• DOLAR
  $3.230,6200
 • EURO
  $0,7660
 • ALTIN
  $42.299,9900
 • BIST
  1,1415
TL’deki değer kaybı faiz indirimiyle arttı

TL’deki değer kaybı faiz indirimiyle arttı

ATSO Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Meclis Başkanı Merdivenci: “Ülkemiz, yakın tarihinde görmediği bir ekonomik dalgalanma ile karşı karşıya. Türk Lirası, bu yılın Eylül ayı başından bugüne yüzde 26,2 oranında değer kaybetti. Değer kaybı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 18 Kasım’da faizde 100 baz indirim yapması ile daha da arttı.”

 

 

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi’nin 2021 yılı Kasım ayı olağan toplantısı yapıldı. Toplantıya başkanlık eden ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Türk Lirasının eylül ayı başından bugüne yüzde 26.2 oranında değer kaybettiğini belirtti, “Değer kaybı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 18 Kasım’da faizde 100 baz indirim yapması ile daha da arttı” dedi. Küresel salgın koşullarına uygun olarak ATSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantının açılışında, aylık gündemi özetleyen Merdivenci, şunları söyledi:

“Geçen ay kaybettiğimiz Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Ahmet Karakol’un yerine Meclis Başkan Yardımcımız Sayın Bekir Bayana TOBB Delegesi, Sayın Mehmet Sedat Çiftçi de Meclis Üyemiz olmuştur. Sayın Bayana ve Sayın Çiftçi’ye yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Bu vesile ile Afyonkarahisar’ın önemli bir değeri olan merhum Ahmet Karakol’a da bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Kasım ayı içinde Meclis Üyemiz Sayın Ali İhsan Çiloğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürdüğü Gecek Termal A.Ş.’nin Olağan Genel Kurulu’na katıldım. Gecek Termal A.Ş., küresel salgın koşullarına rağmen başarılı çalışmalara imza atıyor. Başta Sayın Çiloğlu olmak üzere Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum.”

 

 

MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM

ATSO olarak iş dünyasının sorun ve çözüm önerilerini siyasi partilerle paylaştıklarını belirten Merdivenci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz gibi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Faik Öztrak ve Ekonomi Masası heyetini Oda’mızda ağırladık. Şunu açıkça belirtmem gerekir ki AK Parti başta olmak üzere tüm partiler iş dünyamızın dile getirdiği sorunları ve çözüm önerilerini dikkatle takip ediyor; yaşanan sıkıntıların geride bırakılması için büyük mücadele veriyorlar. İş dünyamızın sorunları ile yakından ilgilenen siyasi partilerimize, milletvekillerimize ve genel merkez yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca, dünyanın en yeşil binası unvanını kazanmış olan ATSO hizmet binamız, birbirinden önemli toplantılara da ev sahipliği yapıyor. Bu konu bizi gururlandırıyor.”

 

FAİZLERİN DÜŞÜRÜLMESİ HEPİMİZİN ORTAK TALEBİDİR

Ekonomideki gelişmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Merdivenci, Türk lirasının üç ayda yaklaşık yüzde 26 değer kaybettiğini belirterek,  bu konuda şunları dile getirdi:

“Ülkemiz, yakın tarihinde görmediği bir ekonomik dalgalanma ile karşı karşıya. Türk Lirası, bu yılın Eylül ayı başından bugüne yüzde 26.2 oranında değer kaybetti. Değer kaybı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 18 Kasım’da faizde 100 baz indirim yapması ile daha da arttı. Faizlerin düşürülmesi hepimizin ortak talebidir. Kimse yüksek faizin olduğu ekonomide yatırıma yönelmez. Ülkemizde, faizin indirilmesi dışındaki iktisadi araçların yeterince kullanılmadığı, bankaların Merkez Bankası’nın açıkladığı orandaki faizleri dikkate alarak hareket etmediği de biliniyor. Yüksek döviz kuru ve beraberindeki enflasyon, ekonomimizi yaralıyor. Fiyatlar konusunda iş dünyası da, ekonomi uzmanları da tahmin yürütemez durumda. Ekonomimizi sekteye uğratan en büyük sorun, bu belirsizliktir.

 

HER ZAM İŞSİZLİK OLARAK KARŞIMIZA ÇIKACAK

Döviz kurunun tarihi rekorlar kırmasından sonra Türkiye’nin yüksek döviz kuru politikası ile yatırım çekeceğine ilişkin vurgular ise iş dünyasında beklenen yankıyı bulmadı. Bu planlama, 2018’den bu yana açıklanan Yeni Ekonomi Programı ve Orta Vadeli Program gibi ekonomi metinlerinde de yer almamıştı. Dolayısıyla, piyasalar bu stratejiyi ilk kez bugünlerde duydu ve şaşkınlık yaşadı. Döviz kurunun yüksekliğinin yanı sıra tüketiciye yansıyan enflasyon yüzde 20’lerin üzerinde seyrederken, üreticiye yansıyan enflasyon yüzde 50’lere dayandı. Üretici, maliyetini hâlâ tüketiciye tam olarak yansıtabilmiş değil. Yılbaşında enerji fiyatlarına gelmesi planlanan zamlar, her gün şahit olduğumuz akaryakıt zamları, buna bağlı olarak nakliye ücretlerinin artması hepimizi endişelendiriyor. Bu zor şartlarda, işverenler kadar işçi kardeşlerimizin de haklarının ve satın alma güçlerinin korunması büyük önem taşıyor. Şunu da üzülerek vurgulamak isterim ki: Böylesi bir belirsizlik, yüksek döviz kuru ve yüksek enflasyon sarmalındaki ekonomimizde, vergiler hafifletilmeden ücretlere yapılacak her zam, 2022’nin ikinci yarısından itibaren işsizlik olarak karşımıza çıkacak. İşverenin üzerindeki vergi yükünün alınması, işverenin üretime ve istihdama teşvik edilmesi, ekonomimize büyük canlılık getirecektir.”

 

ÜSTESİNDEN GELİNEMEYECEK ENGEL YOKTUR

 

Türkiye’nin karşılaştığı sorunları birlik ve beraberlikle aşacağına inandığını vurgulayan ATSO Meclis Başkanı Merdivenci, “Türkiye, elbette üreterek bu zor günleri aşacaktır. Birlik ve beraberlikle üstesinden gelinemeyecek engel yoktur. Toplumun her kesimine fedakârlık düşüyor. Ancak başta kamu maliyesinin ciddi bir tasarrufa yönelmesi, hukuka ve liyakate uygun atama ve çalışmaların yapılması, buna bağlı olarak yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

KÜLTÜR EVLERİ VE KOOPERATİFLERİ PROJESİ’NE OY VERİN

Afyonkarahisar ve ATSO gündemine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Dr. Merdivenci,

Vali Gökmen Çiçek’in öncülüğünde, eşi Sümeyra Çiçek’in himayelerinde sürdürülen Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri Projesi’nin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun düzenlediği ‘İşimizin Yarını’ programında birincilik için yarıştığını belirterek, “Yarışma ile ilgili oylama bağlantısına ATSO’nun sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz” diyerek, vatandaşları oy vermeye çağırdı.

 

MÜLTECİLERİN EĞİTİM PLANLAMASININ YAPILMASI GEREKİYOR

Toplantının ikinci gündem maddesinde 2021’in Ekim ayı Meclis Toplantısı’nın karar özetleri, oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2021’in Ekim ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi. Toplantının dördüncü gündem maddesinde, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, Yönetim Kurulu’nun Ekim-Kasım 2021 faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

Toplantının son gündem maddesi olan ‘Dilek ve Temenniler’ bölümünde Meclis Üyesi Ahmet Beşkardeş söz alarak mültecilerin eğitim planlamasının yapılması gerektiğini belirtti.

Meclis Üyesi Ahmet Hikmet Dönerkaya, demir ve çelik sektöründe hammadde sıkıntısının yaşandığını, ürün bulmakta zorluk çektiklerini belirtti.

Meclis Üyesi Ali İhsan Çiloğlu, ekonomide sorun yaşandığını ve toplumun her kesiminin tasarrufa yönelmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis Üyesi Cemil Uluışık, Türk Lirası’ndaki değer kaybının yıllık faizden daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Meclis Üyesi Halil Hasırcıoğlu, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde sorunların ve çözüm önerilerinin daha çok gündeme gelmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis Üyesi İbrahim Sömer, mültecilerin çalışma hayatına katılımı konusunda kurumlar arasında iletişim kopukluğu yaşandığını, haftaiçindeATSO’da yapılan toplantıda da iletişim kopukluğunun görüldüğünü belirtti.

Meclis Üyesi Mesut Tabak, asgari ücretin çalışanların hak ettiği şartlara getirilmesini; ancak işverenin üzerindeki yükün hafifletilmesi gerektiğini dile getirdi.

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Dilek ve Temenniler bölümünün ardından, katılımları dolayısıyla Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.HİSAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM