• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ücretsiz ‘ebru sanatı’ kursu açılacak

Ücretsiz ‘ebru sanatı’ kursu açılacak

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sanat severler ve meraklıları için ‘ebru sanatı’ kursu açılacağını duyurdu. Süsleme sanatları içinde oldukça ilgi çeken bir sanat dalı olan ebru sanatı üzerine verilecek olan eğitimler, 4 Temmuz 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Afyonkarahisar’da ücretsiz ‘ebru sanatı’ kursu açılacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kurs kayıtlarının 1-30 Haziran tarihleri arasında alınacağı belirtildi. Açıklamada, “Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün, Türk Süsleme Sanatları kursları kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu işbirliğinde Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezinde ücretsiz ebru kursu açılacaktır. Kurs 4 Temmuz 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecektir” ifadelerine yer verildi.

EBRU SANATI NEDİR?

Ebru, kendine özgü tekniklerle hazırlanan ve tekneye alınan suyun üzerinde boyalarla oluşturulan desenlerin kağıda aktarılmasıyla yapılan geleneksel bir sanattır. Ebru kitap süsleme sanatı ve kitap ciltlerinde yan kağıdı (kapak ile kitabı birbirine bağlayan kağıt) olarak tarihsel süreçte geleneksel bir sanat haline gelmiştir. 13. yüzyılda ilk Ebru formları Orta Asya’da görülmüş olup İran aracılığıyla Anadolu’ya yayılmıştır. Osmanlı döneminde, Türk hat ustaları ve sanatçıları yeni formlar yaratmış ve tekniklerini geliştirmişlerdir. Ebru sanatı, kendine has malzeme ve uygulama özelliğine sahiptir. Ebru sanatında kullanılan bütün malzeme ve araçlar ebrucu tarafından hazırlanır. Boyaların tamamı tabiattan doğal yöntemlerle elde edilir. Suyun yoğunlaşmasını sağlayan kitre bitkisel esaslı bir ana malzemedir. Boyaların kitre üzerinde açılmasını sağlayan doğal asit de hayvanın safra kesesindeki öd’dür. Kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde doğal yöntemlerle hazırlanan boyalar aracılığıyla oluşturulan desenler kağıt üzerine geçirilir. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM