• DOLAR
  $1.222,1000
 • EURO
  $0,2481
 • ALTIN
  $29.754,0000
 • BIST
  1,2074
Tamir ustalarının sıkıntısı parça

Tamir ustalarının sıkıntısı parça

Afyonkarahisar 2. Küçük  sanayisinde tamir ustalarının en fazla parça konusunda sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Salim Oto Elektrik sahibi Selahattin Özkara, sanayinin gelişebilmesi için parçacılara büyük bir sorumluluk düştüğünü dile getirdi.

Esnaf köşesinin bu haftaki konuğu oto elektrik ustası Selahattin Özkara. Ortaokulu bıraktıktan sonra oto elektrik sektörüne giren ve ustalaştıktan sonra kendi iş yerini açan Özkara, çalışma gayretinde olanlar için iş sorunu olmadığını söyledi.

Afyonkarahisar 2. Küçük  sanayisinde tamir ustalarının en fazla parça konusunda sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Özkara, sanayinin gelişebilmesi için parçacılara büyük bir sorumluluk düştüğünü dile getirdi.

İş sıkıntısı yok

“Askerliğimiz yaptıktan  sonra yine Afyona döndüm. Asker dönüşü kendi dükkanımı açmaya karar verdim. Kendi işimi kurarak çalışmaya başladım. Uzun zamandan beri şimdiki yerimdeyim. O zamandan bu zamana oto elektrikçi olarak mesleğimi sürdürüyorum. Bu zamana kadar işten yana hiç bir sıkıntım olmadı benim. Aksine işe yetişememe sıkıntım var. Yoğunluktan dolayı dışarıya çıkamıyorum. Dükkanı bırakamadığımdan dolayı gidemediğim müşterilerimden özür dilerim. Elimden geldiği kadar incitmeden vatandaşımızın işini görmeye çalışıyoruz. Çalışma niyetinde olana iş çok.”

Parça sıkıntısı yaşıyoruz

“Sıkıntı yaşadığımız konulardan en önemlisi parça konusu. Burada parçacıların bize sunduğu imkanlar ölçüsünde hizmet verebiliyoruz. Aradığımız birçok parçayı bulamıyoruz. Müşteri geliyor arızayı yapmak için ihtiyacımız olan parçaları parçacılarda bulamayınca müşterimizin işini yapamıyoruz. Biz parçacılarımızdan, Mercedes, BMW parçaları istemiyoruz. Piyasada yoğun olan eski model şahin, toros, renault gibi araçların parçalarını bulundursalar yeter. Bazı parçalar bakkaldaki ekmek gibi. Bakkalda ekmek bulamamak nasılsa bizde öyle oluyoruz. Burada usta bir tamirhane açınca parça bulabilirse tamir yapabilir. Sanayinin en büyük sorunu usta yokluğu diyoruz ama asıl sorun parça. Müşteri bir geliyor, iki geliyor, işini yaptıramayınca ya başka elektrikçilere  gidiyor. Bu şekilde bu sanayinin gelişmeyeceği belli. Parçacılarımıza burada çok büyük sorumluluk düşüyor.”

Sevince zorluğu kalmıyor

“Bu işin de her iş gibi bazı zorlukları olabilir ama yaptığım işten zevk alınca zorluk diye bir şey kalmıyor. En yoğun dönemimiz harman dönemi oluyor. Çünkü burası bir çiftçi memleketi. En yoğun araç trafiği harman döneminde oluyor. Kışın da boş kalmıyoruz. Soğuklardan etkilenip arıza veren araçlar oluyor. Onları tamir ediyoruz. Kışın karın buzun üstünde, yazın güneşin anlında çalışıyoruz ama işini sevince bunlar gözüne görünmüyor. Oto elektrik işi zaten ağırlığından ziyade teknik bir iş.”

Artık usta yetişmiyor

“Artık sanayiye, sanata heves eden yok. Biz buradaki son nesiliz. Bizden başka yetişen yok. Bizim zamanımızda para ikinci plandaydı. Babamız ustaya verdimi eti senin kemiği benim derdi. Şimdi çocuk daha kapıdan girmeden para soruyor. Sanata, meslek öğrenmeye hiç heves eden yok. Bizden sonra bu işi yürütecek kimse yok. Cevat usta, ben bir de Memiş usta var. Dışarıdan bir usta gelirse anca öyle yürür.” SELÇUK TAŞKIN ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM