• DOLAR
  $1.324,07
 • EURO
  $0,5181
 • ALTIN
  $19.091,9
 • BIST
  0,9694
Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek

Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

Taytak; “Bugün 12 Mart 2019, milletimizin bağımsızlık destanı İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde defalarca okunarak coşkuyla, gözyaşlarıyla kabul edildiği tarihi yıl dönümünü idrak ediyoruz.  Türk milletinin ruh kökünü dile getiren İstiklal Marşı’mızı bir asırdır tıpkı o günkü gibi aynı şuurla okuyor ve dinliyoruz. İstiklal Marşı’mızın yazılış hikâyesini ve yazıldığı dönemi hatırladığımızda, marşımızdaki mısraların niye bizi böylesine coşkun bir duyguya sevk ettiğini çok daha iyi anlıyoruz. İstiklal Savaşı’nın en yoğun yaşandığı günler, vatanımızın büyük bir kısmı emperyalist devletler tarafından işgal edilmiş, ordusu dağıtılmış, silahları elinden alınmış, ekonomisi çökertilmiş, uzun savaş yıllarında yorgun, harap ve bitap düşmüş bir ülke hâlindeydik.  İşte, memleket böyle bir hâlindeyken 21 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı ve Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından okunan İstiklal Marşı’nın mısraları Anadolu semalarında duyuldu.

Milletin ruhunu okuyan vatan şairi millî mücadele aşkını öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. İstiklal Marşı’mız aziz Türk milletinin yokluklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın belgesi, harap ve bitap düşmüş bir ülkenin küllerinden doğuşunun müjdesi olmuştur. Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını gönüllere taşıyan İstiklal Marşı’mızı her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek, bu coşku Türk Bayrağı’yla birlikte semalarda ilelebet yankılanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk milletine tercüman olan İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin yıl dönümünü kutluyor, başta vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Savaşı’mızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı minnetle yâd ediyor ve Akif’in ifadesiyle ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM