• DOLAR
  $1.279,94
 • EURO
  $0,3874
 • ALTIN
  $16.910,66
 • BIST
  1,0474
Uluslararası GastroAfyonLezzet Festivali’ne doğru

Uluslararası GastroAfyonLezzet Festivali’ne doğru

 

Festivale UNESCO Gastronomi Şehirlerinden Gaziantep ve Hatay’ın yanı sıra Karaman, Urfa, İnegöl, Isparta gibi iller onur konuğu olarak katılacak. Brezilya, Arabistan, Özbekistan mutfağının tanıtılacağı festival dünyaca ünlü şefleri de ağırlayacak.

Zaferin ve kurtuluşun 100’ncü yılına özel çeşitli rekor denemeleri olacak: 100 metrelik lokum, 100 kilogram lokumdan yapılan Türk bayrağı, 100 metrelik mangalda Afyonkarahisar sucuğu, 100 metrelik kaymaklı ekmek kadayıfı hazırlanacak ve sunulacak.

Yaklaşık 150 bin kişiyi ağırlaması beklenen festivalde, konuklara yöresel ürünler, coğrafi işareti almış yemekleri, sıra yemeği ikram edilecek. Festivale yerli ve yabancı şefler, gastronomi profesyonelleri ile ünlü gurmeler de katılacak.

Ünlü şefler ve akademisyenlerin gastro şovları yapacağı festivalde, yemek yarışmaları, paneller, konserler, rekor denemeleri gibi birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Ayrıca, festivalin ana teması ışığında ‘Uluslararası Mevlevi Mutfağı Yemek Yarışması’ düzenlenecek.

 1. Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali 7-9 Ekim’de gerçekleştirilecek. Tam anlamlıyla lezzet fırtınasının yaşanacağı festivale hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda katılım olacak. Belediye’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 7-9 Ekim tarihlerinde Afyonkarahisar Motor Sporları ve Festival Merkezi’nde, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği iş birliğinde TÜRSAB Bölge Temsilciliği’nin desteğiyle gerçekleştirilecek festivalde, ilin gastronomi zenginlikleri tüm dünyaya tanıtılacak.

Festivalde, ‘Bizim mutfağımızda sadece yemek değil, insan da pişer’ temasıyla Mevlevi mutfağı başta olmak üzere tüm yöresel lezzetler ve coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımı yapılacak.

AFYONKARAHİSAR PROFESYONEL AŞÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI KALKAN AFYONŞEHİR’E KONUŞTU

Motor Sporları ve Festival Merkezi’nde, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği iş birliğinde TÜRSAB Bölge Temsilciliği’nin desteğiyle gerçekleştirilecek festivalle ilgili bilgiler veren Dernek Başkanı Hamza Kalkan, festivalde ilin gastronomi zenginliklerinin tüm dünyaya tanıtılacağını belirterek, Büyük Taarruz’un ve Afyonkarahisar’ın kurtuluşunun 100’ncü yılına uygun rekor denemeleri yapacaklarını belirtti.

ZAFER’İN 100.’NCÜ YILI REKORLARLA ANILACAK

Festivaldekatılımcılara ve misafirlere gastronomi kenti Afyonkarahisar’a coğrafi işaretli yemekler ikramedileceğini kaydeden Kalkan, şu ifadeleri kullandı: “Afyon’un bütün yöresel ürünleri, coğrafi işareti almış yemekleri ile hazırlanmış yemek müzemiz, sıra yemeğimiz, Zaferin 100’ncü yılına özel çeşitli rekor denemelerimiz olacak. 100 metrelik lokum, 100 kilogram lokumdan yapılan Türk bayrağı, 100 metrelik mangalda Afyonkarahisar sucuğu, 100 metrelik Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı hazırlanacak ve sunulacak.Bunları festival boyunca 3 gün içinde yapacağız. Birinci gün lokum, ikinci gün ekmek kadayıfı, üçüncü gün sucuk olmak üzere misafirlerimize ve katılımcılara sunacağız.”

150 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

Uluslararası düzenlenen festivale yaklaşık 20 ülkeden katılım olacağını belirten Kalkan, “20 ülkeden yaklaşık 80’e yakın katılımcımız var. Gelen katılımcılarımızda yemeklerinden sunumlar yapacaklar. Onlarında workshopları olacak. Festivale katılacak katılımcı ve ziyaretçi sayısı olarak 3 günde 150 bin ziyaretçi beklemekteyiz” dedi.

GEZİ PROGRAMLARI DÜZENLENECEK

Afyonkarahisar’a gelen misafirler için de gezi programları düzenlediklerini belirten Kalkan şunları söyledi: “Başka ülkelerden gelen ziyaretçilerimiz için gezi programları düzenledik. Yabancı şefler, büyükelçiler, influencerlar(İnternet ünlüsü) ile ilgili bir gezi programımız var. Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel alanları programlara dâhil edildi” dedi.

ALANDA 120 STANT KURULACAK

Bakanlıklardan şuana kadar bir dönüş olmadığını belirten Kalkan, “Festivale katılım sağlayacak yaklaşık 100’ün üzerinde firma var. Festival alanına toplamda 120 stant kuruyoruz. 17 ilçe, belediyeler, kaymakamlıklar ve Kadın Kültür Evleri’nin katılımları var. Onlar da kendi stantlarını açacaklar” bilgisini paylaştı.

UNESCO ŞEFLERİ KATILIM SAĞLAYACAK

Geçen sene düzenlenen festivalde UNESCO şehirlerinden olan Hatay ve Gaziantep’ten de bu yıl katılım olacağını belirten Kalkan sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılda Hatay ve Antep bizlerle olacak. Bunun yanında Karaman,Urfa, İnegöl,Isparta gibi illerde bizim onur konuğumuz olarak geliyor. Yurtdışından da 3-4 tane UNESCO şefleri katılım sağlayacak. Brezilya, Arabistan, Özbekistan bu ülkelerimizde katılım sağlayacak.”

FESTİVALDE MEVLEVİ MUTFAĞI DA OLACAK

Mevlevi mutfağı hakkında bilgi veren Kalkan, “Bizim mutfağımızda önce insan pişer” sloganı ile insanı ön plana çıkarttık. Uluslar arası platformlarda sloganımızı İngilizcesine çevirerek açıkladık. İnsanın olgunlaşması anlamında kullandık. ‘Hamdım, piştim, yandım’ şeklinde anlatmayı planladık. Mevlevi mutfağına ait yemek yarışmalarımız var. Burada da amacımız Mevlevi mutfağını ön plana çıkartmak için planladığımız bir program. Burada Mevlevi mutfağına ait yemekleri bizler belirlemiyoruz, yarışmacı arkadaşlarımız hangi yemekleri yapıp sunacaklar onu orada göreceğiz’ dedi.

MODERN TÜRK MUTFAĞI YARIŞMASI DÜZENLENECEK

“Konserlerimiz var, etkinliklerimiz, kadınlara çocuklar için çeşitli yarışmalarımız olacak” diyen Kalkan şu ifadeleri kullandı: “Liselerarası ‘Modern Türk Mutfağı’ yarışması düzenlenecek. ‘Kadınana Yemek Yarışması’ kadınlarımız için düzenlenecek. Ödüllü olacak bu yarışmaya tüm kadınlarımızı bekliyoruz. Kadınana Yemek Yarışması’nda kadınlarımız birinci gün sarma, ikinci gün ağzıaçık, üçüncü gün ise ev baklavası yarışmalarında şef yemek yazarları ve gurmelerden oluşan jüri değerlendirmesi ile birbirleri ile yarışacak. Sandıklı Yaren Geceleri,  Afyon Manileri ile kadınların atışmalarını dinleyeceğiz. Şeflerle ateş başı sohbetleri gerçekleştirilecek, söyleşiler yapılacak.” Yurdanur MERGEN (ÖZEL)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM