• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ufak işletmeyiz, Afyon ilinin ekonomisine katkı sağlıyoruz

Ufak işletmeyiz, Afyon ilinin ekonomisine katkı sağlıyoruz

Afyonkarahisar’ın eşsiz lezzetlerinden bir diğeri ise Afyon katmeri. Tarihten bu yana neslini sürdüren Afyon katmeri birçok kişinin ilgisini çektiği gibi beğenisini de kazanıyor.

Günün her öğününde tüketilebilir olması en büyük özellikleri arasında yer alıyor. Yapılışı ise oldukça kolay ve pratik olması yönünden de zahmetsiz oluyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Afyon katmerine, beğeni oldukça yüksek durumda.

Afyonkarahisar merkez de yer alan katmer işletmecisi Aynur Arpacık günün her öğününde satış yaptıklarını belirtirken vatandaşların ilgisini çektiğini söyledi. Arpacık “ sabahın erken saatlerinde iş yerimizi açıyoruz, tezgâhı yaktıktan sonra kızmasını beklerken hamurunu oluşturuyoruz. Afyonlular zaten bu lezzeti biliyor, dışarıdan ve farklı illerden gelen yerli yabancı turistler iş yerinin önünden geçerken ilgisini çekiyor. Paket yaptırtan ve burada yemek isteyenler için hazırlıyoruz biz, sonrasında beğeniyle karşılık alıyoruz” şeklinde konuştu.

“AFYON’DA PİŞEN KATMER BAŞKA”

 

Farklı il ve yörelerde de yapılabildiğini söyleyen Arpacık Afyon’da yapılan katmerin ham maddesi bakımından da değerlendirildiğinde daha lezzetli olduğuna dikkat çekti. Arpacık “Farklı yörelerde de yapan var lakin Afyon’da pişen katmer bir başka. Katmerin ham maddesi un, bizim Afyon ilinin arazilerinin toprağı ve iklimi güzel olduğundan dolayı buğdaylar daha lezzetli ve iri oluyor. Öğütülen buğdaylar un haline geldikten sonra oda katmeri oluşturuyor. Farkını işte burada görebiliyoruz” dedi.

“AFYON EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORUZ”

Yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazandığı ve ilgi odağı haline gelen Afyon katmerini yapan işletmeci Aynur Arpacık “Ufak işletmeyiz, Afyon ilinin ekonomisine katkı sağlıyoruz. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini genelde yiyecek işletmecileri çekiyor, bizde onlardan birisiyiz. Afyon katmerimizin daha çok ilgi ve beğeni kazanabilmesi için daha özenli bir şekilde hazırlıyoruz. Türkiye önüne koyduğu 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer alma hedefini yerine getirebilmek için çok önemli bir kaldıraca sahip, kadın istihdamını artırmak. Kadının işgücüne katılımı hem sosyal açıdan hem de kalkınma açısından önemli bir hedef olmanın yanında ekonomik büyüme ile istikrar için de büyük bir önem taşıyor. Diğer bazı araştırmalar da kadının işgücüne katılımı ve ekonomik büyüme arasında doğru orantı olduğuna işaret ediyor ” ifadelerini kullandı.

KAYMAK, SUCUK VE KATMER

Afyon’a özgü lezzetlerin Afyon’da tüketilmesini gerektiğini belirten Arpacık “Afyon denince akla 3 şey geliyor. Kaymak, sucuk ve katmer, 3’ü de Afyon’da tüketilmeli, asıl lezzeti burada. Afyonkarahisar son zamanlarda termal turizmiyle öne çıkan bir ilimiz olsa da yemekleri ile de kendini göstermeyi başardı. Öyle ki UNESCO’nun gastronomi şehri seçildi. Bu yönü de Türkiye’deki kişilerin ‘Afyon’da ne yenir?’ sorusunu sormasına sebep oldu. Gelen Misafirlerimiz Katmer dükkanımıza uğramadan gitmesinler. Afyonkarahisar mutfağında damaklara lezzet veren ürünler pişiyor. Yöresel ürünlerle yapılan katmerimizi büyük bir aşkla sunuyoruz. Böyle olunca her şeyin organik olması da lezzeti katlandırıyor ve misafirler Afyon yemeklerine hayran kalıyor” dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM