-sanayi işbirliği çok önemli’

‘Üniversite-sanayi işbirliği çok önemli’

AKÜ Rektörü Karakaş, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile birlikte “Üniversite-sanayi işbirliği” projesi yürüttüklerini belirterek,  öğrencilerin eğitim hayatlarının bir dönemlerini iş ortamında geçirmelerinin sanayiyi ve iş dünyasını tanımaları açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, teknik alanlarda öğrenim gören öğrencilerin sanayiyi ve iş dünyasını tanımlarının önemli olduğunu belirtti, bu konuda geliştirilen projelerini anlattı. Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Hakan Dilek’in kendisini ziyaretinde üniversite ve sanayi işbirliği masaya yatırıldı, işbirliğinin önemine vurgu yapıldı. Rektör Karakaş ziyaret sonrasında, üniversite-sanayi işbirliği hakkında AfyonŞehir gazetesi muhabiri Ömer Koçak’a özel açıklamalarda bulundu. Üniversitede teknoloji ve mühendislik olmak üzere iki fakülte bulunduğunu ve tüm bölümlerin olduğunu vurgulayan Rektör Karakaş, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümlerinin açılma izinlerini de aldıklarını kaydetti.

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ’NDE ZORUNLU

Üniversite-sanayi işbirliğini hayata geçirdiklerini ve bu işbirliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Karakaş, öğrencilerin bir dönemlerini sanayide geçirmelerini sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Bu adımı “+1” olarak nitelendirten Prof. Dr. Karakaş, Teknoloji Fakültesi’nde 7+1 uygulaması yaptıklarını dile getirdiklerini, meslek yüksekokullarında da 3+1 yöntemini uygulamayı düşündüklerini belirtti. Karakaş, öğrencinin 1 eğitim-öğretim döneminde iş yerinde mesai yaptığını söyleyen Karakaş, söz konusu proje hakkında, şunları aktardı: “Bu uygulamayı Mühendislik Fakültesi’nde de bütün bölümlere zorunlu hale getirdik.  Pratik, bazı bölümlerimiz açısından çok önemli. Biz Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile de birlikte bir meslek yüksekokulu projesi yürütüyoruz. Meslek yüksekokullarında da 3+1 yöntemini uygulamayı düşünüyoruz. Öğrenci iş dünyasını tanıyacak. Bu 3+1 sistemi ilk burada uygulanacak.”  ÖMER KOÇAK (ÖZEL)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM