• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Talep çok Zatürre aşısı yok

Talep çok Zatürre aşısı yok

Koronavirüs salgını nedeniyle uzmanlar, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlar için grip ve zatürre aşısını öneriyor. Bu nedenle de her iki aşıya da dünya genelinde talep çok fazla. Afyonkarahisar Eczacılar Odası Başkanı Melih Köken bu aşılara talebin çok fazla olduğunu lakin dünyada talebe karşılık verecek sayıda aşının olmadığını söyledi.

Koronavirüs sürecinde vatandaşlar tedbirlere uymanın yanında, bu virüse ne karşı gelir sorusuna cevap arar oldu. Uzmanların söylemesi üzerine zatürre ve grip aşısının tedbir açısından önemli bir yere sahip olduğunu öğrenen vatandaşlar soluğu eczanelerde aldı.

65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarda etkili bir tedavi olduğu iddia edilen zatürre aşısı dünya genelinde talebin çok olmasından dolayı eczaneler yok satıyor. Afyonkarahisar Eczacılar Odası Başkanı Melih Köken konuyla ilgili açıklamasında aşının tedavi olarak iyi geldiği lakin kulaktan dolma bilgilerle her vatandaşın yaptırmaması, hekim kontrolü sonucunda aşının uygulanması gerektiğini söyledi. Köken “10 Mart’ta Türkiye’de başladı. İlk vaka ile birlikte alınan önlemlere rağmen yine de bu pandemi devam ediyor. Bu nokta da diğer ülkelere göre olayı incelediğimiz de Türkiye’de ki vaka sayısı ve kayıp sayısı sevindirici olmak ile birlikte, vatandaşın alınan önlemlere dikkat etmeleri gerekiyor. Maske kullanmaları, hijyene dikkat etmeleri ve kalabalık alanlardan uzak durmaları, sosyal mesafeyi korumaları önemli. Bu nokta da koronavirüs hastalığının, 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan kişilerde daha etkili olduğu. Bu nedenle de bunların korunması adına zatürre aşısı uygulandı” dedi.

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR DİKKATLİ OLMALI

Köken; “Bakanlık tarafından da, dünya sağlık örgütü tarafından da söylenmekte ve yapılmaktadır. Bu yıl tabi pandemi nedeniyle vatandaşlarımızın özellikle zatürre aşısına talepleri çok fazla. Fakat eczanelere de bu aşıların gelen miktarları çok az, çünkü tüm dünya da ciddi bir talep var. Bu talepten dolayı da tüm dünya da olduğu gibi Türkiye’de de bu aşılara talep arttı. Ben vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum, özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan bireylerde risk grubundadır. Bu aşılar aile sağlığı merkezlerinde ve sağlık bakanlığı tarafından uygulanıyor” diye konuştu

KULAKTAN DUYMA BİLGİLERLE UYGULAMALARINI DOĞRU BULMUYORUM

Bu aşıları özellikle bu söylediğimiz gruptaki hastalarımızın aile sağlığı merkezlerinde bu durumu olan vatandaşlara aşıyı uyguluyorlar. Bunun dışındaki vatandaşları herhangi bir hekime danışmadan bu aşıları yaptırmasını biz çok doğru bulmuyoruz. Ama hekimler bunu önerdiğinde reçeteleri karşılığı eczanelerden bu aşıları temin edebilecekler. Yalnız dünyada ki pandeminin artmış olması nedeniyle, sınırlı miktarda ve belirli periyotlarda eczanelere az miktarda geliyor. Ben hekim tavsiyesi olmadan bu aşıları vatandaşların kulaktan duyma bilgilerle uygulamalarını doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ÖRGÜTÜNDEN KABUL GÖRMÜŞTÜR”

Zatürre aşısından dünya sağlık örgütü ve Türkiye sağlık bakanlığından kabul gördüğünü ve korona virüse iyi geldiğini söyleyen Başkan Köken “Bu aşının dünya sağlık örgütünde de, Türkiye sağlık bakanlığında da kabul görmüşlüğü var, covid-19 rahatsızlığında vücutta çok fazla enfeksiyonlar ortaya çıkıyor. Bu enfeksiyonlardan bir tanesi de zatürre. Bu risk grubunda olupta bu aşıyı yaptıranların olası bir korona virüs rahatsızlığında fayda sağlayacak. Bunu dünya sağlık örgütü de, sağlık bakanlığı da söylüyor” dedi.

“GRİP AŞISI HENÜZ YOK”

Grip aşısı da eczanelerden reçete karşılığında vatandaşlar rahatlıkla temin edebiliyordu, lakin korona virüs sürecinde talebin artması sonucunda grip aşısı ülkeye henüz gelmedi. Konuyla ilgili konuşan Köken; “Grip aşısı bir önceki yılında virüslerini içeren ve bir sonraki yıla da geçmiş dönemdeki olan virüslerinin de içinde olduğu aşılar olarak iyileştirirler. Genel olarak piyasaya çıkış tarihleri Ağustos ayının sonları veya Eylül’ün ilk haftalarıdır. Bu aşılarda Eylül Mart ayları arasında yeni üretilen aşılar vatandaşlara yapılır. Grip aşılarında da aynı şekilde, dünya da yaşanan bu sıkıntı nedeniyle temininde sıkıntılar var. Normalde bu tarihlerde eczanelere grip aşısı gelirdi, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara reçete karşılığında temin eder verirdik. Bu yıl bu aşılara dünya da büyük bir talep olması nedeniyle Türkiye’ye henüz grip aşısı girmedi, eczanelerde de grip aşısı yok. Talep çok,  lakin pandemiden dolayı ülkemizde bu aşı henüz yok” diyerek sözlerini tamamladı.  YURDANUR MERGEN ÖZEL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM