• DOLAR
  $2.545,7600
 • EURO
  $0,8663
 • ALTIN
  $40.158,1600
 • BIST
  1,2126
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
TEFEKKÜR PENCERESİNDEN GÖRÜNENLER
 • 0
 • 188
 • 03 Aralık 2020 Perşembe
 • +
 • -

Dünyamız yaratılalıdan beri ne deliler, ne veliler gelmiş ve geçmiş. Birileri de der ki: “Deli olunmadan Veli olunmaz.”

Yüce Allah insanları kendisine halife olarak yaratmış. Ev vermiş, araba vermiş, at vermiş, yat vermiş, çocuk vermiş, torun vermiş, mal vermiş, mülk vermiş… Vermiş de vermiş. Her şeyi insanoğluna vermiş ve bunların hiç birinden de beş kuruş para istememiş, “Bütün bunların karşılığında yalnızca bana kulluk yapın.” Demiş.

Ama ne zalim insan denen eşrefi mahluk insan. Yaratılınca kendini bir şey zannetmiş, gurura, kibire ve çeşitli saplantılara dalarak Mevlası’nı unutmuş. Birileri de gecede, gündüzde uyumamış, yememiş, içmemiş, devamlı olarak zikir halinde bulunmuş.

Aşağıda nice nice Allah dostlarından gerçek hayat hikayesi kesitleri okuyalım ve teekkür penceresinden bir de biz bakalım inşallah.

İŞTE NİCE HAK ERLERİNİN HAYATLARI

Ebu Bekir Bin Abbas, kırk sene döşeğe girip yatmamış ve vücudunun ağrılarından kimseye şikâyette bulunmamış. Bu süre içinde hiç hastalanmamıştı, hatta gözünün birinde perde hâsıl olduğu halde kimse farkına varmamış hatta çoluk çocuğu yirmi sene sonra öğrenmişlerdi.

&&&

Amr Bin Abdullah Hazretleri nefsiyle mücahedede son dereceye yükselmişti. Kendisinden: “Gecenin uykusuzluğuna nasıl sabır ve tahammül ediyorsun? Diye sorulduğunda:

“Gündüzün yemeğini geceye ve gecenin uykusunu gündüze bırakırım. Bu ise gayet kolay bir şeydir.” Buyurmuştur.

&&&

Ebubekir El Maturidi Hazretleri henüz genç yaşta iken nefis mücahedesine başlayıp her yirmi dört saatte otuz  bin defa, diğer rivayete göre de kırk bin “İHLAS-I ŞERİF” okumayı kendisine vird edinmişti.

&&&

Hz. Seriye Yemen diyarından olup ibadet ehli bir kadın idi. Bir süre Ebu Haşim Kureyşi’nin oturduğu beldede misafir kalmış ve geceleri sabahlara kadar ağlayıp feryad etmeyi adet haline getirmişti. Ebu Haşim bu kadının halini öğrenmesi için hizmetçilerinden birini Seriyye’nin bulunduğu eve göndermişti.

Hizmetçinin rivayetine göre, Seriye gece olduğu vakit gözlerini göklere dikip, kıbleyi karşısına alarak ayağa kalkar:

“Ya RA! Serriyye’yi yarattın. Türlü türle nimetlerle bir halden bir hale döndürdün. Her halin Seriye için güzel ve belaların hepsi onun içinde en güzelidir. Seriye ise ansızın devam ile senin kahır ve gazabına itiraz edip Sen onun kötü ahvaline vakıf değilsin zanneder. Halbuki Sen her şeye alim, habir ve her şeye rakib ve kadirsin!” dermiş.

&&&

Bayezid-iBstami Hazretleri akıl hastanesinin önünden geçerken, bir tabibin havanda ilaç dövdüğünü görerek: “

“Çok günahkârım, der. Benim için bir ilaç hazırlar mısın?”

Tabib daha cevap vermeden, konuşmaları dinleyen bir akıl hastası, pencereden seslenir:

“Tövbe kökü ile istiğfar yaprağını kalp havanında tevhid tokmağı ile döv. İnsaf eleğinden geçir, gözyaşı ile yoğur, aşk fırınında pişir ve sabah akşam bol bol ye. Göreceksin hastalığından eser kalmayacak.”

Bayezid-i Bistami Hazretlerinin gözleri dolar ve:

“Ya Rabbi, der. Şu dünya hastanesinde ne hastalar var?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM