• DOLAR
  $3.784,4200
 • EURO
  $1,0896
 • ALTIN
  $62.057,7900
 • BIST
  1,1647
Tedbirlere uyarsak bu süreci daha sert tedbirler alınmadan atlatabiliriz

Tedbirlere uyarsak bu süreci daha sert tedbirler alınmadan atlatabiliriz

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında alınan tedbirler otogarları da derinden etkiledi. Hafta sonları sokağa çıkma yasağı ile beraber otobüs firmalarının işleri neredeyse tamamen durdu.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri ile ilgili olarak ek tedbirler alınmıştı.

Alınan tedbirler otobüs firmalarını derinden etkiledi. Pandemi bütün dünyayı etkilediği gibi bizi de etkiledi diyen Afyonkarahisar Şehirlerarası Terminali Müdürü Fatih Yılmaz; “Pandemi bütün dünyayı etkilediği gibi bizi de etkiledi. Sektörümüz gereği biz en çok etkilenenler arasındayız. Şöyle ki taşımacılık sektörü, toplu taşımacılık sektörü vatandaşta bu süreçte bir tedirginlik yarattı. Zaten hükümetimizin devletimizin aldığı bir kararla Nisan ayında şehirlerarası kısıtlama getirilmişti. 1 Haziran’a kadar bu kısıtlama devam etti. 1 Haziran’dan sonra da işlerimizin açılacağını daha iyi olacağını yavaş yavaş normale döneceğini tahmin ettik, öngördük ama maalesef bu Pandemi sürecinde hasta sayılarının artması vaka sayılarının gün geçtikçe artması vatandaşlarımızı daha büyük tedirginliğe sevk etti” dedi.

24 SAAT AÇIK OLMASI GEREKEN BİR KURUM

“Ağustos ayındaki bayram sürecinde bayram arifesinde bayram sonrasında toparlanma süresini saymazsak eğer, günden güne geriliyor. Şuan otogarımız normal gününe göre üçte bir faaliyetine düştü diyebiliriz. Personel sayımız yarı yarıya düştü. Oradan da bir kaybımız var, maliyetlerimiz değişmiyor burası 24 saat açık olması gereken kamuya bir hizmet veren müessese. Maliyetlerimiz aşağı yukarı aynı sabit maliyetlerimiz var. Hakikaten şu anda zorluk içindeyiz inşallah bu süreci en kısa zamanda atlatmayı umuyoruz ve diliyoruz.”

BİZİ İYİ GÜNLER BEKLEMİYOR DİYEBİLİRİZ

Yılmaz; “Pandemi süreci ne zaman bitecek öyle bir belirsizlik var. Pandemi sürecinden sonra da zaten genel bir ekonomik sıkıntı olduğu için, yine bizi iyi günler beklemiyor diyebiliriz. Pandemi bittiği zaman hemen işlerin açılacağını hemen eskiye döneceğimizi normal eski potansiyelimizi döneceğimizi ben şahsen düşünmüyorum yavaş yavaş kademe kademe inşallah en kısa zamanda eski düzenimize döneriz diye ümit ediyorum” diye konuştu

DEMİRYOLU VE KARA YOLUNUN ENTEGRE EDİLMESİ LAZIM

Hızlı trenin hakkında da konuşan Yılmaz; “ Nasıl ki karayollarında büyük kavşak potansiyelinde isek, yapılan hızlı tren demiryolu ağında da yine kavşak potansiyelimizi devam ettireceğiz. Bu yüzden hızlı tren taşımacılığını ve dolayısıyla bize belli bir zararı olacağını düşünüyoruz. Bunu düşünmemek zaten mümkün değil. Yalnız tabii ki memleketimiz için hayırlı bir şey gerekli.  Bu süreçte bir entegrasyon yolu düşünüyoruz açıkçası yani entegrasyon derken demir yolu ve kara yolunun entegre edilmesi. Hizmetimize devam etmeyi biraz şekil değiştirerek de olsa devam etmeyi düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Yurdanur Mergen Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM