• DOLAR
  $4.218,2800
 • EURO
  $1,0947
 • ALTIN
  $63.020,0000
 • BIST
  1,1609
Suriye’ye yardım için 5 tır dualar ile uğurlandı

Suriye’ye yardım için 5 tır dualar ile uğurlandı

 

Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Plarformu öncülüğünde Suriye için başlatılan yardım kampanyasında toplanan gıda, kıyafet, battaniye ve ev eşyasında oluşan yaklaşık 475 bin TL’lik yardım malzemeleri tırlara yüklenerek Suriye’ye gönderildi.

Yapılan törene Afyonkarahisar Vali Yardımcı Mehmet Keklik, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, STK platformu gönüllüleri, dernek ve yardımcı kuruluşlar katıldı.

Afyonkarahisar STK Platformu adına açıklama yapan İHH Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ertürk, Suriyeli savaş mağdurları için başlatılan kampanyaya çok sayıda dernek ve yardım kuruluşu ile birlikte Valilik ve belediyenin destek verdiğini ifade ederken, 10 Aralık Perşembe Dünya İnsan Hakları Gününde toplanan yardım malzemelerinin gönderilmesinin çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Ertürk, “Suriye’de uzun yıllardır devam eden savaş sebebiyle yüz binlerce insan yardıma muhtaç halde hayatına devam ediyor. Kışın gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale geldi. Korona virüsün (Covit-19) bütün dünyada arttığı bu zor günlerde, Suriye’de kış mevsimi artık daha tehlikeli ve zor olacak. Aynı zamanda Suriye zindanlarında on binlerce kadın, çocuk ve masum insanlar, insanlık dışı tutum ve davranışlarla zulme uğramaktadırlar. Buradan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde tüm dünyaya sesleniyoruz Suriye zindanlarında başta kadınlar olmak üzere tüm mağdurların ve mazlumların sesine kulak vermesini istiyoruz” dedi.

“Yüzlerce yardım tırı yola çıktı”

Başkan Ertürk, kampanya kapsamında un, patates, yumurta, çocuk maması, kuru gıda, kıyafet, battaniye ve ev eşyalarında oluşan 5 tır yardım malzemesi toplanıldığını kaydederek şunları söyledi: “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık kampanyası kapsamında 5 tırımızı buradan 1 tır patatesi de Niğde’den gönderiyoruz. Kampanya kapsamında 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden ve İstanbul’dan yüzlerce insani yardım TIR’ı Suriye için hareket ediyor ve şu anda sosyal medya hesaplarında ve bazı ulusal kanallarda da canlı olarak yayımlanıyor. Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz bugün başlangıcını yaptığımız bu kampanyaya destek olmalarıdır. Bugün yetim ve öksüz çocukların, kimsesiz kalmış yaşlıların, tedavi olamayan hastaların ve çaresiz kalmış tüm insanların ellerinden tutma zamanıdır. Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım, kapısından ekmek girmeyen kapılara umut olalım” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz tüm dünyaya insanlık dersi veriyor”

Tören de konuşma yapan Afyonkarahisar Vali Yardımcı Mehmet Keklik ise gönderilen yardım tırlarının öneminden bahsetti. Keklik “Sevgi şehri gönül şehri, kurtuluş şehri Afyonkarahisar’da çok özel bir programda bir aradayız. Ben öncelikle bu programın gerçekleşmesine vesile olan Sivil Toplum kuruluşlarımıza, başta İHH Afyon olmak üzere şükranlarımı sunuyorum. Hepimizin bildiği gibi sayın Cumhurbaşkanımızın Liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Devletine ve milletine sadakatle bağlı sivil Toplum Kuruluşlarımız yurt içinde ve özellikle yurt dışında savaş, deprem gibi benzeri afetlere ve olağanüstü şartlara maruz kalmış insanlara ivedilikle yardım etmekte ve tüm dünyaya aslında bir insanlık dersi vermektedir” şeklinde konuştu.

“10 Aralık günü özellikle altı çizilmesi gerekli”

Konuşmalarını sürdüren Keklik İnsan Hakları Gününün yapılan yardım ile beraber özellikle altı çizilmesi gereken bir gün olduğunu söyledi. Keklik10 Aralık İnsan Hakları Gününde bu hususunda çok önemli olduğunu ve özellikle altı çizilmesi gerektiği düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti İnsan haklarını ve insanlık noktasında dünyaya model bir ülke olduğunu bu anlamda göstermektedir. Suriye’de 9 yıldır süregelen bir savaş var. Bu savaşa maruz kalan engelliler, çocuklar, yaşlılar var bu noktada bir iyilik hareketi olarak başta İHH ve diğer sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında Suriye’li kardeşlerimize yönelik bir yardım organizasyonu gerçekleştiriliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Açıklamaların ardından tırlar, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve protokol üyeleri tarafından dualarla uğurlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM