• DOLAR
  7,8367
 • EURO
  9,4450
 • ALTIN
  457,31
 • BIST
  1.325
Tamamlandığında Türkiye’de ilk olarak en son teknolojiyle donatılacak

Tamamlandığında Türkiye’de ilk olarak en son teknolojiyle donatılacak

2011 yılında yapımına başlanan Yeni Müze Kompleksi inşaatını tamamlanacak. İlk müjdeyi Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu resmi sosyal medya hesabından verdi.

AK Parti Afyonkarahisar il başkanlığı ve milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la görüşmelerinin ardından yeniden gündeme gelen müze için 11 Kasımda ihaleye çıkılması bekleniyor.

25 bin metrekare inşaat alanına sahip müze tamamlandığında 3 katlı olacak ve 5 bloktan oluşacak. Toplam da 55 bin 198 metrekare alan üzerine kurulacak müze için yeniden ihaleye çıkılacak. İhalede proje daha önceki yıpranmalar dolayısıyla bir bütün olarak ele alınacak. Afyonkarahisar yeni müze teşhir tanzimi ve çevre düzenlemesi işinin tamamlanabilmesi için proje kapsamında yapılacak imalatlarla ilgili yeniden ihaleye çıkılacak. İnşaat imalatları, çevre düzenlemesi, çevre düzenleme yol ve köprü, teşhir tanzim, mekanik tesisat, elektrik tesisat ve interaktif uygulamaların düzenlenmesi adına 11 Kasımda yeniden ihaleye çıkacağı açıklandı.  Afyonkarahisar’da Termal Turizm Bölgesi içerisinde kendine özgü mimarisiyle uluslararası nitelikteki müzelerde aranan gerekli bütün üniteleri içerisinde bulunduran yeni müze inşaatı tamamlandığında sürekli ziyaret edilebilecek ve Türkiye’de ilk olarak en son teknolojiyle donatılacak”.

İNŞA HALİNDEKİ MUHTEŞEM MÜZEMİZ İÇİN ÖDENEK TAHSİS EDİLDİ

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise resmi sosyal Medya hesabından şu paylaşımda bulundu. Termal, Kongre, Sağlık, Spor ve Kültür Turizminin başşehri Afyonkarahisar’ımız için inşa halindeki muhteşem müzemiz için ödenek tahsis edildi. 11 Kasım’da ihale edilerek 2021 yılı sonuna hazır olacak ve Zaferin 100. yılı için çok büyük faaliyetler planlanacaktır. Hayırlı olsun Müzemiz için ödenek tahsis talimatı veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Önceki Maliye Bakanımız Naci Ağbal, Kültür ve Turizm Bakanımız ve Bakan Yardımcıları ve Bakanlık mensuplarına bütün Afyonkarahisarlılar olarak gönülden teşekkür ederiz.

MÜZE VE KÜLTÜR MERKEZİ BİR ARADA

Mevcut projeye göre altı üniteden oluşacak 3 katlı kompleks, kültürel ve sosyal birçok hizmetin verilebileceği donanımlara sahip olacak. Müze bölümünde arkeoloji salonu, kent müzesi ve etnografya salonu, süreli sergi salonları, açık teşhir alanları, müze laboratuarları, müze eğitim alanları bulunacak. Konferans salonu ve kongre merkezinde ise 400 kişilik salonla beraber görsel sunum ve sinema gösterimlerinin yapılabileceği sistemler, sahne sanatlarına uygun sahne ve teknik servisler, kongrelerde ihtiyaç duyulacak simültane çeviri altyapısı, ses ve ışık denetimi de merkezin donatıları arasında. Bu açıdan kompleks hem müze hem de bir kültür merkezini bünyesinde barındıracak.

KAVŞAK NOKTASI AFYON’DA TURİSTİK MÜZE

Ankara, Antalya, İzmir, Eskişehir, Konya arasında bir nevi mola ve kavşak noktası olan Afyonkarahisar’ın bu yönü de dikkate alınarak tasarlanan kompleks, birçok sosyal hizmetin de verilebileceği bir yapı olacak. Bu açıdan komplekste süreli servis, satış, yiyecek/içecek alanları oluşturulacak. Bu kapsamda saatte onlarca kişiye hizmet verebilecek bir mutfak kurulacak. Şehirdeki turist yoğunluğu da dikkate alınarak tasarlanan komplekste 200 araç kapasiteli bir otopark ve tur otobüsleri için park yeri yapılacak. Yurdanur Mergen

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM