• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tarladan kendin topla az ücret öde

Tarladan kendin topla az ücret öde

Afyonkarahisar’da “tarladan kendin topla az ücret öde” uygulaması başladı. 10 çeşit ürünün yetiştirildiği 3 dönümlük tarladaki sebzeleri dalından toplayan vatandaşlar, ücretini de masaya bırakıp gidiyor.

Üretici Mehmet Erbaş: “Yaklaşık beş yıl önce başlattığımız uygulama sayesinde, vatandaşlar tarlaya gelerek dalından ürünleri kendileri topluyor”dedi

Afyonkarahisar’da yaşayan Mehmet Erbaş’ın yol kenarındaki tarlasında bulunan sebzeleri dalından gönüllerince toplayan vatandaşlar, piyasaya göre daha uygun fiyatla taze ürünleri tüketebiliyor. Kızılören ilçesindeki Tarım Kredi Kooperatifinde hizmetli olarak çalışan Erbaş, iş yerine yakın sebze tarlasında “Kendin topla az ücret öde” uygulaması başlattı. Tarlaya gelen vatandaşlar, istedikleri kadar sebzeyi dalından gönüllerince toplamanın ayrıcalığını yaşıyor. Uygulama sayesinde, vatandaşlar hem ucuz hem de taze sebze tüketme imkânı bulurken, üretici Erbaş da ürünleri toplama maliyetini en aza indiriyor.

“TARLA KENARINA GÖLGELİK YAPARAK, TERAZİ KOYDUK”

Erbaş, 3 dönüm büyüklüğündeki tarlasında eşiyle birlikte patates, soğan, pancar, patlıcan, salatalık, taze fasulye, kabak, domates, mısır ve 5 çeşit biber yetiştirdiğini söyledi.Mesleği gereği çiftçilerle içi içe olmasından dolayı tarlada üretim yapmayı sevdiğini dile getiren Erbaş, şunları kaydetti:”İlçede büyük bir manav olmadığı için özellikle dışarıdan gelen gurbetçilerimiz, ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyorlardı. Yaklaşık beş yıl önce başlattığımız uygulama sayesinde, vatandaşlar tarlaya gelerek dalından ürünleri kendileri topluyor. Tarla kenarına gölgelik yaparak, terazi koyduk. Ürünü toplayan, tartıp, piyasaya göre ucuz olan fiyat tabelasına göre ücretini tezgâha koyuyor. Günün çoğunda biz tarlada olmuyoruz. Ara sıra uğrayıp bırakılan paraları topluyoruz.”

İLÇE SAKİNLERİNDEN DAHA ÇOK GURBETÇİLERİN İLGİ GÖSTERİYOR

Sürdürdükleri uygulamadan halkın çok memnun olduğunu vurgulayan Erbaş, bir manavda bulunabilecek tüm organik sebzelerin tarlasından sağlanabildiğini ifade etti.Tarlada eşine destek olan Hatice Erbaş ise az da olsa kazandıkları parayla çocuklarını okuttuklarını belirterek, tarladaki ürünlere, ilçe sakinlerinden daha çok gurbetçilerin ilgi gösterdiğini aktardı.

DALINDAN KOPARDIĞIMIZ TAZE SEBZELERİ EVİMİZE GÖTÜRÜYORUZ

Tarladan topladığı ürünleri tarttıktan sonra masaya parasını bırakan gurbetçi İbrahim Topkaya da bu uygulamadan çok memnun olduğunu vurguladı. Doğal ortamda istedikleri gibi ürün toplandıklarını kaydeden Topkaya, “Evde bir şey lazım olduğunda tarlaya gelerek gönlümüze göre topluyoruz. Dalından kopardığımız taze sebzeleri evimize götürüyoruz. İlçede bir kişi yapıyor bu işi. İnşallah daha da çoğalır.” diye konuştu. Selçuk

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM