• DOLAR
  $3.236,2300
 • EURO
  $0,7681
 • ALTIN
  $42.372,4100
 • BIST
  1,1420
TOKİ’den borcunu ödemeyen  ev sahiplerine ihtarname

TOKİ’den borcunu ödemeyen  ev sahiplerine ihtarname

 

 

TOKİ, Afyonkarahisar’da taksitlerini ödeyemeyen sakinlerine, konuttan çıkmaları için ihtarname yolladı. Bu duruma sert tepki gösteren CHP Milletvekili Köksal, konuyu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sordu.

 

 

Kiradan kurtulup, ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşın yüzünü güldüren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), neredeyse aidat öder gibi ev sahibi olan ancak ekonomik kriz ve 2020 yılının mart ayından beri mücadele verdiğimiz pandemiden etkilenerek, geçim sıkıntısına düştükleri için aidatlarını aksatan sakinlerine ihtarname gönderdi. “Ya borcunu öde ya evi terk et” anlamına gelebilecek ihtarnamede, borçlu ev sahiplerine 30 gün süre verildi.

TOKİ’NİN İHTARNAMESİ ŞÖYLE:

TOKİ tarafından, borcunu ödeyemeyen vatandaşlara gönderilen yazı şöyle: “Borcunuzu bu ihtarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödeme gününe kadar işleyecek faiz ve diğer ferileri ile birlikte ödemeniz gerektiğini, aksi halde başkaca hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın idaremizle imzalamış olduğunuz Gayrimenkul Satış Sözleşmesi feshedilmiş sayılacağından, bu nedenle sözleşmenin fesih konulu maddesi doğrultusunda TOKİ Başkanlığı’nca taşınmazın stoğa çekilip satışa sunulacağı, fesih tarihine kadar tarafınızdan yapılan ödemelerin faizsiz olarak iade edilebilmesi için öncelikle emsal kira ve tahribat karşılığını belirlemek üzere gayrimenkul/taşınmazın ekspertizi yapılacağından; gayrimenkulü 15 gün içinde tahliye ederek anahtarlarını TOKİ’YE teslim etmenizi ya da gayrimenkulü iade etmek istemeniz halinde ise iade etmek istediğinize dair dilekçenizle birlikte ilgili banka şubesine müracaat etmeniz gerektiğini…”

VATANDAŞIN EVSİZ KALMASI VİCDANA SIĞAR MI?

CHP Milletvekili Burcu Köksal, konuyla ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi yöneltti. Köksal, Bakan Kurum’a yönelttiği önergesinde şunları sordu:

“Afyonkarahisar’da TOKİ’den ev sahibi olup aylık taksitlerle ödeme yapan vatandaşlardan pandemi sürecinde taksitlerini ödeyemeyenlere noterden ihtar çekerek birikmiş taksitlerin faizleriyle birlikte 30 gün içinde ödenmesini, ödenmemesi halinde 15 gün içinde konutun boşaltılarak teslim edilmesinin istendiği doğru mudur? Ayrıca bugüne kadar ödenen taksit tutarlarının faizsiz olarak konutların kira bedelinden düşüleceği, ödenen miktarın kira bedelini karşılamaması halinde icra yoluyla tahsil edileceği doğru mudur? Bu hususlar doğru ise pandemide işini kaybeden veya ekonomik kayıplar yaşadığı için geçim sıkıntısı çeken vatandaşların taksitlerini ödeyememesi yüzünden bir de evsiz kalması hakka hukuka vicdana sığar mı?” Kendilerine ihtarname gönderilen vatandaşların kulağı ise Ankara’dan Bakan Kurum’dan gelecek iyi haberlerde.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM