• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Siyasete ülkedeki gidişattan rahatsız olduğum için atıldım’

‘Siyasete ülkedeki gidişattan rahatsız olduğum için atıldım’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yeni Merkez İlçe Başkanı Büşra Dişçioğlu Çetinöz, “Ben siyasete gerçekten ülkedeki gidişattan rahatsız olduğum için ve ülkedeki bir takım şeyleri değiştirebilmek gayesi ile atıldım. Neye ne kadar katkı sunabilirsem diye ben bu yola çıktım.  Siyasetteki temel hedefimde budur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanlığı’nın geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve üç adayın yarıştığı kongrede delegelerin oyuyla yeni başkan seçilen Büşra Dişçioğlu Çetinöz, Afyonşehir’e özel açıklamalarda bulundu.

‘KONGREMİZ DE İSTENMEYEN TATSIZ OLAYLAR OLDU’

Öncelikle kongreyi değerlendiren Çetinöz, kongrede istenmeyen olayların yaşandığını belirterek “Delegelerimiz her anlamda orada verilecek kararların kendileri vermeleri gerektiği konusunda ısrarcı oldular ve demokrasi kazandı. Yaşanan tatsız olaylar tabii ki hoş bir tablo değildi. Partimiz adına da utanç duyduğumuz bir görüntüydü maalesef.  Keşke yaşanmasaydı ama yaşanmış zamanı geri alamıyoruz ama biliyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi sarılmayı toparlanmayı bilir dolayısıyla her ne kadar böyle bir durum yaşanmış olsa da biz yaşananlar için elbette ki hem partilerimizden hem de halkımızdan ben ev sahibi olarak özür diliyorum.  Toparlanacağımıza ve bunun yarattığı eksiği de aşabileceğimize benim inancım tamdır” dedi

‘PARTİDE BİR DEĞİŞİM OLMASI GEREKTİĞİNE İNANANLARDANIM’

Milletvekili Burcu Köksal ile siyasi görüş farkı olduğuna dair soruya Çetinöz şöyle cevap verdi: “Benim söylemlerim partide bir değişim olması gerektiğine inananlardanım. Genel itibariyle de vekilimizin söylemleri tabii ki onlar da bir değişik istiyorlar ancak söylediğimiz yolu farklı.  Herkes Parti’nin gençleşmesini dinamikleşmesini istiyor. Bu konuda bir sıkıntı yok.  Onlar Genel Başkanımız ile devam etmek taraftarıdır.  Bu bizim genel başkanımızda bir sorunumuz olduğu için değil bizim genel başkanımız ve yürüdüğü ekip anlamında biz tabandan tavana bir değişim talep ediyoruz.  Yani yenilgi ağır geldi hepimize.  Bu anlamda da biz yöneticiler elbette sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda vekilimizle görüş ayrılığı olabilir.”

‘SÜREÇ DEMOKRATİK OLARAK İŞLEMELİDİR’

Genel seçimlerin ardından parti içinde başlayan değişim sesleri konusunda siz hangi yönde değişim tarafındasınız sorusuna Çetinöz, öncelikle sürecin demokratik olarak işlemesi gerektiğine inandığını söyledi. “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hep demokrasinin fazla olduğu bir parti olarak anılıyoruz.  Kongre sürecimizi temmuz ayından beri yapıyoruz. Mahalledekilerini bitirdik.  Şimdi Merkez İlçe Kongresinin olduğu ilçelerimiz bitti. Şimdi sırada il kongresi var. Sonrasında ancak kurultaya sıra gelecek. Sürecimiz uzun bunun genele de yayılması gerekiyor.  Biz nasıl ki başkanlarımızı seçerken seçim yapıyorsak, yönetimlerimizi seçerken seçim yapıyorsak aynı şekilde tabii ki vekillerimizi seçerken de seçim yapmak istiyoruz. Kararlarımızı alırken de parti içinde demokratik bir şekilde almak istiyoruz.  Çünkü bu partinin her bir üyesi bu partiye emek veriyor. Nitekim bu partinin asıl sahibi de onlardır. Bizleri sadece bu partinin devam eden bir takım işleri var. Birilerinin de bu yöneticiliği yapması gerekiyor. Onlar bize o işleri yapalım diye seçiyorlar. Onlarla birlikte hareket etmeniz önemlidir. Benim asıl bahsettiğim değişim temelde bu noktadadır. Tabii ki ben seçimle gelen zannediyorum belki ilk kadın adayım. Belki bir elin beş parmağını geçmeyecek kadardır bu sayı.  En son çok uzun süre önce bir merkez ilçe başkanı oldu diye biliyorum. Şunu da hep söylüyorum. Bizim Afyonkarahisar’da 2 bine yakın üyemiz var. Bunun beş yüz kadarı kadındır.  Dolayısıyla bu sayının artması gerekiyor. Kadının gerçekten siyasette etkin olması gerektiğine inanıyorum. İş hayatında eşitiz diyoruz. Sosyal hayatta eşitiz diyoruz ama gerçeklere baktığımız zaman öyle değildir. Halen 2023 yılında kadınlar işe alınırken tereddüt ile işe alınıyor. Hamile kalırsa işini yarım bırakır mı yola çıktığında sorun olur mu gibi söylemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Halen siyasette de benzer bir takım eleştirilerle karşı karşıya kalıyoruz. Dolayısıyla bizim bu zihniyeti değiştirebilmemiz lazım. Bunu ancak bizlerin sayısının artmasıyla cesaret vermemizle olabilecek bir şey bunu önemsiyorum” ifadelerini kullandı.

‘ONLAR BİZE IŞIK OLACAKLAR’

Çetinöz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Yine gençleşmesi noktasında da tabii ki ben çok genç bir ismim parti için. Yönetimi oluştururken de buna özen gösterdik dinamik bir kadro olması için.  Bu da demek değildir ki biz deneyimli büyüklerimizi bu işin dışında bırakacağız.  Biz onlarla birlikte bu işi yürüteceğiz.  Onlar bize Işık olacaklar. Biz de yine burada olacağız ana hedefimiz bu aslında. Özetle fikir sahibi bir değişim istiyoruz. Bu A kişi var o gitsin yerine B kişisi gelsin. Tamam, hadi değiştik gibi bir şey değil.”

‘BENİM DE TABİİ Kİ GÖNLÜM DE YATAN İSİM OLUR’

8 Ekim’de yapılacak ilk Kongresi konusunda bilgi veren Çetinöz, desteklediğiniz bir isim var mı sorusuna şöyle cevap verdi:  “Şu an için adaylar açıklanmış değil.  Dolayısıyla biz bu yola mevcuttaki merkez ilçe başkanımız ile çıkmıştık. Benim de tabii ki gönlüm de yatan isim olur. Ancak şu anda bir belirsizlik hakim il adayları kesinlikle kazanmış değil.  Dolayısıyla onda da şuan için konuşmak erken.”

‘AMACIM ÜLKEME HİZMET ETMEK’

Yeni başkan seçilen Çetinöz siyasi hedefleriniz var mı sorusunu da içtenlikle cevaplandırdı. “Ben siyasete gerçekten ülkedeki gidişattan rahatsız olduğum için ve ülkedeki bir takım şeyleri değiştirebilmek gayesi ile atıldım. Neye ne kadar katkı sunabilirsem diye ben bu yola çıktım.  Siyasetteki temel hedefimde budur. Ben bu ülkeye sunabileceğim maksimum katkıyı sunmak için buradayım. Bunu hangi görevle hangi sıfatla yapacaksam ben o yola hazırım. Ama şunu hedefliyorum gibi bir kafamda tablo yok şu an için. Çünkü amacım hizmet etmektir.”

‘BİZ DOĞRU’NUN YANINDAYIZ’

Son olarak Merkez İlçe Kongresi’nde Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ile Milletvekili Burcu Köksal ile arasında yaşanan arbedeyi bir hukukçu gözüyle değerlendiren başkan Çetinöz, ‘Biz doğrunun yanındayız suç işlendi ise bunun bir karşılığı olur’ dedi. Çetinöz, “Şimdi orada tatsız görüntüler oldu. Suç unsuru oluşturabilecek şeyler de gördük.  Dolayısıyla bunun mağduru da Hasan Baltacı vekilimizdir. Hikmet Erbilgin başkanımızdır. Dolayısıyla da bu süreci elbette ki yürütme iradesi de onlarındır. Yani Parti içi olması ya da olmaması bu işin doğrularını değiştirmiyor.  Biz doğru’nun yanındayız. Suç işlendi ise bunun bir karşılığı olur yapacak bir şey yok” diye konuştu. AFYON ŞEHİR WEB TV

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM