• DOLAR
  $2.238,6100
 • EURO
  $0,7977
 • ALTIN
  $35.662,6800
 • BIST
  1,1866
Ahmet KAPLAN
Ahmet KAPLAN
ahmetkaplan@afyonhisargazetesi.com
SÜMBÜLÜ SİNAN VE MERKEZ EFENDİ
 • 0
 • 1104
 • 01 Aralık 2020 Salı
 • +
 • -

 

Sinan dergahta.Hızır ile otururken Musa Kasım Efendi gelir şeyhi Sümbül Efendinin elini öper.Sümbül Efendi evladım, Musa bu hızırdır der ve onunda elini öpmesini ister.Musa Kasım tekrar şeyhinin elini öper. Hızır (AS) dayamaz o hazırı bulmuş  ne yapsın hızırı der ve döner Musa Kasım Efendiye der ki: senin ismin bundan sonra merkez Efendi olsun, sen merkezi bulmuşsun der. Musa Kasım Efendi bu olaydan sonra merkez Efendi olarak tanınır ve bilinir.

Sümbülü Sinan Hazretleri bir gün dervişleriyle toplanıp sohbet ederler ve yukarıdeki yaşanan olayı dinler, dervişlere anlatmanın yolunu arar bunun içinde  bir konu üzerinde dervişlerini imtiana tabi tutar.

Der ki: Allahu teâlâ dünyayı yeniden yaratmış olsaydı nasıl bir dünya yaratmasını isterdiniz diye dervişlerine tek,tek sorar hepside bu soruya öyle cevap vermeliyim ki dergâhın en gözdesi ben olmalıyım diye fikir üretmeye başlarlar.

Kimisi bizim dergâhımıza karşı olanları yok eder bizi sevenleri koruyup kollardım der kimisi efendim namazını kılmayanlara şunu yapardın kimisi orucunu tutmayanlara  bunu yapardın derler ama sıra Musa Kasım Efendiye gelir evladım sen nasıl bir dünya isterdin söyle bakalım der hocası. Efendim ben aynen bugünkü gibi olmasını  herşeyin yerli yerine merkezinde kalmasını arzu ederim der. Çünkü Rabimiz en güzel ve en iyisini yaratmıştır. Fazlalık ve eksiklik aczin ifadesidir.

Allah eksiklikten müstağnidir her şeyi merkezinde yaratmıştır der. Hocası tamda bu cevabı bekler derki: Diğer dervişlerin yanında evladım Musa Kasım sen işi merkezine koydun adın bundan böyle Merkez Efendi olsun.

Efendimiz sıddıkul ekbere ya Ebu Bekir der buyur ya Resullullah der Ebu Bekir Efendimiz,

Şu yüzügümü al gümüşcüye git de LAİLAHE İLLLAHLAH yazdır der.

Baş üstüne ya Rasülullah der ayrılır. yüzükcüye varınca, Lailahe illallah medürresülullah yazdırır. yüzükcü yüzüğü Ebu Bekir Efendimize taktim eder, yüzüğü efendimize getirir Ebu Bekir Efendimiz buyurur ya Rasüllullah der, efendimiz açar  bakar ki yüzük te ki yazı çok farklı, hemen cibril gelir Ya Muhammed, Ebu Bekir seni Allah’ın isminin yanından ayırmadı bizde onun ismini senin isminin yanından ayırmadık buyurur.

Buna sevme sevilme aşık olma sadık kalma alâmeti denilir.

Rabbim bizlere de sadık olmayı sevdiği kullarının meclislerinde bulunmayı salih kullarının isminin yazılı olduğu defterinde bizlerinde ismimizin yazılmasını salih kullarının arasında bizlerinde dâhil edip onlarla haşrolunmayı nasip eylesin. (İnşaallah)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM