• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Allaattin Yeşilay
Allaattin Yeşilay
ayesilay@afyonhisargazetesi.com
SOSYAL İNSAN
 • 0
 • 1810
 • 25 Aralık 2020 Cuma
 • +
 • -

İnsan doğduğu ilk andan itibaren yalnızdır. Etrafında ilk gördüğü ailesidir. Komşular, tanıdıklar, arkadaşlar derken bir de bakmışsın dünyadan yalnız olarak göçüp gitmişsin. İkiz bebekler bile saniye farkıyla önce doğan, sonra doğan diye nitelendiriliyor.

Öyle galip bir dünyada yaşıyoruz ki beyaz bir zıbınla dünyaya gelip, beyaz bir kefenle dünyaya veda ediyoruz. Yapıp ettiğimizi yanımızda kar veya zarar olarak götürüyoruz. İnanç sistemimize göre denklem bu şekilde ….

*******

Doğduğu anda hiçbirşey bilmeyen insan  zamanla, yemek yemesini, hareket etmesini, konuşmasını, yürümesini öğreniyor. Gün geliyor öğrendiklerini öğretmeye başlıyor. Günümüz favori deyimi olan sosyal mesafe kuralına  sosyal insan uyuyor. Kural ihlali yapan cahil kesim.

Cahil kesim bırakın sosyal mesafeyi adeta virüs taşımak ve virüs bulaştırmak için makine gibi çalışıyor. Televizyonda izlediğim iki görüntü ben de adeta şok etkisi yarattı. Doktor hastanede yatan hastaya maske takmasını söylüyor. Hastasın. Bizi de hasta edeceksin diyor. Hasta maske takmamakta ısrarcı. Ne diyeyim. Bu vatandaşımıza yapacağımız hastane masrafı ve yeniden hayata döndürme çabamız tam bir gurur verici mücadele … Haaa bir de yeniden topluma dönse bu kadar sorumsuz ve vurdumduymaz birisinden ne düzeyde ülkemiz yararlanıyor, bunu da düşünmüyor değilim.

********

İkinci vakada ise yine corona hastalığına kesin yakalanmış bir vatandaşımız hastaneden kaçmış. Bu ne sorumsuzluktur. Anlaşılır gibi değil. Neyse ki hastane civarında hemen polisler tarafından yakalanıp, sağlık görevlileri nezdinde hastaneye tekrar götürüldü. İlginç iki vaka işte bunlar. Ben hayretler içinde televizyonda izledim. Bir vatandaş olarak tepkiliyim.

Ölümlü dünyayı insanca yaşamak varken, bu sorumsuzlukların sebebi nedir ? Bilmek toplumun hakkı …. Yıl 2020 bu davranış modeli bu yüzyıla hiç yakışmıyor. İki örnek bireysel bir davranış modeli değil gibime geliyor.

*********

Ne mi olmalıydı ?

Öncelikle doğru ve bilinçli olmalı idik. İnsanların koyduğu kurallara uyarken, tıpkı Tanrı’nın bize emir ettiği kurallara uyar gibi uymalı idik. Gerçi Tanrı’nın emir ve yasaklarına ne kadar uyuyoruz, bu da ortada ama bu yazıda bu konuya hiç girmeyeceğim. Vurgulamak istediğim yaşarken yapmış olduğumuz hiç bir şey gizli değil.

*********

Yaşadığımız coğrafya dünyanın en gözde ülkesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti …Her birvatandaşımız  ayrı ayrı dünyanın en şanslı insanlarından biridir. Bu değeri elinin tersi ile ittirmeye kimsenin hakkı yok. İyi insan olmak, hayatın her evresinde var olmaktır.  Evde, işyerinde çöplerini ayırıp, çöpleri çöpe, geri dönüşüm malzemelerini geri dönüşüme atan sosyal insandır. Bu ilk basamak bir de bu toplumu yönetecek, sahip çıkacak liderler vardır.

*********

Kimileri lider seviyesinin üstüne çıkmış. Ulu Önder ismini bizzat halk tarafından almıştır.

Etrafımıza baktığımızda O’nun eserlerini görebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM