• DOLAR
  $3.939,0500
 • EURO
  $1,1166
 • ALTIN
  $64.335,4000
 • BIST
  1,1640
Su, kanalizasyon, yol ve ulaşımda çok güzel hizmetler yapacağız yapıp  destanlar yazmaya devam edeceğiz

Su, kanalizasyon, yol ve ulaşımda çok güzel hizmetler yapacağız yapıp  destanlar yazmaya devam edeceğiz

 

Afyonkarahisar İl Genel Meclis (İGM) Başkanı Burhanettin Çoban, göreve geldiği günden itibaren yapılan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Çoban; “2021 yılında özellikle su, kanalizasyon, yol ve ulaşımda çok güzel şeyler yapacağız” dedi.

Afyonkarahisar İl Genel Meclis ( İGM) Başkanı Burhanettin Çoban; “ 2021 yılı bütçemizin ve yatırım programımızı belirledik. Bunu da tabi ilk defa Özel İdare Yatırımcı Şube Müdürlerimiz ile İl Genel Meclisimize ait ihtisas komisyonlarını 17 ilçemizin tamamını ziyaret ederek mahallinde ihtiyaçların tespiti ve bunun programa alınması noktasında bir eylemde bulundular.”

BELİRLİ BİR PROGRAMLA BÜTÇE YAPILDI

“Eskiden İl Genel Meclis Üyeleri 10 kilometrelik yolu programa 8 km olarak yazdırıyorlar, her İlçe’nin burada 1 km istihkak hakkı var” diyerek sözlerine başlayan Afyonkarahisar İl Genel Meclis (İGM) Başkanı Burhanettin Çoban; “Ama aslında yol on kilometre, oraya özel idare ekipleri gittiği zaman tabi yolun sekiz kilometresi yapılıp 2 kilometresi yapılmayınca haklı olarak ilçede, köylerde bir isyan ya da bir haykırış söz konusu olabiliyordu. Yani nasıl olsa 8 Kilometresi yapıldıysa 2 kilometresi de yapılır düşüncesiyle programa yanlış bilgiler verilebiliyordu. Bunları da bu sene engelledik. Bizzat ekiplerimiz yolun uzunluğunu ölçtü, dolayısıyla bizim yol ağımızda mı değil mi bunlara bakıldı. Su deposu istediyse, başka bir yatırım istemişse, köyün nüfusu nedir hayvan sayısı nedir mevut Su Deposu’nun durumu nedir kapasitesi nedir bunlar tek tek tespit edildi.  Buna göre bir programla bütçe yapıldı.”

DÜĞÜN SALONU KONULARINA DİKKAT ETTİK

Çoban; “Kimseyi suçlamak için söylemiyorum yine geçmişte mesela iyi niyetlerle yapılan, biz de olsaydık belki aynı şeyi yapardık. Köylerimizden düğün salonlarıyla ilgili talepler gelmiş birçok ilçemizde, birçok köyümüzde düğün salonları yapılmış. İki yıl önce bitirilip anahtarı muhtara teslim edilip, onların da bugün dahi açılmadığını bazı köylerimizde gördük. Çok az köyümüzde faaliyette bulunan düğün salonları var. Yapılan düğün sayısının 3’ü 5’i geçmediğini gördük. O yüzden mümkün olduğunca 2021 yılı yatırım programında kapalı düğün salonlarında yer vermedik. Bu noktada çok ciddi katı davrandık. Çünkü harcadığımız kaynak devletimizin kaynağı, dolayısıyla bunu büyük bir hassasiyet de harcamamız gerekiyor. Bu konulara dikkat ettik” diye konuştu.

GELİRİMİZİN YÜZDE 97’Sİ SADECE VERGİ GELİRLERİNDEN OLUŞUYOR

Çoban; “Her ne kadar güzel bir bütçe yapma arzumuz olsak da 2020 yılında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle tabi tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de işyerleri açılmadı. Sokağa çıkma yasakları uygulandı, Fabrikalar, İşyerleri, restorantlar, oteller benzeri ya da hizmet üreten yerler kapanmak zorunda kaldı. Bir de ödenmesi gereken vergiler ertelenince 2020 yılında devletimizin toplayabildiği vergi, ciddi anlamda azaldı. İl Özel İdarelerinde, Ülkedeki toplanan vergiden ayrılan paydan başka bir geliri yok. Bizim bütçemizdeki gelirin yüzde 97’si aşağı yukarı sadece vergi gelirlerinden oluşuyor.”

GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ

Çoban; “ Ülkemiz tabi biraz az toplayınca maalesef biz de 2021 yılı bütçemizi artan petrol fiyatlarına rağmen artan işçilik yani memur ve işçi maaşlarına rağmen bütçemiz bir önceki yıl 170 Milyon TL olduğu halde biz 2021 yılı bütçemizin 1.500.000 Milyon TL daha aşağıda 168.500.000’ TL olarak belirlemek zorunda kaldık. Bu tabi yatırımlarımızı inşallah etkilemeyecek mümkün olunca teknoloji kullanılarak tasarruf yapılarak biz yine 2021’de özellikle su, kanalizasyonda, yol ve ulaşımda çok güzel şeyler yapacağız” dedi.

İLİMİZE ÇOK CİDDİ EKSTRA KAYNAKLAR TEMİN EDİLDİ

“Bu sene tabi farklı bir şeyde olduğunu belli etmem gerekiyor. Programımızda olmamasına rağmen değerli Valimiz Gökmen Çiçek beyin Afyon’a atanması ile birlikte onun Ankara’daki etkisiyle milletvekillerimizin üç tane değerli milletvekilimizin de çok önemli işbirliğiyle gerçekten bakanlıklardan özellikle Gençlik Spor Bakanlığından Çevre Şehircilik Bakanlığından İlimize çok ciddi ekstra kaynaklar temin edildi. Örneğin Gençlik Spor Bakanlığından ilçelerimiz için yani spor tesisi için alınan rakam 25 milyon TL’nin üzerindedir. Bu çok önemli bir rakamdır. Yine Çevre Şehircilik Bakanlığından birçok belediyemize araç bağışı sağlandığı gibi ya da bir takım krediler bağışlar sağlandığı gibi il Özel idaremize de Vidanjör bağışı sağlanmıştır. Ben bu vesileyle başta değerli Valimiz Gökmen Çiçek beye ve üç tane değerli Milletvekilimize, İl Başkanımıza Canı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YOL VE ULAŞIMDA DESTANLAR YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, Frig Vadisine yapılan çalışmalar çok önemli destekler sağlandı” diyerek sözlerine devam eden Çoban; “ Frig vadisinde Pandemiye rağmen çok güzel faaliyetler yürütülüyor. İnşallah 2021 yılında yine biz yol ve ulaşımda destanlar yazmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz bu sene Dinar’da Emirdağ’da diğer ilçelerimizde yıllardır konuşulan ve açılamayan yollar açılmaya başlandı. Yine Sinanpaşa Hocalar arasında orman içerisinden geçen seneye bitecek olan yolumuzu tamamlayacağız. Gördüğünüz zaman hayran kalacağınız Karadeniz mi burası diyeceğiniz bir yolumuz olacak. Sinanpaşa-Hocalar arası yol çalışmaları bitti. Dolgu çalışmaları yapılıyor. Menfez gibi çalışmalar yapılacak. 2021 yılında bu yol asfaltlanacak. Hocalar Afyonkarahisar arası gidiş geliş 60 kilometreye yakın yol kısalmış olacak. Buda çok önemli bir tasarruf olacak, aynı zamanda Sinanpaşa- Hocalar ilçesi arasındaki ilişkilerde daha da güçlü hale gelmiş olacak” ifadelerini kullandı.

TARIMI GELİŞECEĞİ GİBİ ÜLKEMİZİN GELİRİ ARTMIŞ OLACAK

Çoban; “2020 yılında İl Özel İdaremiz, İl Genel Meclisimizin aldığı kararla makine, araç ve gereçlerimiz çok ciddi anlamda yeniledik.  iki tane dozer, altı tane dekoder. 17 tane kamyon bir tane yükleyici yılında 6 tane greyder aldık.  Bu sayede köylerimizdeki yayla yolları, tarla yolları, ekonomiye kazandırmış olduk. Tabi bu hizmetlerin bir de kötü sonuçları oldu onu da söylemem lazım.  Bir yerde yayla yolu açmıştık orada yaylada 200 dekar kadar ekilmeyen bir arazi varmış Bizim İl Genel Meclisi Üyelerimiz oraya yol açıp çıktıkları anda iki tane akrabanın kavga ettiğini görmüşler niye kavga ediyorsunuz “ya artık buraya biçerdöver çıkabiliyor traktörler çıkabiliyor artık bu tarlaları ekip biçeceğiz dedem vefatından beri bu tarlalar ekip biçilmiyordu şimdi mirasçılar sen ekeceksin ben ekeceğim diye kavga etmeye başlamıştı.  Yani bir de böyle hizmetlerimizin akrabalar arasında bu tür kavgalara yol açabiliyor. Bu işin esprisi olsun. Bu şekilde yol açılmasıyla yani oradan açılmasıyla gerçekten ekonomi gelişecek bu şekilde Türk tarımı gelişeceği gibi üretimimiz gelirimizin hem çiftçi hem ülkemizin artmış olacak.”

TÜRKİYE’DE BİR REKORDUR VE ÖRNEĞİ YOKTUR

“2021 yılında çalışmalarımız Allah’ın izniyle devam edecek. Bunları görünce tabi bütün ilçelerimizden benzeri talepler geldi” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Çoban; “1 İl Özel İdaremizin tüm iş makinalarının yıllık plan programını yapıyor artık ilçelerimizi biliyor ki hangi iş makinesinin dozer Greyder yükleyecek ilçesinde hangi zaman gelecek, hangi tarihleri arasında gelecek artık bunu biliyor ve buna göre de bekliyor. Planlamasını kendisi yapıyor, 2020 yılında sıcak asfaltta ciddi anlamda rekorlar kırıldı. Ankara yolundan itibaren Burhaniye köyüne kadar sıcak asfaltımız atıldı. Eskişehir yolu bağlantıları gerçekleşecek böylelikle Türkiye’deki il Özel idareler arasında başlangıç ve bitiş noktası itibari ile 34 kilometreli köy yolunun sıcak asfalt olması da Türkiye’de bir rekordur örneği yoktur bunuda Afyonkarahisar il Özel idaresinin çok değerli çalışanları başarmıştır onları da ben tebrik ediyorum tabii bu işi programı alan katkısı büyüktür onlarda şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YENİDEN YAPILMASI GEREKEN OKULLARDA PARAMIZ KULLANILMIŞ OLACAK

Çoban sözlerine şöyle devam etti; “2020 yılında ilçelerimizdeki okul ihtiyaçlarına göre okul ihtiyaçlara göre bir program yapmıştık.  37 Milyon TL civarında bir bütçe ayırmıştık. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı mevzuat gereği onlar bu işi onaylaması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tüm Türkiye’de il Özel idarelerince ayrılan paranın yeni okul yapımında kullanılmamasını bilakis eski okullarımızdan deprem güvenliği yönünden sıkıntı olan okullarda kullanması noktasında bir kararaldı. Bunu talimatlandırdı. Bizim ayırdığınız bütçenin tamamı güçlendirmesi gereken okullarda mevcut olup da yıkılması gereken yerlerde kullanılmak zorunda kalındı. Milli Eğitim Bakanlığı 2021 yılında bu şekilde paranın kendi kullanması noktasında bir genelge yayınladı. Biz de bunun hukuki yoldan nasıl aşabilir bunun çalışmalarını yapıyoruz. 2021 yılında yeni derslikler kazandırmayı planlıyoruz. Bunu aşamazsak artık yeni okullar yeni derslikler yerine, çürüğe çıkmış yeniden yapılması gereken okullarda paramız kullanılmış olacak.”

2021 YILI İÇERİSİNDE HALKIMIZA KAZANDIRILACAK

Arsa üretimi hakkında da bilgi veren İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban; “ Genel Sekreterimiz Murat Bey’in çalışması devam ediyor. Genelde köylerde arsa üretimi çok ilgi gördü.  Köylerde hiçbir arazi kalmamış,  zamanında ya yerleşim olmuş ya muhtarlıklar buraları satmış, hiçbir Özel İdare arazisi kalmamış.Genel Sekreterliğimiz hala çalışmasını devam ettiriyor. Mera olmasaydı normal hazine arazisi olsaydı bu sıkıntılar olmayacaktı. Mera vasfında olmayan ama hazine arazisi vasfını devam ettiren arazilerimiz var bunlarda inşallah 2021 yılı içerisinde halkımıza kazandırılacak. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM