• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye, Devletiyle ve Milletiyle Azerbaycan’ın yanındadır

Türkiye, Devletiyle ve Milletiyle Azerbaycan’ın yanındadır

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım  (İHH) Vakfı Afyonkarahisar  Başkanı Ahmet Ertürk; ” Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarını işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan, yeniden sivillere yönelik saldırılara başladı.”

Ertürk; ” Ermenistan, son saldırılarıyla bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdi. İHH olarak her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

“Yıllardır Ermenistan’ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk Üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır” diyerek sözlerine başlayan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım  (İHH) Vakfı Afyonkarahisar  Başkanı Ahmet Ertürk; ” Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni bir asır öncesine dayanıyor. Sovyetler Birliği döneminde Stalin, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı verdi ve farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni’yi buraya yerleştirdi. Sovyet Rusya’sının birçok yerde uyguladığı bu politika, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1980’li yıllardan sonra pek çok soruna ve çatışmaya yol açtı. Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ toprakları Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi” dedi.

SİVİLLERİ HEDEF ALDIKLARINI AÇIKÇA İTİRAF ETTİ

Ertürk sözlerine şöyle devam etti; “Sovyetlerin dağılması akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında Dağlık Karabağ sorunu sıcak çatışmaya dönüştü. Ermenistan uyuşmaz tavrı ve anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı, fakat zarar gören taraf hep onlar oldu.1991 yılından bu yana bölgede yapılan hiçbir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan’a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgaline devam eden Ermenistan, 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdi. Başlarında sonradan Ermenistan Devlet Başkanı seçilecek olan Serj Sarkisyan’ın bulunduğu Ermeni ordusu, çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti. O dönem yaptığı bir açıklamada, “Azerbaycan sivilleri vuramayacağımızı düşünüyordu. Onlara bunun böyle olmadığını gösterdik!” diyen Sarkisyan, sivilleri hedef aldıklarını açıkça itiraf etti. Ermenistan bugün de bu tavrını sürdürüyor ve sivillere yönelik çok sayıda füzeli saldırı gerçekleştiriyor. Bu saldırılar karşısında uluslararası toplumdan ise yine hiçbir ses çıkmıyor” diye konuştu.

SALDIRILARINA SİVİL YERLEŞİM YERLERİNİ VURARAK DEVAM EDİYOR

“Birleşmiş Milletler, 1993 yılı sonuna kadar Ermenistan’ın işgallerini kınayan 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları aldı, ancak Ermenistan bu kararların hiçbirine uymadı. 12 Temmuz 2020 tarihinde ise Ermenistan bu defa Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırdı” diyerek konuşmasını sürdüren Ertürk; “Saldırılarda biri general, üçü üst düzey rütbeli asker olmak üzere toplam 11 kişi şehit oldu. Azerbaycan bu saldırılar sonrasında topraklarını savunmak için Ermenistan’ın işgalci güçlerine karşı operasyon başlattı.  Bizler dünyanın sessiz kaldığı Ermenistan’ın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz.Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayan saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor.”

 

ERMENİSTAN BÜYÜK BİR İNSANLIK SUÇU İŞLEMEKTEDİR

Ertürk son olarak; “Bu saldırılar karşısında Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu ocağımızı buradan bildirmek istiyoruz.Tüm dünya ülkelerini, vicdan sahibi tüm insanları ve ülkemizdeki herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz. Ermenistan’ın işgalci rejimi ve insanlıktan nasibini almamış ordusu, Azerbaycan’ın iç bölgelerine Terter, Goranboy, Naftalan, Kazax, Berde vs. saldırıyor. Burada yaşayan sivil halka çocuk, kadın, yaşlı demeden vahşice bomba atıyor. Bu saldırılarda 16 kişi rahmetli oldu 55 civarında da yaralı var. Ermenistan’ın bu yaptığı Cenevre anlaşmasına ve uluslararası hiçbir anlaşmaya uymamaktadır. Savaşı işgal ettiği toprakların dışına taşıyarak yine büyük bir insanlık suçu işlemektedir. Ermenistan’ın işlediği faşist terör saldırılarına dur denilmelidir. Ermenistan, yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği bu topraklardan hemen ve derhal çıkmalıdır. Tüm dünya Azerbaycan’ı bu haklı davasında desteklemelidir. Çünkü Karabağ Azerbaycan’dır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM