• DOLAR
  $1.240,49
 • EURO
  $0,3682
 • ALTIN
  $21.384,31
 • BIST
  1,0557
Temiz; “ illegal işlerle uğraşanların üzerine kâbus gibi çöküp, buraları dar edeceğiz”

Temiz; “ illegal işlerle uğraşanların üzerine kâbus gibi çöküp, buraları dar edeceğiz”

 

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Ali Temiz; “Devletin şefkat yüzünü öğrencilerimize göstereceğiz.  Yok, eğer suç örgütleri Erenler Mahallesi başta olmak üzere İl sınırları içinde dolaşmaya kalkarsa Devletin demir yumruğunu tepelerine indireceğiz.

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Ali Temiz göreve geldiği günden bu yana yapılan çalışmaları değerlendirdi. Temiz, özellikle Erenler Bölgesini öğrenciler için daha huzurlu ve güvenli yaşam alanı oluşturduklarını belirtti.

“Afyonkarahisar’da göreve başladığım günden bu yana Erenler konusu hep önümüze getirildi” diyerek sözlerine başlayan İl Emniyet Müdürü Ali Temiz; “ İlk geldiğim akşam kimseye haber vermeden dolaştım. Aslında anlatılan kadar yoğun bir suç unsuru yok. Anlatılanlar Ankara’ya kadar ulaşmış. Biz en kısa zamanda bu ön yargıyı kıracağız ve Erenler bölgesini öğrencilerimiz için, daha huzurlu bir bölge haline getireceğiz. Bölgede bir sürü kaydı olmayan, SGK’sı olmayan, kaçak işletme açılmış.  Biz buraya önem verdik, ilk olarak bir ekip kurduk ve suç örgütlerinin üzerine gittik. Sonra diğer ekiplerimiz ile birlikte bu bölgedeki asayiş, uyuşturucu ve fuhuş olaylarının üzerine düştük. Üzerine düştükçe de patır patır döküldüler ve sonuçlarını almaya başladık. 40 a yakın yeri kapattık” dedi.

YAŞI KÜÇÜK KIZLARI UYUŞTURUCU VE FUHUŞA ZORLUYORLARDI

Bazı legal olmayan iş yerleri ve suç teşkil eden iş yerlerini kapattıklarını belirten Temiz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hem suçlular hem güçlü, bizi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi  (CİMER) şikâyet etmişler. Uyuşturucu ile ilgili yoğun bir potansiyel vardı. Aklımıza gelmeyecek bazı insanların, ellerinin kollarının ulaşamayacağı olaylarda vardı.  Teknik takip sonucu yaşı küçük kızların uyuşturucuya başlatıldığını gördük.  Önce uyuşturucuya alıştırılıp sonra fuhuş yapmaya zorladıklarını tespit ettik.  Burada ki o çeteyi çökerttik. 2 tane bayan vardı bu işi onlar yapıyorlardı.  Gazinoda çalışıyorlardı, 18 yaşına gelmiş boşlukta olan kızları ağlarına düşürüp bu işi yapmaya zorluyorlardı, Allah’a Şükür onları da temizledik.”

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEYE BÜYÜK ÖNEM VERDİM

Temiz; “Uyuşturucu olayına geldiğim ilk günden bu yana önem verdim. Asla ama asla çocuklarımızı bu zehir tacirlerinin eline düşürmeyeceğim.  Son 10 Ay’da 120’ye yakın uyuşturucu satıcısını yakalayarak cezaevine gönderdik. Bu büyük bir rakam, her biri en az 10 kişi ağına düşürse kaç bin genç ediyor. Onlar bizimde çocuklarımız, geleceğimizi, gençlerimizi bu hainlerin eline bırakamazdık.  Evet, başarılıyız, ciddi bir kapasite kullanıyoruz, bileğimiz bükülmedi. Ancak bizim dışımızda üretilip ülkemize bir şekilde gelen bu zehir sektörü öyle hızlı büyüyor ki burada bitti, kazandık demek ne yazık ki mümkün değil. Bilakis her gün yeni başlıyormuş gibi kendimizi yenilemek ve mücadeleyi tabana yaymak, toplumun tüm kesimlerini bu işin içine katmak durumundayız. Günümüzde kimya geliştikçe, özellikle sentetik uyuşturucu alanında yeni ve daha güçlü zehirler imal ediyorlar.

MADDEYİ KULLANMAK BAŞLI BAŞINA BİR SUÇTUR

Temiz; “İnsan var oluşundan itibaren hep özgürlüğünü kazanma uğruna mücadeleler vermiştir, hala da vermektedir. Özgürlük, herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumudur. Dolayısıyla, herhangi bir maddeye bağımlı olan insanın özgür olamaz. Maddenin neler yaptığını bağımlı olan kişi çok iyi bildiği için, maddenin yoksunluk anında örneğin kas sistemlerini kontrol edemeyeceği için tuvaletini tutamaz, tuvaletini tutamayan bir insanın kendine güvenmesinden de söz edilemez. Ya da madde bulabilmek için istemediği şeyleri yapmak zorunda kalır; kendi kararlarıyla değil, başkalarının yönlendirmeleriyle yaşayan kişinin de kendine güveninden söz etmek olanaksızdır. Maddeyi kullanmak başlı başına bir suçtur, ayrıca madde beraberinde de diğer suçları getirmektedir. Bağımlı kişi maddeyi alabilmek için, önce mevcut parasını bitirir. Parasını bitiren kişi yakınlarını kandırmaya başlar, yani yakınındaki insanları soyar, günü kurtarma adına hırsızlık yapmaya başlar, parasını maddeye yatırır. Fuhuş yaparak, bu yolla kazanılan parayı maddeye harcar. Ayrıca insanlar bağımlı yapılarak, madde karşılığında zorla fuhşa zorlanırlar ve en önemlisi; Narkotik Atasözü: “HER İÇİCİ POTANSİYEL BİR SATICI ADAYIDIR!” Bu ne demek? Her içici para bulma uğruna etrafındaki insanı maddeyle tanıştırır. Maddeyle yeni tanışan bu insanın başka bir yerden satın alma imkânı yoktur. Böylece uyuşturucu satıcıları için yeni bir para kaynağı oluşturulmuş olur”

HİÇBİR SUÇ VE SUÇLUYA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ

“Eskiden Erenler bölgemizde bir olay olduğunda Kocatepe Karakolundan ekip geliyordu. Taşıma su ile değirmen dönmüyor” diyerek sözlerine devam eden Temiz ; “ Karakol’umuzu gençlerimizin ayaklarına getirdik.  Gençlerimiz müracaatlarını artık gönül rahatlığı ile buraya gelip yapabilirler. Erenler bölgemizi kameralar ile donattık, 24 saat gözetimimiz altında olacak. Burada varlığımızı hissettireceğiz. Hiçbir suç ve suçluya göz açtırmayacağız.  İllegal işler ile uğraşanların üzerine bir kâbus gibi çöküp devletin sert yüzünü göstereceğiz. Buraya okumaya gelen çocuklarımıza da devletin yumuşak yüzünü göstereceğiz. Onlar bizim evlatlarımız çünkü. Zamanında burada yanlış bir planlama yapılmış, hiçbir tedbir alınmadan bu kadar genci gayrimeşru işlerin ortasına atılmış.  İllegal işler ile uğraşanlar korksunlar, onlara burayı dar edeceğim. Burada istedikleri gibi at koşturamayacaklar. Çocuklarımız istedikleri gibi bu bölgede gezecekler.  Karakol’umuzun arka tarafını öğrencilerimize açacağım kamelyalar yaptırıyoruz.  Çocuklarımız Üniversite’den çıkıp buraya gelip oturacaklar, çaylarını kahvelerini içecekler, polis abileri, ablaları ile sohbet edecekler. Polisler dışarıda olacak çocuklarımız burada oturacak” diye konuştu.

ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ HİÇBİR SORUN YOK

Meslek hayatımda 30 yılı geçtim. Bunun 15 yıla yakın bir zamanı Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev yaptım.  Buraya gelirken hiçbir ön yargımda yoktu.  Aniden oldu benim buraya gelişim Sayın Bakanımız Çağırdı Afyonkarahisar’a gidiyorsun dedi, bende emredersiniz diyerek çıktım geldim. Afyonkarahisar’a daha önce birkaç kez gelmiştim, denetlemeye gelmiştim, tatile gelmiştim ama gelmiştim. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok.  Tek sorunumuz personel eksikliği, özellikle amir sınıfında eksikliğimiz var. Biz çalışmaya suç ve suçlu ile mücadeleye alışkın insanlarınız. Afyonkarahisar’da terör konusu fazla yok. Bu yüzden ağırlığımızı asayiş, uyuşturucu ve fuhuş olaylarına verebiliyoruz. Bir kaç tane terörle ilgili operasyonumuz oldu, onlarda zaten dışarıdan gelenler. Afyonkarahisar Halkı ile Devlet arasından güçlü bir bağ var. Bu yüzden Terör konusunda rahatız. Pandemi sürecinde 7 bin kişiye maaş dağıttık. Vatandaşlarımız bize çok yardımcı oluyor” diyerek sözlerini tamamladı. Hakan Dilek Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM