• DOLAR
  $1.188,6300
 • EURO
  $0,2725
 • ALTIN
  $34.569,0000
 • BIST
  1,2081
Tarih ve Tabiat duygusu aynı anda yaşanabilecek

Tarih ve Tabiat duygusu aynı anda yaşanabilecek

 

Vali Gökmen Çiçek, Ayazini Köyü’nde Ören Yeri, Taşhan ve Emre Gölü’nde devam eden projeleri yerinde inceledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Emre Gölü ve çevresinde 50 bin metrekare alanda rekreasyon ve peyzaj çalışmaları yapılıyor. Proje kapsamında yürüyüş yolları, seyir terasları, kır bahçesi, restoran, spor alanları, 13 bin metrekare yeşil alanın olduğu birçok sosyal aktivitenin yapılabileceği alan oluşturulacak.

İnceleme gezisi sırasında açıklamalarda bulunan Vali Gökmen Çiçek: “Emre Gölü ve Ayazini Köyü turizm destinasyon projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanımız buraya bir kaynak ayırdı. Kendi oluşturduğumuz fon ile beraber bölgeyi Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getireceğiz. 50 bin metrekare alanda çalışacağız. Tarihle iç içe olan gölümüzü tepeden gören Afyonkarahisar’a yakışır, Frig Vadisi’ne yakışır bir turizm destinasyonu yapacağız ve inşallah burası herkesin ziyaret ettiği bir yer haline gelecek. Ziyaretçilerin tarih ve tabiat duygusunu aynı anda hissedebilecekleri bir mekân oluşturacağız. Yaklaşık 6 ay önce verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz. Birlik ve beraberlik olduğu sürece Afyonkarahisar’da çok güzel hizmetler yapacağız. İnşallah burayı kısa sürede tamamlayacak ve açılışı da birlikte yapacağız” dedi.

BÖLGEYİ DETAYLI OLARAK İNCELEDİ

Çiçek, Ayazini Köyü’nde Roma ve Bizans dönemlerine ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans dönemine ait kilise ve kaya yerleşimlerinin bulunduğu Ören Yerinde de incelemelerde bulundu. Vali Çiçek, akabinde Ayazini Köyü’nde bulunan yöresel ürünlerin sunulacağı Taşhan’da da incelemelerde bulunarak yapılacak restorasyon çalışmaları konusunda istişarelerde bulundu. İncelemeler sırasında Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe ile Kaymakam Semih Doğanoğlu projelere ilişkin bilgiler verdi.

AYAZİNİ FRİG VADİSİNİN KALBİ

Ayazini Frig Vadisinin kalbi diyen Vali Gökmen Çiçek: “Biz bu şehre gizemli şehir diyoruz. Çünkü bu şehrin her bir noktası ayrı bir duygu hissettiriyor. Çok büyük bir tarihin içerisinde yaşıyoruz ve bunun bilincindeyiz. Biz bu amaçla Frigya’nın kalbi dediğimiz Ayazini’nin bir turizm destinasyonu olmasını istedik. Burayı İzmir’deki Şirince, Bursa’daki Cumalıkızık gibi bir yer haline getirmek istiyoruz. Karşılama Merkezi ve sokak sağlıklaştırması ile birlikte hem köy halkının hem de Afyonkarahisarlı firmaların ürünlerinin satışlarının yapılacağı bir yer haline getireceğiz. İhsaniye Kaymakamımız Semih Doğanoğlu Taşhan’ın çalışmalarını titizlikle takip ediyor. Burası da tarihi bir restoran olacak. projelerimizde emeği, katkısı olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM