• DOLAR
  $1.050,51
 • EURO
  $0,3271
 • ALTIN
  $19.659,68
 • BIST
  1,0478
Türkiye’de konut alışverişini yabancılar yapıyor

Türkiye’de konut alışverişini yabancılar yapıyor

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz yazılı basın açıklaması yaparak, “ Savaşan iki ülke vatandaşlarının Türkiye’deki konut yatırımlarının Nisan ayında yabancılara yapılan konut satışlarındaki yüzde 58,1 oranındaki ortalamanın üç katını aşması dikkat çeken bir başka gelişme! Bu durum mevcut iktidarın ne denli yerli ve milli olduğunun da göstergesidir” dedi.

Görgöz: “AK Parti İktidarı, inşaat sektörünü canlandırmak, konut satışlarını hızlandırmak için kısa süre önce bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya göre, 2 milyon TL’ye kadar olan konut alımlarında ilk kez ev sahibi olacaklar için yüzde 0,99, döviz ve altın bozdurarak kredi kullanacaklar için ise yüzde 0,89 faizle konut kredisi verilecekti. Bu açıklamadan sonra konut bedelleri yükselişe geçti, 2-3 katına çıktı. Haliyle geri ödeme oranları da yükselince, satışlar için beklenen olmadı” dedi. Görgöz, sözlerini şöyle devam ettirdi:

‘KİRALIK EV BULMAK ZORLAŞTI’

“Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı rakamlarına göre, bu yılın Ocak-Nisan döneminde dört ayda yabancıların aldığı konut sayısı 20 bin 791 adet olurken, yabancıların aldığı konut sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 48,9 arttı. Yabancılara satışta ilginç olan gelişme zaman zaman yerleri değişse de uzun süredir konut alımında ilk sırayı alan İran, Irak, Afganistan vatandaşlarının yerini ilk kez Rusların alması. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası her iki ülkeden de Türkiye’ye 100 binlerle ifade edilen sayıda göç yaşandığı, ülkemize yerleşen Rus ve Ukrayna vatandaşlarının sayısının artışa geçtiği gözleniyor. Savaşan iki ülke vatandaşlarının Türkiye’ye gelmesi, özellikle Antalya başta olmak üzere kıyı kentlerine yerleşmeleri gerek konut fiyatlarını gerekse kiraları çok yukarılara çekti. Türk vatandaşları için oluşan konut fiyatlarına ulaşmak ya da kiralık ev bulmak zorlaştı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI SONRASI TÜRKİYE’DEKİ KONUT YATIRIMLARI ARTTI

Rakamlara bakıldığında yüzde 48,9 artan ilk 4 aylık satış sayısı bugüne kadar konut piyasasında tüm zamanların en yüksek Ocak-Nisan rakamı. İlk dört ayda toplam satıştaki rekor artış oranına karşılık sadece Nisan ayında yabancılara konut satışı yine tüm zamanların en yüksek Nisan ayı artış oranıyla yüzde 58,1 arttı. Geçen ay yabancılara satılan konut sayısı da 6 bin 447’ye ulaştı ve bugüne kadarki en yüksek Nisan ayı rakamı oldu. Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Türkiye’deki konut yatırımını artıran Ruslar, Nisan da bin 152 adetle ilk sırayı alırken, bugüne kadar Rus vatandaşlarının Türkiye’de bir ayda aldığı konut sayısında da yüzde 186,6 artışla bir başka rekor kırıldı. Nisan ayında Rusya’yı ilk sıraların değişmeyenlerinden İran vatandaşları 905 adetle, Iraklılar 714 adetle ve Kazakistan vatandaşları 311 adetle izledi. Almanya, Afganistan, Ukrayna ve Yemen vatandaşları da en çok konut satın alanlar arasında ilk 10 içinde yer aldı. Nisan da Ukraynalılara yapılan konut satışı da sayısal olmasa da oransal olarak bir ayda yüzde 185,9 artışla bir önceki aya göre 92 adetten 263 adete çıktı. Savaşan iki ülke vatandaşlarının Türkiye’deki konut yatırımlarının, Nisan ayında yabancılara yapılan konut satışlarındaki yüzde 58,1 oranındaki ortalamanın üç katını aşması dikkat çeken bir başka gelişme! Bu durum mevcut iktidarın ne denli yerli ve milli olduğunun da göstergesidir” ifadelerini kullandı. AFYONŞEHİR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM