• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SIM kart tarih oluyor!

SIM kart tarih oluyor!

 

Türkiye’de SIM kart artık tarih oluyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yeni sistemin detaylarını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, “(eSİM)Yeni uygulama ile hassas SİM kartı bilgileri yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacak ve bilgi güvenliği sağlanmış olacak.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “eSIM hizmeti 2021 yılından itibaren yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayacaktır” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) düzenlenen “eSİM” uygulamasının tanıtımına katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin geleceğin en güçlü ekonomilerinden biri olma yolunda ilerlerken ulaştırma ve haberleşme alanında çağın gerektirdiği gelişmiş bir altyapıyı adım adım hayata geçirmekte olduğunu belirtti.

“ESIM HİZMETİ 2021 YILINDAN İTİBAREN YAYGIN BİR ŞEKİLDE UYGULANMAYA BAŞLAYACAKTIR”

eSIM teknolojilerinin sağladığı faydalardan da bahseden Bakan Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“eSIM uygulaması, hem makinalar arası ve hem de tüketici cihazlarında ciddi erişim ve kullanım kolaylıkları sağlayacak. eSIM uygulaması, uzaktan yüklenebildiği gibi aboneler operatör değişikliklerini bayilere gitmeden yapabilecekler. Bu konuda cihaz tedarikinden kaynaklı maliyetler ortadan kalkacak. eSIM teknolojisi sayesinde SIM özelliği, kullanılan araç ve cihazlardaki titreşim, darbe ve nem gibi problemlerden etkilenmeyecek. Cep telefonlarımızda da eSIM nedeniyle SIM kartı almak, stoklamak, takmak gibi sorunlar bertaraf edilecek, maliyetler ortadan kaldırılarak, sistem uzaktan erişimle yüklenebilecek. Akıllı telefon üretiminde eSIM ile kazanılan alanlar pil ve diğer bileşenler lehine kullanılacak. eSIM ile yılda 6 milyardan fazla üretimi yapılan SIM kartlarının çevreye olan olumsuz etkileri de ortadan kaldırılacak. Yeni uygulama ile hassas SİM kartı bilgileri yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacak ve bilgi güvenliği sağlanmış olacak. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak, operatörlere ait hassas bilgilerin yaşam döngüsü tamamen Türkiye’de olacaktır.

Böylece Türkiye’nin hassas verileri tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacaktır. eSIM sayesinde araçların bakım-onarım, lojistik hareketliliği, takip imkanları ile M2M etkileşim kapasiteleri çok daha artacaktır. Araçlarda acil durum araması için kullanılan eCall sistemi, eSIM ile birlikte yaygınlaşacaktır. Araçlarda yaygınlaşacak olan kaza önleme ve acil uyarı sistemleri gibi akıllı sistemlerin gelişiminin önü açılacaktır. Cep telefonu kullanıcılarının operatör değişimlerindeki erişim problemleri de ortadan kalkacak, aynı cihazda birden fazla abonelik birlikte kullanılabilecektir. Yurtdışı seyahatlerde gidilecek ülkeye ait operatörden belli zaman dilimleri için bulunduğu ülkeden profil alabilecek ve seyahat sırasında profili aktive ederek kullanabilecektir. eSIM, günümüzde akıllı telefonlardan giyilebilir teknolojilere, makinalar arası iletişimden birçok endüstriyel ürüne kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olacaktır. eSIM altyapısını uluslararası standartlara uygun olarak yerli ve milli imkanlarımızla geliştirmiş olmamız sayesinde eSIM geliştiren ülkeler arasında ilk sıralarda yerimizi aldık. eSIM hizmeti 2021 yılından itibaren yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayacaktır.”

Türkiye’nin veri ulaştırma ve internet teknolojileri anlamında yakın gelecekte çok önemli aşamalar kaydedeceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, ” Böylesi bir teknolojik ürünün ülkemizde üretilmiş olması, çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olsun, geleceğe yönelik umut aşılasın. Başarılı çalışmalarından dolayı mesai arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tekrar tebrik ediyor, yerli ve milli eSIM uygulamasının, ülkemize hayırlı-uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM