• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
Ülkenin nasıl kurulduğunu anlamamız için Kocatepe’yi görmemiz gerekiyor

Ülkenin nasıl kurulduğunu anlamamız için Kocatepe’yi görmemiz gerekiyor

 

Yoğun kar yağışının ardından beyaz örtüyle kaplanan Kurtuluş Savaşı’nın başladığı Kocatepe kartpostal’lık görüntüler ortaya çıkardı.

Afyonkarahisar’da belirli aralıklarla devam eden kar yağışı kenttin yüksek kesimlerinden doyumsuz manzaralar oluşturdu. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı Kocatepe’de de kar yağışı nedeniyle karla kaplandı. Kocatepe’deki eşsiz manzarayı görmek isteyenler de Bin 874 rakımlı tepeye ulaşmak için yollara düştü. Bazı vatandaşlar Kocatepe’ye çıkamadan yolda kalırken, bazıları da yolun yarısına kadar araç ile çıktıktan sonra yolun devamını yaya olarak sürdürdü.

, Kocatepe’nin önemine değinen Büyükkalecik Belde Başkanı Abdullah Çelik; “ 26 Ağustos 1922 yılında kahraman ordumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bu tepeden büyük taarruzu başlatmış ve düşmanı 9 Eylül’de İzmir’de denize dökerek Cumhuriyetin temelini atmışlardır. O anlamda bu tepe çok önemli bir nokta. Yüksek ve tüm çevreye hakim bir nokta. Bizler geçmişimizi hatırlayıp atalarımızın ne tür bir mücadele verdiklerini nasıl bu memleketi düşmandan kurtardığını anlayabilmemiz için bu bölgeyi mutlaka görmemiz gerekiyor.”

TARİH VE DOĞA TURİZMİ AÇISINDAN GERÇEKTEN ÇOK ÖZEL BİR NOKTA

Yoğun kar yağışı nedeniyle kar ve sis altında kalan Kocatepe’yi şehitleri yad etmek için ziyaret ettiklerini söyleyen Başkan Çelik, Kocatepe’ye çıkarken zorlandıklarını ifade etti. Çelik: “Zorlu şartlar altında geldik ama geldiğimize de değdi. Gerçekten çok güzel bir yer. Kocatepe tarihimizi, kültürümüzü anlamamız ve tanımamız açısından önemli bir yer. Burası tarih ve doğa turizmi açısından gerçekten çok özel bir nokta. İnşallah ben tüm halkımızı ben burayı görmeye davet ediyorum. Çünkü bu memleketin hangi şartlarda kazanıldığını hangi şartlarda bu ülkenin kurulduğunu bundan sonraki dönemde milletimize vatanımıza, ülkemize daha sıkı sarılacak ortamların oluşmasını sağlama açısından da görülmesi gerek bir mekân olduğunu düşüyoruz” dedi.

BURADA VERİLEN MÜCADELE İÇİMİZİ ISITIYOR

Kar yağdığı dönemlerde ulaşımda bazı sıkıntıların yaşandığını ancak belirli bir noktaya kadar araçla geldikten sonra yaya olarak kolay bir şekilde zirveye ulaşılabileceğinin altını çizen Çelik, tüm vatandaşları bu mücadeleyi anlamak ve bir nebzede anlamak için Kocatepe’yi görmeye davet etti. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü, “Soğuğa aldırmayın bağımsızlık ateşi içiniz ısıtır. Buralar görüldüğü zaman soğuk hissedilmez hale geliyor. Buraya gelince insan duygulanıyor. Bu bölgede bu mekânlardan atalarımız düşmana karşı yaptığı mücadeleyi burada hissetmek bizi gerçekten ısıtıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM