• DOLAR
  $1.243,59
 • EURO
  $0,3667
 • ALTIN
  $21.441,19
 • BIST
  1,0557
Tabiat harikası Frig Vadisi bahara sürprizlerle küllerinden doğacak

Tabiat harikası Frig Vadisi bahara sürprizlerle küllerinden doğacak

Frig Vadisi bölgesinde devam eden restorasyon çalışmaları ve hayata geçirilen projelere ilişkin çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Binlerce yıllık geçmişe sahip Afyonkarahisar’ın saklı tarihini ve doğa güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak için çok sayıda projeyi hayata geçiriliyor. Tarihi yerleşim yerleri, oyma kaya mezarları, peribacalarıyla görenleri büyüleyen Frig Vadisi bahara gün sayıyor.

Frig Vadisi bahara gün sayıyor. Vadide geçmişin derinliklerindeki izleri sürüyoruz. Gerçekten herkes tarafından görülmesi ve keşfedilmesi gereken yerlerden birisidir Frig Vadisi.  Güzellikleri ile insanı tarihin derinliklerinde gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Türkiye’nin en güzel vadilerinden Frig Vadisi’ni turizmin merkezi yapmak için devlet millet el ele vererek çalışmalarını hızlandırdı. Tabiat harikası bu coğrafya bahara sürprizlerle küllerinden doğacak. Friglerin kayalara oyulmuş evleri, kiliseleri ve kendi medeniyetlerini yansıtan çok sayıda eseri bıraktığı Frig Vadisi’ni karış karış gezsek yinede doyum olmaz. Her adımda etkileyici bir tarih, yaşam izi ve gizemi barındıran bu vadiyi turizme kazandırmak için sürdürülen çalışmalar dur durak bilmiyor.  Yerli ve yabancı turistlerin rahatlıkla gelip görebilmeleri için Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, ve vatandaşlar el ele verdi.

KÖYDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZ BİZE DESTEK VERDİ

“Sayın Valimiz Afyonkarahisar’a geldiği günden bu yana, Frig Vadisine ayrı bir önem verdi” diyerek sözlerine başlayan Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe; “Frig Vadisinde bulunan binlerce eser var.  Bu eserler Turizm’e kazandırılmak için  dönem dönem farklı çalışmalar yapıldı. Fakat, geniş bir alanda  Turizm potansiyelini bütün bölgeye yaymak zor olduğu için belli bir bölgeye topladık.  İlimiz Turizm alanında çok ciddi bir yol aldı. Afyonkarahisar Valiliği olarak ciddi çalışmalar başlattık. Şu an içinde bulunduğumuz Ayazini bölgesinde 6 ayrı kadim medeniyetin ayak izlerini taşıyor. Bölgede 3  Bin yıllık tarihi eser ile şehir iç içe geçmiş. Burayı Turizme kazandırmak için sokak sağlıklaştırmasından, köylüye turizm eğitimin verilmesi gibi birçok projemizi başlatmış olduk. İlk olarak Türk, ardından Dünya turizmine yaymak istiyoruz.  Ben Vali Yardımcısı olarak günümün 12 saatini burada geçiriyorum. Köyde yaşayan vatandaşlarımız bize destek verdi. Ellerinden gelen bütün destekleri bize sundular. İleri dönemlerde burası cazibe merkezi haline gelecek. Ayazini bölgesi doğu roma bölgesinin dini merkezi olarak geçiyor. Mayıs Ayı itibari ile burayı hazır hale getirmek istiyoruz. Şu ana kadar harcadığımız para 12 milyon TL’yi geçti” ifadelerini kullandı.

KÖYLERİMİZ BELEDİYELERİMİZDEN DAHA GÜZEL OLACAK

İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban ise, Frig Vadisi’ni alternatif turizmin cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz dedi. Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Frigler’den başlayan Cumhuriyet Dönemini görmüş birçok il ve ülkede göremeyeceğimiz bir yer burası. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ile birlikte burası farklı bir ivme kazandı. Her gelişimizde farklı bir Ayazini ile karşılaşıyoruz.  Devletimiz sağolsun, buraya çok ciddi bir önem verdi.  İnşallah Mayıs Ayı ile itibari ile başlayacak balon turları ile, bölgenin tamamında ciddi bir hareketlilik olacağına inanıyorum.  Afyonkarahisar sadece termal turizmi ve gastronomisiyle değil. Bunun yanında tarih turizmi ile de önemli bir yere gelecek. Türkiye ve Dünyayı buraları görmeye davet ediyoruz. 2014 yılında çıkan bir kanun ile nüfusu 2 binin altında olan beldelerimiz köy statüsüne geçti. Fakat İl Özel İdaremiz çalışmalarını hiç durdurmadı. Fazlasıyla Özel İdaremiz ne yapması gerekiyorsa yaptı. Bunu biz söylemiyoruz köyde yaşayan vatandaşlar söylüyor. Vatandaşlarımız hiç merak etmesinler köylerimiz belediyelerimizden daha güzel olacak” diye konuştu.

3 BİN YILLIK EN ÖNEMLİ BAŞKENTİ AYAZİNİDİR

“Afyonkarahisar Valiliğinin katkıları ile başlatılan arkeolojik çalışmaların yanı sıra kültür varlıklarını koruma ile ilgili bir çalışma içerisindeyiz” ifadelerini kullanarak sözlerine başlayan Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar; “ Bizans, Doğu Roma, Helenistik döneme ait eserlerin yanı sıra, Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait eserlerde bu bölgede bir arada bulunuyor. İnşallah burası kendisine ait gereken önemi, bu saatten sonra kazanacak. Bununla ilgili hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Karşılama merkezi,  şehir meydanı, fotoğraf çekinme alanları, butik oteller ile ilgili başlayan çalışmalar ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları şu an itibari ile devam ediyor. Uygun ellerde, uygun politikalarla Dağlık Frigya bölgesini yeniden turizme kazandırma konusunda bahar aylarında meyvesini almış olacağız. Tabi burada basına büyük iş düşüyor. Basının hiç değilse buraya hafta bir gün gelip, haber yapması lazım. Bizde hem rehberlik hem de tanıtımı açısından Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa yapacağız.  Afyonkarahisar Belediyesi’nin üzerine ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız. Biz burada gastronomi noktası düşünüyoruz. Bununla  İlgili çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi olarak sadece mermer, termal değil turizmin de bir merkezi olarak halkın karşısına çıkmış olacağız. Yapılan işler ortaya çıktıkça halkın katılımı daha fazla olmaya başladı. Haftada en az bir otobüs gelmeye başladı. Halk değerli olduğunu anlamaya başladı.  80 yaşında bir Havva Teyzemiz var, keşke 30 yıl önce yapılsaydı çalışmalarda bizde burada gözleme yapıp satsaydık dedi. Gelen her misafiri en iyi şekilde ağırlamalıyız. Çünkü en iyi reklam gelen vatandaşların bir başka vatandaşa önermesidir” dedi.

KÖYÜMÜZDE AYRI BİR GÜZELLİK, GİZEM VE AYRI BİR MİSTİK HAVA VAR

Ayazini köy muhtarı Bekir Yılmaz ise; “gizemli şehir Afyonkarahisar’da bulunan Ayazini köyünde 3bin yıllık Frig Vadisi tarihi ile doğa harikası bir yer. Sayın valimiz ayağının uğuru ile geldi. Köyümüzü turizm cenneti haline getirdi.  Köyümüzde ayrı bir güzellik, ayrı bir gizem ve ayrı bir mistik hava var. Termalin yanında kültür ve tarihi birikimi olan bir iliz. 8 bin yıl öncesine giden bir tarihimiz var. 576 km’lik Frig Vadisi’nin 400 km’si Afyonkarahisar’da bulunuyor. Bugüne dek burayı çok fazla tanıtamadık. Yolunda bulundular ama yeterli olmadı. Bundan önce yapılan çalışmalardan hareketle, onların bıraktığı tecrübe ile burayı ayağa kaldırmaya ve kültür turizmin merkezi yapmaya karar verdik. Gece günüz, el ele vererek çalıştık. Sizlerin de desteği ile turistlerin ilgisini çekmeye başladı Burada güzel bir birliktelik oldu. Köy halkı desteğini sonuna kadar veriyor” diyerek sözlerini tamamladı. Yurdanur Mergen ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM