• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye’yi yasa boğan Mühimmat deposu patlamasının üzerinden 8 yıl geçti

Türkiye’yi yasa boğan Mühimmat deposu patlamasının üzerinden 8 yıl geçti

Takvim yaprakları 5 Eylül 2012’yi gösteriyordu. Afyonkarahisar Ataköy 500. İstihkâm Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda tüm Türkiye’nin yüreğini yakan patlama meydana gelmiş, 8’i asker 11 kişi yaralanırken 25 askerimizde şehadet mertebesine ulaşmıştı. O acı olayın 8. Yılında aziz şehitlerimiz bir kez daha dualarla anılacak.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan Mühimmat deposu patlamasının üzerinden tam 8 yıl geçti. Her yıl yüreklerinde acıyı biraz olsun hafifletebilmek, seslerini duyurabilmek için olayın yaşandığı bölgeye gelen şehit 25 askerin aileleri bu yılda azizi şehitlerimizin hatırası için yapılan anıtta anma programı düzenleyecek. Şehitler için Mevlid-i Şerif okutulacak.

ACIMIZ İLK GÜN Kİ KADAR TAZE

Patlamada şehit düşen Tolga Taşdan’ın babası Ali Taşdan konuya ilişkin açıklama yaparak 8. yıl da Afyonkarahisar’da olacaklarını belirtti. Taşdan: “Türkiye’nin yüreğini dağlayan 25 evladımızın şehit olduğu yerdir Afyonkarahisar. Bundan tam 8 yıl önce mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonucunda 25 ana babanın ocağına ateş düştü. Bizler şehit aileleri olarak 25 evladımızın asıl mezarı olan Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda yapılan anıtta 5 Eylül 2020 Cumartesi günü saat 11.00’de aileler olarak mevlit programı gerçekleştireceğiz. Yapacağımız mevlit Covid-19 nedeniyle mesafeli ve maskeli olacak” dedi.

AİLELERİNİN TALEBİ ÜZERİNE ANIT MEZAR YAPILMIŞTI

2012 yılında yaşanan mühimmat deposu patlaması davası Eskişehir Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülürken, 15 Temmuz 2016’da yaşanan FETÖ darbesi sonrasında askeri mahkemelerin Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmasının ardından sivil mahkemeye verildi. Afyonkarahisar 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma 24 Ekim 2017’de yapılmıştı. Şehit ailelerinin talebi üzerine olayın yaşandığı noktaya 6 yıl aradan sonra Anıt Mezar yapılmıştı. 5 Eylül 2012’de meydana gelen patlamada şehit olan askerlerin isimleri şöyle: Bedri Naim, Murat Döğer, Hüseyin Apaydın, Cüneyt Akkuş, Ayhan Kurtçu, Kadir Aydın, Fatih Şalgam, Bayram Uluer, Burak Kaplan, Emrah Aral, Emrah Kartal, Hayri Kaya, Emre Yıldırım, Emrah Sandalcı, Mehmet Emre Özer, Hüseyin Gökhan Eriç, Tolga Taşdan, Ahmet Tosun, Burak Umut Gedik, Onur Fikret Gülger, Macit Coşkun, Barış Öztürk, Mehmet Emin Çuğun, Abdullah Tokgöz, Faruk Ergeç, Emre Yıldırım.

Selçuk

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM